Pět faktů o mytí rukou

29. října 2010 v 19:03 |  Malé nauky o zdraví
A protože na nás bacily a viry útočí ze všech stran, přicházím ještě s jedním zajímavým článkem, který jsem dostala poštou emailovou od jisté paní Doktorky.cz
Není mytí jako mytí! I ruce je třeba umývat dobře, kvalitně, nic neflákat!


Prosím, čtěte dál, někdo se ušklíbne, někdo se poučí. Myslím, že ty rady nejsou špatné... mimochodem,  víte, že sušení rukou pod sušákem je horší než utírání papírovými ručníky?

Na závěr článku jsem připravila takovou malinkou anketčičku... berte ji prosím s nadsázkou, předpokládám, že všichni si myjete ruce normálně, a to dokonce několikrát denně...

Pět faktů, které možná nevíte o mytí rukouSnad nejčastější rodičovskou otázkou, kterou si z dětství pamatujeme, je: "Umyl/a sis ruce?" I když nás tehdy možná povinná návštěva koupelny otravovala, mytí rukou je nezbytným a základním pravidlem osobní hygieny a pomáhá předcházet nákaze vážnými onemocněními z tzv. "špinavých rukou", jako je žloutenka typu A, onemocnění vyvolaná bakterií Escherichia coli, úplavice, toxoplasmóza a další nakažlivé choroby.

Mytí rukou je pro většinu z nás každodenní rutinou, přesto existuje několik překvapivých informací, které o této běžné činnosti možná nevíte.

1.) Před jídlem nestačí
Že je třeba strčit ruce pod kohoutek před jídlem a po návštěvě toalety víme asi všichni. Krom toho ale ruce vydrhněte také před jakoukoliv manipulací s potravinami a pokud upravujete syrové maso, ryby či vejce, pak raději i v průběhu vaření. Máte-li pejska, kočku nebo jiného domácího mazlíčka, myjte si ruce po kontaktu s ním. Asi nepoběžíte do koupelny po každém pohlazení, ale hygiena rukou by měla být zvýšená. "K umyvadlu zamiřte také po smrkání, kašlání a kýchání nebo pokud jste byli ve styku s infekčně nemocným člověkem v domácnosti. Na seznam činností, po kterých je nutné mýt ruce, patří ještě přebalování dětí, vynášení odpadků či  práce na zahradě," radí Pavel Šimon, ze společnosti Kimberly-Clark Professional, která vyrábí hygienická zařizení a pomůcky.

2.) Mýdlo je nezbytnost
Pouhé oplachování rukou pod tekoucí vodou nestačí, jen mýdlo totiž dokáže skutečně zlikvidovat bakterie. Navíc obsahuje látky, které změkčují vodu a pomáhají ruce důkladně zbavit špíny. Pozor však na tuhá mýdla na veřejných toaletách. V jejich pórech a v loužičkách vody, v kterých někdy mýdla plavou, vzniká životadárná laguna pro bakterie. Mnohem hygieničtější volbou jsou mýdla v dávkovačích , proto byste jim měli dát přednost i ve své domácnosti. Pokud máte po použití mýdla suché ruce či podrážděnou pokožku, příčinou může být nevhodně zvolené pH nebo příliš agresivní parfemace. To pravé mýdlo pro sebe je zkrátka třeba hledat. Při častém mytí rukou a v zimě je vhodné pokožku ošetřit výživným krémem na ruce. Mějte jeden s pumpičkou na umyvadle v koupelně a malou tubičku noste při sobě.

3.) Úkryt pro bakterie: dlouhé nehty a prstýnky
"Před mytím rukou je třeba sundat veškeré šperky od hodinek až po prstýnky. Právě prstýnky jsou oblíbeným úkrytem bakterií, protože plochy prstů pod nimi často nemydlíme," upozorňuje Jiří Tuháček, Distributor Account Manager  z Kimberly-Clark Professional. Hodinky na zápěstí pro změnu brání vydrhnout ruce až téměř do poloviny předloktí. Mytí dlaní nebo dokonce pouze prstů je naprosto nedostatečné. Důležitá je také péče o nehty, obzvlášť za delšími se totiž bakteriím velmi dobře daří. Ideální pro dokonalou hygienu je používat pravidelně malý ruční kartáček k čištění nehtů.

4.) Papírové ručníky jsou hygieničtější
Nedávný výzkum prováděný londýnskou University of Westminster prokázal, že používání elektrických sušičů výrazně zvyšuje množství bakterií na rukou uživatele - v případě sušiče rukou na bázi teplého vzduchu je to v průměru o 254 % více.
Naopak použitím papírových ručníků se snížil celkový počet bakterií na rukou v průměru o 77 %. "Výzkumníci také zjistili, že používáním elektrických sušičů rukou se mohou bakterie šířit do značné vzdálenosti - až do 2 metrů v případě sušičů pracujících na bázi rychlého proudu vzduchu.
V případě použití papírových ručníků nebylo zaznamenáno žádné výrazné šíření bakterií," dodává Pavel Šimon . Můžete-li, dejte proto přednost jednorázovým ručníkům.

5.) Ne všichni si myjí ruce
Přišli jste na večeři do restaurace a protože se staráte o své zdraví, jdete si samozřejmě před jídlem důkladně umýt ruce na toaletu. Pak se vrátíte zpátky a s klidným svědomím se pustíte do jídla. Jenže pozor, cestou jste sahali na páku či kohoutek vodovodní baterie a na kliku od toalety. Říká se, že na těchto místech se nachází více bakterií než na toaletním prkénku! Sociologické průzkumy prokázaly, že většina lidí sice tvrdí, že si po použití toalety myje ruce, jen asi pouhá polovina populace tak skutečně činí. Pokud se před vámi dotkne kliky někdo, kdo zapomněl na umyvadlo, vaše mytí rukou, byť sebepečlivější, přichází vniveč. Dveře proto otevírejte loktem nebo použijte jednorázový papírový ručník.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 29. října 2010 v 19:17

Jsem celkem mycí maniak. Ruce si myji snad po každém úkonu. Používám tekuté mýdlo a ručník, někdy i ten papírový, který se vyhodí a je hygieničtější.

2 Manon Manon | Web | 29. října 2010 v 19:49

Někdo si meje ruce s prstýnkem na prstu? Vždyť ten prstýnek ničí... Že je papírový ručník lepší/hygieničtější než látkový vím už dlouho, proto je naše škola na toalety už dlouho nedává, jsou tam pouze textilní, hnusný, věčně mokrý "kusy hadrů"...proto si nikdy neutírám ruce, nechám je oschnout ;-)

3 Jana Jana | Web | 29. října 2010 v 19:56

Tak na mytí rukou jsem poctivě pořádná. A divím se, že to někdo může nedodržovat.

4 Lucerna Lucerna | Web | 29. října 2010 v 20:00

samozrejme si ruky umyvam :-) tiez je dobry dezinfekcny gelik, ktory sa da kupit v lekarni a ked si chces zobrat jedo do ruky (ruk) napr. v meste je na nezaplatenenie :-D
len by ma zaujmalo ako to ze deti, ktore nepotrebuju vela hygieny ako tie romske.. su casto zdravsie ako tie ktore ju dodrzuju svedomite :-? :-D

5 Pinky Claire Pinky Claire | Web | 29. října 2010 v 20:45

No ono je to foceno z auta na dálnici a mamka jezdí vcelku rychle a můj foťák je děsně pomalej, takže z toho vzniklo tohle :D

Já si teda ruce umývám jen když je to už nutné (po záchodě, před jídlem nebo když jsem špinavá...), protože zastávám názor "co tě nezabije, to tě posílí" :D, no a taky proto, že bych se asi uumývala :D - s jídlem manipuluji prakticky pořád, neboť jsem nehorázný žrout :D (ale před snídaní, obědem, večeří a tak si ruce teda pochopitelně umývám :D), máme psa, králíka a kočku a všechny je hladím a drbu prakticky furt :D. No prostě a jednoduše jsem takové malé prasátko no :D

6 beatricia beatricia | Web | 29. října 2010 v 22:02

Ruce si myju vlastně pořád, i kdyby šlo jen o rychlé opláchnutí. ;-)

7 vvart vvart | Web | 29. října 2010 v 22:08

no, nepochybuju o tom, ze tenhle clanek ma neco do sebe, ale asi zustanu takova jaka jsem. normalne si umyvam ruce mydlem a rucnikem - doma, venku podle toho co je - papirove rucniky nebo susak, nebo rifle - nejak to neresim. njn, az pak dostanu zloutenku tak to resit budu ;) a po kazdem hlazeni pejska a kocicky si ruce umyvat nebudu vzhledem k tomu, ze je pusinkuju a kousu...paneboze! ja jsem bakterie sama o sobe :D

8 Mniška Mniška | Web | 29. října 2010 v 22:40

A je to tady!!! Já jsem to říkala a nikdo mi to nevěřil!!! Všude ve škole, jako největší podivínka světa, rozhlašuji, že sušení rukou pod sušákem je jako byste si neumyli ruce a nikdo mi to vážně nevěří. HAHA, teď se to potvrdilo. Jinak, doteďka jsem si myslela, že jsem na mytí rukou až úchylná, myju si je po hraní s Áďou, po použití klávesnice, co přijdu domů, před přípravou a papáním, ale jak vidím, lze být ještě hygieničtější, nevěděla jsem, že to může být. A taky nerada sahám na kliky a na dveře, hurá! Myslím, že boj s bakteriemi mám na víc jak 50% vyhraný, já si fandím! Kyš, kyš! (nebo kiš, kiš? každopádně to takhle vypadá líp), :-P plajzák na vás, vy pikopidimini živočichové!

9 Vendy Vendy | 29. října 2010 v 23:01

[8]: :-D  :D To byl velekomentář! :D Ale s potěšením vidím, že aspoň základní hygiena nikomu z nás není cizí. (A šestou otázku v anketce zatím nikdo neodkliknul...) Ono přehánět se nemá nic v žádném extrému. I nadměrné mytí škodí, to platí i o sprchování, hlavně ti, kteří se sprchují třikrát denně a ještě jim je to málo... ale o tom snad jindy. :-) To jsem vážně někde četla!

10 Sever-rat Sever-rat | Web | 29. října 2010 v 23:08

Ahoj, moc ti díky za tvé komentáře na mém blogu, jsem moc rád, že se ke mně vracíš..a moc ti děkuji za velice obsáhlé komentáře..

11 Angie Angie | Web | 30. října 2010 v 1:05

velmi přínosný článek, hodně věcí jsem třeba nevěděla. Např. že ne všichni si myjí ruce po použití toalety... mi přišlo hodně drastický :/
já jsem na ruce hodně zasedlá. Myju si je pořád. Bych potřebovala kohoutek někde na bradě s čistou vodou a mýdlem. Fakt třeba když si nemám kde umýt bezpečně ruce /třeba v přírodě/ tak jsem hodně nervózní. A na veřejným záchodech otevírám dveře ramenem, a nikdy si je nesuším ani jednorázovými ručníky. A jedině s automatickým zapínáním vody, jinak si ruce neumyju. Doma se toho tolik neobávám, protože drhnu kliky a všechna možná nebezpečná místa i přesto, že každý z nás si ruce zásadně myje pořád.

12 poetiza poetiza | Web | 30. října 2010 v 9:32

[11]: Otvíráš dveře ramenem, jo? He-he.

13 blbec blbec | Web | 30. října 2010 v 9:34

trochu to tady s těma bakteriema přeháníte. Na špínu ještě nikdo nikdy neumřel, o tom ostatně tady ani řek nejni, a určitou dávku bakterií, jakožto dráždidlo a "školu života" pro ten imunitní systém potřebujeme, jinak to přestane fungovat. Myslím si, že mytí rukou ve zmiňovaných případech a zmiňovaným způsobem je spíš psychická záležitost bez nějakého fyziologického opodstatnění. Časté mytí rukou je IMHO známkou frustrací a asociálních postojů, přeberte si to jak chcete ...

14 sayury sayury | Web | 30. října 2010 v 11:57

Och děkuji,neposlouchám jenom vážnou hudbu,nebo spíš,málokdy,asi nejvíc,když se učim. :)
jinak k těm rukoum se musím přiznat,že čas od času u toho strávim dýl jak minutu,ale málokdy.. já vim,jsem čuně.. :D

15 Shariony Shariony | Web | 30. října 2010 v 12:25

Od jednoho doktora jsem slyšela, že právě díky nemytým rukám se chřipky a virózy šíří nejčastěji. Třeba v práci - někdo se vysmrká, pak sáhne na klávesnice, na kliku...pak na ni sáhne i zdravý člověk, a když pak něco jí rukama, tak se do něj viry dostanou snáze než vzduchem... :-?

16 Lenka Lenka | Web | 30. října 2010 v 18:00

Mám takovou drobnou úchylku. A tou je fóbie z klasického mýdla. Na to, co máme v práci, nikdy nesahám. A když zrovna není ani to tekuté, tak mám fakt problém... ale menší zlo je pro mě žádné mýdlo, než to omatlané!
No, a teď asi začnu mít fóbii i z klik! :-D

17 Janinka Janinka | Web | 31. října 2010 v 9:29

Já slyšela, že nejvíc bakterií je na splachovadle. No, asi na tom něco bude... 8-O Ale buď jak buď, nic se nemá přehánět, že... :-D

18 Berry Berry | Web | 1. listopadu 2010 v 9:39

S tím otvírání loktem, to znám. Spíš mě k tomu naučila zkušenost na základní škole, kdy to naše třídní přeháněla... Také mám raději tekutá mýdla a sušiče já nerada, oblečení na sobě mám vždycky dost :-D. A to umývání v průběhu vaření, zvířátek a podobně, to dodržuju nějak automaticky. Zajímavé ovšem je, že když jsem v přírodě, nelpím na tom tolik a vím, že papám hodně bakterií (když mám třeba ruce odrbané od dřeva, špinavé od uhlí a v klidu papám jablko). Ale vě městě, to je automatické, když si jen představím, kdo třeba držel ten úchyt v tramvaji. Fuj :-D.

19 š š | Web | 1. listopadu 2010 v 9:51

vše poctivě dodržuji:) někdy možná až moc, zvlášť když vařím, to běhám do koupelny pořád.
Ale na druhou stranu - nic se zase nemá přehánět, když si někdo moc často myje ruce, může si způsobit až fobii ze špíny a to je taky běs.

20 Awali Awali | Web | 1. listopadu 2010 v 18:52

S tymi kluckami na restauraciach je to strasne .. mna to tiez napadlo ked som v niakej bola .. ;-)

21 Lowiska Lowiska | Web | 2. listopadu 2010 v 11:49

Já si ruce myji prakticky pořád, a hlavně v práci, to nemám ani jinou možnost. A taky se snažím neotvírat si umytýma rukama, když jdu z veřejných toalet, většinou si otvírám rukou schovanou přes oblečení, když už :-D
A ten mail mi taky už přišel, dávněji trochu.

22 Alisa Alisa | Web | 12. června 2011 v 20:39

Ja mám strašnú úchylku, čo pomaly prechádza do obsesie . Som vystresovaná zo špiny . Takže si ruky prakticky umývam každých desať minút . Najhoršie sú tie antibakteriálne mydlá . Keď cestujeme, tak niekto chce zastaviť na cikpauzu, ja si musím umyť ruky . Všetci mi navrhujú Detoly a neviem čo ešte, ale osobne si myslím, že to absolútne neumyje nič . Ale môže to byť psychické, že proste nemám rada pocit špinavých rúk . Občas mávam aj problém s mojimi krásnymi gélovými nechtami, na ktorých už pár rokov fičím, keďže si tú špiny za tým nevidím, ale viem, že tam je .
No jo, končím so zahlcovaním tvojho blogu mojimi kecami . Keď ja mám ale potrebu, ku všetkému sa vyjadriť . :-D

23 Vendy Vendy | Web | 12. června 2011 v 21:37

[22]: Já jsem ráda za tvoje komentáře! Těší mě, že si někdo článek přečte, a když se k němu vyjádří, mám radost. (Naštěstí tu mám většinu návštěvníků, co čtou a píšou normální názory, žádné plsky o hlasování.)
Přehnané mytí rukou není zdravé. Přehnané mytí antibakteriálními mýdly není dobré. Když si totiž vylikviduješ všechny bakterie (tedy i ty prospěšné), ztrácíš imunitu a pak tě chytne a zlomí kdejaká banální nemoc.
Gelové nehty vypadají opravdu dobře, dělají krásné ruce a vydrží rozhodně déle než nehty pouze nalakované.

24 Alisa Alisa | Web | 12. června 2011 v 22:19

[23]: Dala som si na blog moderované komentáre . Mne reklamy nikto nepíše (prekvapivo), ale niektoré komentáre mi prekážali . Keď to nesúviselo s článkom a podobne . Ja píšem komentáre rada, pretože bloggeri sa s článkami natrápia a ak niečo prečítam do konca, stálo to za to a preto to už okomentujem . To ma nezabije a autora poteší .
Každý hovorí, že je to porucha . Ale tých psychických porúch už mám toľko, že ďalšiu diagnostikovať nepotrebujem .
Bez gélových nechtov som nebola už zopár rokov a keď som ich mala prednedávnom na týždeň dole, boli úplne gumené . Navždy som si ich zničila . :-(

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama