Svědectví

22. dubna 2020 v 18:30 | Stephen King |  Knihovnička
Když jsem lovila v poslední době, co ke čtení, tato kniha mi připadala vcelku příhodná.
Četla jsem ji sice před lety, ale proč si neosvěžit paměť?
Navíc docela aktuální téma.
A pak, mám ještě pořád rozpracovanou tu padesátibodovou záležitost, a zrovan tahle by se šikla do jedné kolonky.
Kniha tlustší než pět set stran.


V jedné americké základně, kde se skrývají biologické laboratoře, dojde k úniku. Taková jedna malá kádinka, která, když se zvrhne, dovede nadrobit pěknou neplechu.
Zejména pokud ochranné bariéry fungují pomaleji než měly, a z té základny stačí uniknout jednomu člověku.
Co na tom, že nebyl přímo v laboratoři.
Ten vyrobenej prevít má dost síly, aby vyvraždil skoro celou populaci.

Takže všechno začíná tím, že Charlie budí svou ženu Sally a dcerku Catherin a vydávají se na útěk. Odnáší si sebou nejen hrůzný zážitek z vědomí, že se něco totálně posralo, ale i malé nachlazení.

Bod dva.
Charlie dojíždí silou vůle k benzínové pumpě. Jeho žena i dcera je mrtvá, Charliemu poskytují pomoc přispěchavší osazenstvo benzínky - majitel a jeho pár kámošů.
Zavolají policii a sanitku.
A předávají, byť nevědomky, tu nejhorší štafetu, jaká se mohla kdy vyskytnout.

Neboť tato chřipka je megaprevít, na který nelze naroubovat žádný lék a který zaručeně zabíjí do několika dnů.
Během dnů a týdnů se nákaza rozšíří po celé zemi. Možná i po celém světě. Nastává totální zkáza a destrukce, nejhorší noční můra, kdy vláda Ameriky nejenže nezajistí lidem pomoc či lékařskou péči, ale sami mají dělat co se sebou - a armáda má své vlastní prostředky, jak likvidovat maléry.

Přes to všechno se zdá, že superchřipka, neboli Kapitán Trips, jak ji později pojmenovali, nezahubila úplně všechny. Našlo se pár jedinců, kteří z neznámých důvodů byli vůči této nemoci imunní.
Každý z nich si musel projít své vlastní soukromé peklo, kdy mu před očima umírali nejen přátelé, ale i vlastní rodiče, děti, členové rodiny.
A kterým se od jisté doby začal zdát sen o jednom místě, kde je bezpečno a kde žije stará žena.
Také se jim zdá sen o temném muži, sen, který se stává noční můrou.

Neboť tady se nejedná jen o prostý únik jednoho laboratorního svinstva, ale také o konečné zúčtování - souboj dobra se zlem, Boha s ďáblem, takříkajíc.
A každý z nich posílá své signály svým vybraným lidem a svádí je na jedno místo... vlastně na dvě.

Pro lidi se otevírá nová šance, starý svět totálně zaniká a oni začínají budovat nový. Není to žádná selanka, všechna technika, která je provázela celý život, je najednou pryč, nějaký čas sice můžou žít ze zásob v obchodech, ale musí rozběhnout systémy, které byly nezbytné pro život. Elektřinu, stroje, výrobu.

Temný muž je v tomto ohledu organizačně schopnější, takříkajíc. Shromažďuje kolem sebe technicky zdatné lidi, ale také všelikou pakáž s podezřelou minulostí - vrahy, paliče, zloděje, kriminálníky.
Své lidi však ovládá díky tvrdé disciplíně a tvrdým trestům.

V okamžiku, kdy na scénu nastoupil tento mysteriózní prvek, nebyla jsem si jista, jestli je to zrovna nejšťastnější. Příběh sám by obstál i bez přítomnosti nadpřirozena. Popis postupné nákazy a vše, co tento mutující virus přinesl, byl fascinujícícm popisem zkázy. A jednoduchost jeho šíření mi připomněla právě současnou dobu.
Přesto, to, co se děje teď, je úplná polívčička proti tomu, co by mohlo být, kdyby virus byl stejně osudný jako ten v knize.

Takže, příběh sám by byl dostačující a souboj lidí, kteří se snaží poskládat rozbitý svět zpátky, by vydal za slušný román i samostatně. Protože bez ohledu na zmar a zkázu, lidi zůstávají lidmi i se svými ctnostmi a nectnostmi. A jak už mnohokrát v historii bylo prokázáno, zůstávají i nepoučitelní.

Nicméně prvky nadpřirozena, tajemný temný muž, který snad dovede předvídat budoucnost a číst myšlenky a pohybovat se v tělech vlků, lasiček či vran, a nevyzpytatelný Bůh, který rozdal karty a udělil příkazy a zbytek nechává na lidech, dokázaly příběh značně obohatit.

Svědectví není jen popis jednoho konce civilizace - je to strhující příběh, který se čte jedním dechem a v některých sekvencích jsem se nemohla ubránit pocitu, že King byl v době psaní opravdu ve formě.
Byla to parádní i děsivá jízda.

Román vydalo nakladatelství Laser, v roce 1995
Přeložil David Záleský a Tomáš Zábranský
Obálka Petr Bauer
Asi 800 stranV předmluvě King zmiňuje vyprávění samotné. Jistě, je možné odvyprávět příběh v základních bodech a splní svůj účel - seznámí čtenáře nebo posluchače s obsahem. Ale když použije příklad z pohádky Jeníček a Mařenka, a po vzoru Jeníčka začne sypat na cestu drobečky, celá záležitost dostane úplně jiný rozměr.
Nápad.
Fantazii.
A je fakt, že tady Stephen King nasypal drobečků požehnaně.


Četli jste něco od Kinga?
Četli jste zrovna tento román? Jak na vás působil?
A jak se vám v těchto dnech vede?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kitty Kitty | E-mail | Web | 22. dubna 2020 v 19:32 | Reagovat

Něco jsem od něho četla, ale asi mě přímo neoslovil. Vede se mi výborně, přehodnotila jsem své priority, zůstávám zde na farmičce a myslím si, že tato doba nám důchodcům na venkově příliš neubližuje. Zdravím tě a přeji ti, abys dávala podobně dobré tipy na knížky. Určitě jsem četla nějakou jinou, kterou jsi "vytkla před závorku" už dřív. Ať se ti taky daří co nejlíp - a všem okolo tebe :-)

2 VendyW VendyW | 22. dubna 2020 v 19:37 | Reagovat

No hele, tak nevím jestli zrovna tahle kniha by mne teď nadchla... :-|

3 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 22. dubna 2020 v 19:43 | Reagovat

Misery určitě- byl to román, který je zfilmován, ne? Určitě i jiná díla, ale přiznávám, že mi názvy  uvízly v hlavě, ale autor většinou ne.Díky za přiblížení, ale asi bych se do  takové četby zrovna v tomto čase nepouštěla .Deprimující...♥

4 Signora Signora | Web | 23. dubna 2020 v 8:13 | Reagovat

King patří k oblíbeným autorů mé dcery a já díky tomu pár knih od něj přečetla. Tato nějak unikla mé pozornosti.
Číst si podobný druh literatury v tomto divném čase je poněkud zvláštní, ale nejsi v tom sama. Já nedávno dočetla knihu od Robina Cooka Pandemie. :-)
Měj hezké dny.

5 Vendy Vendy | Web | 23. dubna 2020 v 9:43 | Reagovat

[1]: Je prima, že máte zahradu a můžeš se pohybovat na čerstvém vzduchu, ti, co jsou ve městě v bytech, to mají horší... hlavně zdraví, aby sloužilo. (A že se u vás furt něco děje, už jsem si přečetla. Taky se nenudíte :-D ) - Nevím jestli by ti King sedl, asi ne, čteš kapku jinou literaturu. Ale máš dobrý výběr, četla jsem pár tvých recenzí.
[2]: Paradoxně jsem na ni měla chuť. Za jedna vyhovovala tomu bodu delší než 500 stran, za dva - právě v téhle době ;-)  8-) Možná, kdyby ta epidemie byla fakt s horším dopadem, vytáhla bych  něco jiného.
[3]: Misery byla opravdu zfilmovná a to dost dobře. Takže i knižní předloha, i filmová adaptace na výbornou.
[4]: O knize Pandemie jsem taky viděla zmínku, že ji někdo čte, a zrovna v této době. Proč jsem vytáhla zrovna Svědectví, ani nevím... možná mi připadá, že hrozba je větší než skutečnost (v reálném světě) a to, co se dělo v knize, je daleko příšernější (tudíž můžu být ráda, že corona je tak nějak ukočírovatelná a že na ni přežije daleko víc lidí.) - Kdoví, možná kdyby corona byla opravdu tak vražedná, že by kosila lidi po desítkách, tuto knihu bych nejspíš nevytáhla. - Od Cooka jsem kdysi četla román Kóma, a shltla jsem jej na jeden zátah, opravdu napínavé.

6 Janinka Janinka | E-mail | Web | 24. dubna 2020 v 14:51 | Reagovat

Tak tohle by byl super námět na dobrý biják. Teda dobrý, to co občas sleduji já, se mnohým dobré nezdá ani trochu :-D.

7 Vlasta Vlasta | E-mail | Web | 29. dubna 2020 v 14:27 | Reagovat

Kinga jsem zatím nečetla a pořád si říkám, že mu dám šanci, ale nějak se mi do něj nechce. Já nevím proč. Asi že ani ty filmy mě tolik nebavily, vadí mi taková ta náboženská tematika v pozadí... Ale rozhodně ho neodsuzuji a kdo ví, třeba se k němu někdy dostanu. :-)

8 Ian Dury Ian Dury | E-mail | Web | 23. května 2020 v 7:55 | Reagovat

Právě že ve skutečnosti je všechno, i ta pandemie, mnohem neokazalejsi a jaksi bsnslnejsi než v hororech... Ale tam to zas člověk vidí jak pod zvětšovací sklem..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama