Má oblíbená kniha, ze všech nejoblíbenější

4. prosince 2010 v 11:51 | ANA |  Téma týdne
Říkali mi knihomolka a nikoliv neprávem.
Říkali mi, že mluvím jak kniha a tak jsem musela překopat slovník a "zlidovět".
Říkali mi, že číst knihy je nuda a tam jsem prostestovala.
A taky jsem slyšela názor, že kdo čte, nežije - a tady bych váhala.
Pak jsem nad tím přemýšlela a došla k závěru, že to je pěkně pitomý argument.


Proč bych nečetla? Během několika hodin, dnů nebo týdnů mám možnost procestovat úplně rozdílné imaginární světy. Ve fantazii se dostávám do zemí a říší, které neexistují, prožívám příběhy stovek hlavních i vedlejších hrdinů a prožívám stejně s nimi jejich trápení, smutky nebo radosti.

A nemůžu říct, která je moje nejoblíbenější. Kterou knížku bych si vzala na pustý ostrov. Kterou knížku bych chtěla hodit do tašky, kdyby mi hořela střecha nad hlavou. Kterou z knížek bych zachraňovala, kdybych měla možnost?
A kdyby mi někdo řekl - můžeš si vzít jednu jedinou - která by to byla?

Naštěstí se takhle rozhodovat nemusím, protože bych asi stála jak ypsilón a dumala, co vzít dřív, a mezitím bych přišla třeba o všechno.

Proč by měla být nejoblíbenější jen jedna kniha? Každá je přece jiná. To je, jako by se někdo zeptal, jestli se mi víc líbí modrá nebo zelená barva. Nebo červená. Jestli mám raději secesi nebo empír nebo art deco. Jestli stavím na první místo oheň nebo vodu - obojí přece potřebuji k životu. Jestli mám ráději grilované kuře nebo špagety s rajčatovou omáčkou, jestli zmrzlinový pohár nebo sachr dort, jestli scifi, fantasy nebo crazy komedii, jestli dojemný film nebo horor.

Mám ráda hodně věcí. Chutná mi hodně jídel. Miluju vůně a barvy. Ale není jedna jediná nej, nemůžu říct, že mám nejraději černou kávu nebo zmrzlinu, stejně tak třeba samet nebo hedvábí, vlnu nebo bavlnu. Východ slunce nebo oblázky v potoce.
Stejně tak - nemůžu říct, která knížka je moje nejoblíbenější.

Je jich několik. Zkoušela jsem si několikrát sama pro sebe sestavit TOP žebříček nejoblíbenějších knih. Takových deset, například. Zjistila jsem, že desítka nestačí. Tak dvacet? Ještě pořád bych váhala... asi bych dal třicet nejoblíbenějších knih. (Kdoví, až je budu dávat dohromady, třeba se třicítka vyšplhá na padesátku. A vybrat z nich jednu jedinou, to se vážně nedá.)
Tady dám první desítku. Vypisovat třicet ani padesát nejoblíbenějších titulů nebudu, zkusím TOP dávkovat...

Tak tedy, první část mých nejoblíbenějších! Máte taky svůj žebříček nej?

Karavana od Willheima Hauffa - sbírka pohádek a pohádkových příběhů z dalekého orientu, fantazijní pohádky, romantika a nebezpečí, občas i dost strašidelné a téměř hororové (O uťaté ruce). I pohádky patří k životu.

Vinnetou od Karla Maye - dobrodružný indiánský svět, široké prérie, týpí, rychlé koně, přátelství a věrnost, samostatnost, rychlé rozhodování, navíc okořeněno idealistickým vítězstvím spravedlnosti a potřením zla. Proč ne?
(I když zrovna v trilogii Vinnetou hlavní padouch a vrah unikal až do posledního dílu...)

Tajuplný ostrov (Jules Verne) - verneovky mám obecně ráda, ale Tajuplný ostrov je na vítězné příčce. Proč? Našla jsem tu dobrodružství. Útěk, ztroskotání na neznámém místě, boj o život, a snaha nejen přežít, ale i zpříjemnit si život. Do toho jedna místní záhada, tajemství, neznámá bytost, objevující se v případě nejvyšší nouze...
Právě ta kombinace bezvýchodnosti situace, odhodlání ji překonat, úsilí i tajemství, řadí Tajuplný ostrov k mým nejoblíbenějším.

Zálesák (Zane Grey) - zábava a dobrodružství. Divoký západ, hroziví desperáti, malební kovbojové a samotářský zálesák, který se zaplete do jednoho únosu neteří místního rančera. Nástrahy, nebezpečí, láska, navíc zajímavá filozofie zálesáka, krásné popisy krajiny. Odlehčující, odpočinkové čtení...

Povídky z Ještěda (Karolina Světlá) - sbírka povídek, které mě zaujaly silou charakterů ženských hrdinek. Určitě se o knize zmíním ve své Knihovničce.

Angelika (sourozenci Gollonovi) - známá série o krásné ženě charismatického nezávislého muže, ze které se postupně stala stíhaná žena, prostitutka, krčmářka a později majitelka restaurace a znovu manželka bohatého markýze, téměř králova milenka, intrikánka, později dobrodružka a nakonec uprchlice. Neobyčejně pestrý svět pozlátka a intrik královských komnat a špíny a bídy Pařížského podsvětí, barvitost cest, krása Středomoří a zvláštní svět arabské kultury a filozofie. To vše protkáno jakousi osudovostí jejích cest a setkávání a míjením se s osudovou láskou...

TO (Stephen King) - strhující horor o příšeře, která se živí nejen krví, ale také povahou, strachem a nočními můrami. TO samo je esence všech nočních můr.
Jeden z nejskvělejších románů od tohoto autora.

Kaleidoskop - Ray Bradbury - průřez jeho dílem, povídky ze všech koutů světa, mixnuté kapkou fantastična i hororu. Barevné povídky.

Jih proti Severu (Margaret Mittchelová) - známé osudy rozmazlené Scarlett, kolem níž se točil svět a která se náhle zřítila do pekla války a dlouhá léta se houževnatě škrábala z bídy ven. Tato kniha je pro mě inspirativní, a Scarlett mým vzorem, aspoň ve své nezdolné síle a odhodlání překonat překážky.

Želary a Jozova Hanule (Květa Legátová) - zvolila jsem obě knihy, protože na sebe navazují a osudy jejich hrdinů se proplétají.

To by se zvěrolékaři stát nemělo (James Herriot) - laskavé i smutné historky začínajícího veterináře, který se potýká s nedostatkem kvalitních léčiv, kvalitních nástrojů, ale i s farmáři samotnými, jejich nevzdělaností a nepřekonatelnou praktičností, s níž pohlížejí na svá hospodářská zvířata.

Všechno, co jsem se naučil v mateřské školce... (Robert Fulghum) - a vlastně můžu započítat snad všechny jeho knihy. Člověk s nádherným názorem a postojem k životu, člověk, který se dokáže zastavit nad spadaným listím nebo meditovat nad kusem včerejší sekané v ledničce. Jeho povídky jsou plné života.

k311

Ve většině těchto knih se nachází postavy, které se musely porvat o svůj život, přemoct osud, překonávat překážky. Tyto knihy čtu ráda ve chvílích, kdy je mi docela mizerně. Posilují a dodávají naději, ať to sebepitoměji zní.
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Lawiane Lawiane | Web | 4. prosince 2010 v 12:23

četní knih rozhodně není nuda, lituju toho, kdo si to myslí - neví o co přichází. Knížky jsou bezvadné,  i když je pravda, že by člověk taky neměl zapomínat žít i mimo ně. Z toho tvého výčtu jsem nic nečetla, každý máme jiný výběr. Ale článek máš moc pěkný, je vidět že jsi kultivovaná osoba, co má rozhled ;-)
P.S. Jednoznačně grilované kuře :D

2 Labanda © Labanda © | Web | 4. prosince 2010 v 12:48

děkuji moc a fíha jich ale máš ;-) :-)

3 Lúthien Lúthien | Web | 4. prosince 2010 v 13:18

Hlásím se mezi knihomoly! :D Vyjádřila jsi to krásně. Lidi, kteří nečtou, prostě nechápu a odmítám pochopit. Musím se přiznat, že ani jednu z knih které jsi vypsala, jsem nečetla, docela se stydím...Měla bych to napravit. Ale díky povinné četbě to asi nepůjde...

4 Caddy Caddy | Web | 4. prosince 2010 v 16:52

Čtení knih patří mezi mé nejoblébenější činnosti :-) Dřív jsem četla úplně pořád, skoro nepřetržitě, teď jsem to trochu omezila, ale stejně čtu docela dost :-)
Z tvého seznamu jsem četla To by se zvěrolékaři stát nemělo a musím říct, že je to skvělá, poutavá a laskavá knížka plná zajímavých situací :-) Moc se mi líbila!!! Četla jsem i další díly a ty byly taky docela dobré :-)

5 Lucerna Lucerna | Web | 4. prosince 2010 v 20:03

pekne si to napisala :-) citanie neni urcite strata casu, pretoze niekto kuka na telku, alebo proste ine veci...  
my knihomoli sa vzdelavame pri knizkach. mame vedsiu slovnu zasobu a prehlad, to je skratka fakt :D

6 Tomáš Tomáš | Web | 4. prosince 2010 v 20:13

Říkal jsem si, že napíšu také článek k tématu týdně. Čtu hodně a myslím si, že ve své věkové kategorii jsem na knížky expert. Jenže jsem nedokázal vyřešit problém, která je moje nejoblíbenější knížka. Pokusil jsem se napsat o mé nejneoblíbenější knížce, protože ta skutečně jen jedna. Pak jsem usoudil, že by to byl trapný článek a tak jsem ho nezveřejnil. Jo, tou nejneoblíbenější knihou je Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha.
Líbí se mi, že máš také žebříček svých oblíbených knih. I já ho mám. A je perfektní, že si četla knížky od K.Maye a Tajuplný ostrov a Z.Greye. Také Bradbury  je vinikající a samozřejmě King je to je super kvalita. Karolínu jsem teda nečetl, ale třeba se k tomu taky někdy dostanu. Tamty ostatní ani neznám. Určitě je během mého čtenářského života objevím a přečtu. Třeba ne, ale objevím jiné.
Bohužel v anketě nemohu hlasovat, protože nejoblíbenější sport je fotbal, ale určitě na 100% je čtení na druhém místě. :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

7 TlusŤjoch TlusŤjoch | E-mail | Web | 4. prosince 2010 v 20:41

Zajímavý seznam.
Od Verna jsem četl v mládí skoro všechno. Maye jsem též hltal.
Od Kinga se mi nejvíc líbí série "Temná věž".

8 beatricia beatricia | Web | 4. prosince 2010 v 20:45

Tvůj článek mi mluví z duše. Takhle bych to napasala, kdybych to uměla tak vylíčít. Je to přesně můj pocit a ztotožňuji se s tvým skvěým článkem. :-)

9 Fredy Kruger Fredy Kruger | 4. prosince 2010 v 22:11

...Nechám se zavřít v knihovně,
vyberu knihu náhodně,
pak výhodně jí zpeněžím" !
... šeptá si pro sebe Duschan  Dým,
svazků se ve tmě dotýká
..." již držím Káju Maříka " ?
Lupiče nemilé překvapení !
v podpaží odhalí světlo denní ....
John Barrow ... ,,Teorie  ničeho,, ...!

... " Již přistižen byl jsi ničemo " !

10 Fredy Kruger Fredy Kruger | 4. prosince 2010 v 22:26

.... By postup vyšetřování zachován,
darebák důkladně byl šacován...
.... " on Hawkinga W. Stephena,
pod druhým paždím má ničema !
... ,,Stručnou historii času,,  !
za toto vyfasuješ basu ,....
možná, že budeš věšen " !

Duschan Dým  zcela zděšen !

11 Lawiane Lawiane | Web | 4. prosince 2010 v 23:21

děkuji za pěkný komentář k Narnii. Fotku použít můžeš, jen z ní nemaž tu autorizaci :-)

12 pavel pavel | Web | 4. prosince 2010 v 23:30

taky jsem na blog napsal, že nejde jen jednu knihu upřednostnit, protože každá je něčím zajímavá... ale co na dobrých knihách je podstatné, aspoň tak to poslední dobou chápu, že si člověk jimi získá zkušenost a snadněji pak odolá nepravdám a lžím, které člověka často svedou z cesty.

13 •MiNiLaDý°PaťUšQá• •MiNiLaDý°PaťUšQá• | Web | 5. prosince 2010 v 0:26

Prekráásny design..:) naozaaj x))

14 Natty Natty | Web | 5. prosince 2010 v 5:56

Ahojky Vendy, myslím, že každá kniha v nás zanechá cosi ... ale je pravda, že si spíš vybíráme určitý směr. Čtení nám obahuceuje duši, i já čtu ráda od pohádek přes verše až po romány a naučnou literaturu - takže, čtěme a buďme rádi, že to umíme ... pěknou neděli ;-)  :-D

15 Mniška Mniška | Web | 5. prosince 2010 v 9:30

Knížky miluji! Jakpak by ne, když čtu pořád, pořád a pořád, i když je pravda, že ne vždy to, co bych zrovna chtěla :) nicméně, i když asi tušíš jaké knihy mám momentálně na mysli, jsem přesvědčená, že je mnohem lepší čerpat informace z knih, než z internetu. V knížkách je to všechno mnohem ucelenější, máš tam všechno, co k danému tématu potřebuješ vědět, ale pozor, argument, že internet nabízí i nepravdivé informace se na knihy může vztáhnout taky. Spousta odborných knih má neuvěřitelně mnoho kritiků a ve spoustě knih jsou informace, které nám autor spíše chce vnutit a přitom nemusí být pravdivé. I s takovými knihami jsem se setkala a nemluvím pouze jen o záměně letopočtů, na které jsem také narazila. Jistě, ty spíš hovoříš o beletriích. No, to do mého milování knih také zahrnuji, jen bohužel teď už nějaký ten měsíc musí ustoupit odborné četbě. Ale zkrátka, k Vánocům si vždycky přeji aspoň jednu knížku. Moje sestra mi říká knihomol, v jejím podání je to však negativní slovo :)

16 Lenka Lenka | Web | 5. prosince 2010 v 12:23

Vendy, pobavily mě ty možnosti v anketě! :-D
Jinak jsi zveřejnila krásný seznam knih a osobně se určitě inspiruji! Jinak souhlasím s tím, že jedna jediná kniha se vybrat nedá... každá v sobě nese nějaké poselství a kouzlo... :-)

17 Janah Janah | Web | 5. prosince 2010 v 14:44

Herriot, Tajuplný ostrov a Želary v tom se shodneme ;-)  :-)

18 agrrr agrrr | Web | 5. prosince 2010 v 17:37

Knihy si vybrala nádherné, ale přiznám se že ne všechny znám. Další postrčení k rozšíření mé již tak ve švech praskající knihovny? (i té druhé?)
Koukám, démonek tu chvíli není a jak se to tu vybarvilo. Příjemné  barvy a příjemné prostředí. Takže musím konstatovat, že to byl kvalitní článek v příjemném kabátku ;-)

19 Elisis Elisis | Web | 5. prosince 2010 v 17:55

Jak říkáš,je těžké se rozhodnout. Krásně si to napsala, obdivuju to, že to neumím :D :-) Já mám oblíbené knihy od Wilsonové, přece jenom, jsem jich ještě tolik nepřečetla.
Ty knihy vypadají zajímavě, už podle toho popisu a názvu. Já znám: Pět dětí a TO, ale to s tím asi nemá nic společného :D
Kdo čte nežije? Tak to je teda pěkně uhozené .. Pro mě je čtení další svět, ke se toho může hodně stát, co by se doopravdy nestalo, něco jako sny :-) Dokážu si ty příběhy i představit, jako bych v hlavě měla televizi ;-)

20 Janinka Janinka | Web | 5. prosince 2010 v 19:11

Kdo čte, nežije? Vskutku pitomý argument... To mohl vypustit z pusy jen ten, kdo závidí těm, co čtou a ještě je to k tomu baví a jsou při tom šťastní... ;-)

21 agrrr agrrr | Web | 5. prosince 2010 v 21:22

Smíš a budu šťastná, že mé neumělecké dílo bude použito i někde jinde ;-)
Ano svět není úplně zlí, ale zla je hodně a hlavně je hodně vidět. Naštěstí existuje nejen blog, kde se člověk může vyvstekat a hlavně existují noční hodiny, kd ymoc lidu venku není, a kdy se člověk může odreagovat a vyčistit si hlavu. ;-)  :-D

22 pavel pavel | Web | 5. prosince 2010 v 22:27

vlastně jednu knihu jsem četl častěji a rád bych ti ji doporučil... je za všechny knihy, aspoň pro mne... Hlad od Hamsuna. :-)

23 pavel pavel | Web | 5. prosince 2010 v 22:27

zrovna se hodí k téhle mrazivé zimě :-)

24 Shariony Shariony | Web | 5. prosince 2010 v 23:26

Taky mám knihy moc ráda. Je úžasné, jak se v těch několika desítkách (stovkách) stránek ukrývají příběhy, které jen tak člověk prožít nemůže.. rozšiřuje to tolik obzory..

25 Berry Berry | Web | 6. prosince 2010 v 9:28

Krásně jsi to vyjádřila :-). Také nevím, která knížka by měla být ta moje nej - asi plná aforismů, myšlenek a citátů, ale to k životu nestačí ;-). Mnoho těch knih, co jsi vyjmenovala, znám také a oslovily mě :-). Třeba Angeliku louskám teď (jsem u 7. dílu z těch staršně moc a čtu od srpna) a Fulghum je také moje velká srdcovka :-).

26 š š | Web | 6. prosince 2010 v 9:51

taky jsem už několikrát přemýšlela, kterou knihu bych popadla, kdybych musela a taky jsem nepřišla na to jakou. je to těžké. Každá má své kouzlo, svou atmosféru, každá je jiná... A vybrat jen jednu? nemožné!

27 Vendy Vendy | 6. prosince 2010 v 9:58

[1]: Grilované kuře je mňamka, taky mi chutná!
[2]: Děkuji!
[3]: Dnes je povinná četba úplně jinde, viděla jsem tam tituly, které jsou opravdu zajímavé! Určitě jsi četla zase jiné knížky, která třeba neznám... 8-)
[4]: Knihy o zvěrolékaři mám ráda všechny, slabá se mi zdá jen Zvěrolékař mezi nebem a zemí, tu epizodu, že byl ve válce, mohli vypustit - stejně to bylo všechno ve vzpomínkách na různé případy...
[5]: Telka je fajn, ale nemůžeš si ji vzít do autobusu. Čtení oproti tomu vzbuzuje představivost a fantazii i emoce.
[6]: Don Quijote mě taky nebavil, četla jsem ho před lety. Nevím, třeba by mě to dnes víc oslovilo... Karolína Světlá je výborná, ale nevím, jestli by tě to bavilo. I když... možná ano. Jen používá ve svých povídkách místní nářečí, tak ti to možná bude znít starobyle. Ale příběhy mají dobré zápletky a opravdu zajímavé charaktery místních lidí. Četlo se mi to líp než povídky Boženy Němcové, kterou mám taky ráda.
[7]: Verne a Mayovky byly taky knihy mého mládí, tady jsem je uvedla, protože svého času byly můj TOP.
Temnou věž jsem zatím nečetla, mám koupené jen dva díly, asi to chce pořádně pročíst od začátku do konce...
[8]: Děkuji - a jsem mile překvapena, že čte ještě dost lidí.
[10]: Ale jak to dopadlo s Duschanem Dýmem, to jsi nám neprozradil! Byl ztrestán? Zlynčován? Pokutován? Nebo odsouzen k měsíci veřejně prospěšných prací? :-D
[11]: Narnie je moje oblíbená. Autorizaci nechám, fotka je krásná.
[12]: Tady je problém, co je vlastně dobrá kniha? V minulé době toho moc na výběr nebylo a co se týkalo tehdejší současnosti, bylo tvrdě cenzurováno, takže nám byl předkládán jen jeden názor. Přiznám se, že spoustu narážek v některých knihách jsem pochopila až po 89.
[13]: Děkuji

28 Vendy Vendy | 6. prosince 2010 v 10:13

[14]: Pohádky mám taky ráda, i dnes. Také rozhlasové pohádky, ty nedělní odpolední!
[15]: Sestra tiše závidí a nechce to přiznat! :-D Číst odborné knihy je dobré už kvůli rozšiřování obzorů, já psala opravdu spíš o beletriích, protože nejoblíbenější odbornou knížku neznám... snad ještě tak životopisy a k těm čitelným bych řadila Temné stránky duše Davida Lynche, dobře se mi četla i dokumentární kniha Titanic.
[16]: Kouzlo je v rozmanitosti. A vážně se nedá vybrat jediná kniha jako nejlepší...
[17]: Souhlasím, souhlasím, souhlasím!
[18]: Ber to jako tip, jasně že je spousta knížek, které neznáš, stejně jako spoustu knih neznám já... :-P
Kabátek jsem převlékla před několika dny, taky se mi líbí, připadá mi, že barvy úžasně ladí.
[19]: I u tebe jsem viděla knihy, které neznám. Tak sse člověk obohacuje a rozšiřuje obzory!
A víš, že u některých románů si je taky v hlavě převádím do filmové podoby? Vytvářím určité scény, dosazuji kulisy, představuji si oblečení, účesy...
[20]: Taky mám ten pocit! 8-)
[21]: Když se podělíš o zlost nebo smutek, je z toho poloviční zlost nebo smutek. Když se podělíš o radost, je z toho dvojnásobná radost. Fotka stromu byla opravdu krásná!
[22]: Děkuji za tip, neznám! 8-)
[24]: Právě o to jde... dostáváš se do světů, které ti žádná cestovka nezprostředkuje.
[25]: Aforismy a citáty jsou dobré, poučné i pravdivé, ale je třeba se taky bavit, odreagovat se, dostat se jinam...
Angelika mě bavila do šestého dílu, další už mi připadaly trochu nastavovaná kaše, šestý díl byl dobré završení celé její cesty... navíc jsem ji četla ve slovenštině, bylo to o třídu výš, v češtině mi nepřipadala tak atraktivní. Doporučuji slovenský překlad!
[26]: Jo, přesně takové myšlenky občas mívám - co bych rychle zachraňovala? Samozřejmě je to praštěné, ale je to tak moc praštěné? Kolik lidí už muselo opustit domy tak jak byli oblečení, bez ničeho, neměli ani čas shrábnout peníze nebo doklady nebo prádlo... a zachránili si holé životy?
Osobně bych to viděla asi na stovku knížek. A to nemluvím o DVD... :-D

29 Romi Romi | Web | 6. prosince 2010 v 15:41

Já ráda čtu. Našla jsem z tvých oblíbených titulů své čtyři. Ostatní jsem nečetla.

30 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 6. prosince 2010 v 21:01

zajímavý seznam.
Nejvíc mě asi potěšila zmínka pana Fulghuma, na kterého mám vázanou přímo osobní vzpomínku a zážitek... Mám od něj podepsané tři knihy a věc se má tak, že moje maminka, které tančí folklor, se s ním setkala a i si s ním poskočila. Moc se mu to líbí, chválil jí a omlouval se, že mu folklor moc nešel ale že v jeho žilách ukryt je a že se snažil a napsal na knížku "Co jsem to proboha udělal?"
"Thank you for the dance,
Ivana."
Úžasný člověk. Optimistický, s nádhernými názory, přesně jak říkáš. Tak já se chtělo jen podělit o zážitek a teď se ještě více zahlodám do popisů knížek a rozhodně mě zatím nejvíce zaujal Hlad :-)

31 Vendy Vendy | Web | 7. prosince 2010 v 0:12

[30]: Jeho podpis jsem taky chtěla získat, před asi 2 roky (?) byl v Brně a měl autogramiádu, ale nějak jsem se tam nedostala.
Tvoje mamka tančí folklor? Tak to je ohnivá holka, když tyhle "tanečnice z Lúčnice" vidím, jak jim nohy hrají, jen závidím. :-)

32 MirekČ MirekČ | Web | 10. prosince 2010 v 18:43

Pání, to je komentářů. Takže přiznávám bez mučení, že jsem je všechny nečet. Tak snad se nebudu opakovat: Co takhle Amálie Kutinová: Gabra a Málinka...

33 Vendy Vendy | Web | 10. prosince 2010 v 19:30

[32]: Znám, taky moje oblíbené! mám snad všechny díly (aspoň doufám). Dokonce jsem zjistila, že se to dá číst i po letech - nejdřív jsem jejich příhody vnímala jako malá holka, dnes se na to dívám spíš z pohledu jejich maminky a říkám si, že ta ženská zasloužila svatozář... :-D  :-D  :-D

34 edithhola edithhola | E-mail | Web | 10. prosince 2010 v 23:11

Tvé myšlenky se mi moc líbí. Taky mi dělalo problém napsat nějaký výčet. Mám pocit, že sjem ostatní knihy zradila. Jestli chceš nakouknout, tak třeba http://edithhola.blog.cz/1012/rekni-mi-co-ctes

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama