Dělat bilance či nedělat bilance?

1. ledna 2011 v 23:31 | ANA |  TOP články
Ze se ke konci roku bilancuje a na začátku nového roku se dávají předsevzetí, to už dnes není žádná novinka.


Bilance není špatná věc. Zviditelní se mi všechno, co jsem během roku udělala, co se mi podařilo a co nepodařilo, co jsem získala, a co ztratila. A najednou přestávám mít pocit, že ty týdny a měsíce uplynuly, aniž by se cokoliv stalo. Protože přece jen - stane se tolik věcí, a my nemáme čas, ani chuť je zaznamenat. Spoustu věcí totiž bereme úplně samozřejmě.

A když si zapisujeme (buď do paměti nebo do blogu nebo do notesu) drobné příhody, které se nám povedly, pěkné filmy, které jsme viděli, trapasy, které se nám staly, ztráty a nálezy, setkání s novými lidmi a případné hádky a usmiřování se svými blízkými, zážitky z dovolených, na kterých jsme byli - tedy, když si tyto věci zapíšeme a na konci roku předložíme do jedné kolonky, jsme potěšeni, že ten rok nebyl tak úplně marný.

Celkem vzato, ani den není úplně marný. Vykonáváme automaticky spoustu činností, o kterých vůbec nepřemýšlíme. Od vaření snídaně, vymýšlení jídelníčku na oběd, úklidu nebo dne stráveného v práci, šoky od šéfa nebo zákeřné kolegyně, příjemné setkání při cestě domů, výhra v loterii ( i když třeba 50 korun), dobrá koupě halenky nebo skvělého parfému, případně dobré knihy, zastavení se u kartářky, okradení v obchodě, pekelně špatná nálada a migréna k tomu, a druhý den vyspání do růžova a pocit, že se všechno daří...

Zkuste si zaznamenat několik jednotlivých dní. Popsat třeba týden. Každý den, od probuzení po usnutí. Poznačit každou maličkost. Třeba i česání vlasů, ranní mytí. Čistění zubů. Jakou pastou.Pocit osvěžení.
Co jsme měli na snídani. Byla bohatá nebo odbytá? Čaj nebo káva? Suchý rohlík nebo obložená houska? Případně miska müsli?
Stihli jsme autobus do práce? Cesta byla v pohodě nebo jsme stáli v zácpě? Auto šlo nastartovat nebo se zadusilo nechutí?
Pracovní (školní) problémy. Oběd nebo rychlá svačina. Tajné myšlenky, zatímco předstíráme, že pracujeme (posloucháme učitele). Jsme naštvaní, unavení nebo v pohodě?
Jaké je ten den počasí. Prší? Svítí sluníčko? Fouká vítr? Mrzne, až to praští? Uklouzli jsme na chodníku? Uletěl nám deštník?
Zavolala kamarádka, máma, nebo vám u domu vartoval exekutor?

Zapsat si každý den, každou maličkost, co jsme udělali, koho jsme potkali a všechno kolem - dá dost práce.
Ale když si po týdnu sednu a čtu, je to zajímavé čtení...

(Obrázek šuplíkový, mírně seříznutý)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Naďa Naďa | Web | 2. ledna 2011 v 7:45

Je to zajímavá úvaha. Já bych si ale některé věci raději nezapisovala, tedy nejraději bych je vůbec jednou provždy vytěsnila z hlavy úplně, ale ono to nejde.
Jinak je pravda, že když mě něco trápí, tak volím raději písemnou formu (vypsat se z toho) než si o tom s někým popovídat ... :-)  8-)

2 Jarka Jarka | Web | 2. ledna 2011 v 8:57

Nikdy jsem nebyla zapisovací, ani jako holka jsem si deníček nepsala, ale teď co mám už rok a půl blog, vlastně tak trochu deníčkuji. :-D Myšlenka pokusit se zapsat celý týden den po dni, není tak špatná. Mám ten dojem, že mé dny se dost podobají jeden druhému a jsem za to docela ráda v těch stereotypech je hodně jistoty a bezpečí. ;-)  :-D
Šuplíkový obrázek se mi moc líbí. :-)

3 Beatricia Beatricia | Web | 2. ledna 2011 v 10:03

Nedělám bilance a nostalgicky se neprobírám minulostí. Hledím dopředu s očekáváním. :-)
Ten obrázek je moc hezký. Tak vypadala komtesa Hortenzie z Babičky. :-)

4 Romi Romi | Web | 2. ledna 2011 v 10:16

Jsem rak a od puberty jsem si psala deníky. I když jsem byla dospělá a vdaná zapisovala jsem si určité pro mne důležité věci. A máš pravdu, když jsem to po letech vše četla je to moc zajímavé, krásné, smutné, tragické... Krásný obrázek :-)

5 eliade eliade | Web | 2. ledna 2011 v 11:30

Vendy, to o bílé lani není moje básnička. Je to úryvek z pohádky o bílé lani od Jamese Thurbera, kdyby sis chtěla přečíst (myslím, že svoje si tam najdou i dospělí). Jinak děkuju za moc krásné novoroční přání. Já ti taky přeju krásný nový rok 2011, ač zpožděně (včera jsem byla trochu nepoužitelná po silvestru).
Jinak, co se týče deníku, už odmala si píšu. Ne každý den a ne dopodrobna (protože kdybych psala pořád dokola, co jsem měla k snídani a tak, dlouhodobě by to už bylo nudné a taky bych to nestíhala). Ale když se stane něco zajímavého, snažim se to zapsat. Všechno.
Na silvestra přišla řeč na deníčky. Holky se jich spíš zastávaly a kluci říkali, že je to pěkná blbost, když holkám nestačí vylít si srdce kamarádkám a ještě vypisujuí pocity na papír. Tohle já ale zas tak nedělám (jenom hodně, hodně výjimečně). Pro mě je popravdě psaní deníku (nebo kroniky) spíš taková povinnost, často se do toho musím nutit. Pomáhá mi, když si řeknu, jak důležité to pro mě bude, až si to budu někdy číst (už teď, když se dívám zpátky). A tak se právě chystám začít osmý sešit (většinou tak po 200 - 300 stránkách) a jsem za to ráda. Doufám, že mi to psaní ještě nějakou dobu vydrží, protože čím dál tím víc nestíhám.

6 Labanda © Labanda © | Web | 2. ledna 2011 v 13:16

ajoj prostě čočku mohla být lepší, ale příště jí víc povařím a bude ;-) ale dala se aj lady jí papala :-) a že ta má mlsnej jazýček ;-) :-)

7 Elis Elis | Web | 2. ledna 2011 v 15:10

to si ale potom uvědmíš že někteír věci děláš hrozně často..:)) je t sranda občas něco takového nasat a pak si to číst :D nejlepší je al ekdžy si to přečteš za pár let..:)

8 sayury sayury | Web | 2. ledna 2011 v 15:24

Ono jenom číst po čase deník je opravdu zajímavý,čas od času si čtu zápisky 2-3 roky staré a usmívám se nad svými tehdejšími problémy či příhodami,které se mi staly.

9 pavel pavel | Web | 2. ledna 2011 v 15:30

hezký romantický...
já raději nebilancuji uplynulý rok, jinak by si přivodil jen deprese... a předsevzetí? to se nechám raději překvapit :-)
je loňského léta z jejího zámečku ve Žlebech a jinak má zámek ve Vlčím poli.

10 Vendy Vendy | Web | 2. ledna 2011 v 15:41

[5]:a[7]:a[8]:a[4]: - právě o to jde. Zapisovat si zápisky je jedna věc, ale když vydržíš a pokračuješ, je zajímavé číst, co jsi prožila, nebo jak jsi uvažovala před několika lety - a vlastně porovnat si, nakolik ses od té doby změnila či nezměnila... 8-)

11 Naďa Naďa | Web | 2. ledna 2011 v 17:50

Ještě se vracím. Za 1. jsem zapomněla pochválit obrázek, moc hezký, líbí se mi, je takový něžný. Za 2. jsem si vzpomněla, že jsem kdysi četla část deníku tchýně, která za námi často jezdila o víkendu a její zápisky vypadaly takto: V pátek do Prahy..., sobota... Naďa prala... :D

12 Vendy Vendy | 2. ledna 2011 v 20:38

[11]: To vypadá spíš jako hlášení... :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama