Palivo nové doby - utopie nebo realita?

3. října 2010 v 11:29 | ANA |  TOP články
Tenhle článek mě pozvedl... proč až teď?

Nejdřív bych chtěla naznačit - o čem článek je? O vývoji nového způsobu získání energie. Je dosud nejčistčí a nejlevnější, což je neuvěřitelné spojení.
Jen jsem o tomto způsobu získávání energie slyšela už před lety. Nic moc, spíš takové zmínky, útržky. A dnes mi přistál v emailu článek, kde se o tom píše trochu víc.


Zní to jako utopie. Zní to jako cyranovský sen. Mít možnost čerpat energii, která je levná! Jen si nedovedu představit vodíkové palivo o 790% levněji než cena benzínu nebo nafty v USA a o 1400% levněji oproti ceně v České republice. Jaká je částka, o 790% levnější? Měla jsem za to, že 100% sleva rovná se zaplatit 0,- Kč. Kolik Kč zaplatíme při slevě 1400%?

Ale to je jen řečnická otázka. Není ani jisté, jestli tenhle úžasný vynález spatří světlo světa. A jestli to pro nás opravdu bude tak levná záležitost. Protože, postavme se nohama na zem - kde by braly ty megalomanské společnosti peníze, když ne tímto způsobem? Vydřít to z obyčejných lidí, to je nejjednodušší způsob. Oni něco vymyslí. Třeba to, že předělat systém je nákladná záležitost. Určitě se najde chytrá hlavička, která jim něco podobného poradí...

Ale dost skepse, zkuste se začíst do článku. Je opravdu zajímavý...

Nastává začátek konce fosilních paliv. Nejlevnější, čisté vodíkové palivo z vody se právě stalo skutečností. Společnost Energy Technologies CZ, a.s. zjistila v průlomu výzkumu, že čisté vodíkové palivo lze vyrábět z vody o 790 % levněji, než je cena benzinu nebo nafty v USA, a o 1400 % levněji oproti ceně v České republice.
Společnost Energy Technologies CZ, a.s. dosáhla po téměř devíti letech svého privátního výzkumu v oblasti vodíku a vodíkových paliv dlouho očekávaného úspěchu, a to v nezvyklém vylepšení staré technologie elektrolýzy vody. "Toto vylepšení nás přivedlo k daleko efektivnějšímu způsobu výroby vodíkového paliva. Takto upravená technologie nám nyní umožňuje nenáročně vyrábět to nejlevnější vodíkové palivo v historii a bez větších potíží se bude moci vyrábět kdekoli na světě," říká mluvčí společnosti Karel Pesel.

I přes to, že je elektrolýza vody relativně jednoduchou technologií, tato metoda výroby vodíku, a tedy i vodíkového paliva, byla dosud považována za nákladnou, - zvláště s ohledem na vysokou spotřebu elektrické energie při starém postupu, společně s dalšími technickými problémy včetně skladování a přepravy. "Nyní jsme ovšem schopni vyrábět vodíkové palivo trvale - navíc pouze dle potřeby a jako nejlevnější palivo vůbec - za přibližně 10,- Kč nebo 0,5 USD za kilogram," uvádí Pesel s tím, že jde o množství srovnatelné s obsahem energie v 3,78 litru či jednom americkém galonu benzinu.

Voda je jedním z nejhojnějších přírodních zdrojů, které nám všem tato planeta nabízí - pokrývá 70 % povrchu planety a k jejímu získání pro toto nové vodíkové palivo nejsou nutné žádné nákladné průzkumy ani ropné vrty. Proto v tomto případě ani nemůže dojít k nebezpečným ropným nehodám typu BP. Při použití vylepšené technologie vyvinuté společností Energy Technologies CZ, a.s. lze v různém provedení vyrábět vodíkové palivo podle potřeby téměř kdekoliv, včetně domácností, bez nutnosti skladování nebo jakékoliv přepravy. Při menší úpravě stávajících palivových systémů lze čisté vodíkové palivo používat všude tam, kde se dnes musí používat drahá a škodlivá fosilní paliva, včetně výroby elektřiny v tepelných elektrárnách či pohonu našich osobních automobilů, nákladních vozidel, vlaků, lodí a letadel. Jedinou surovinou, kterou k výrobě tohoto paliva potřebujeme, je voda a menší množství elektrické energie, které má k dispozici většina domácností na světě.

Kromě technologických vylepšení elektrolýzy vody se společnost také zaměřuje na lepší využití energie obsažené ve vodíkovém palivu. Vybudováním ImPS (TM)(Independent micro Power Station(TM) - nezávislá mikroelektrárna) kombinací elektrolyzéru nové generace a technologie Stirlingova motoru by mohl být v brzké době k dispozici plně automatizovaný systém, který bude mít dostatečnou kapacitu využití především v domácnostech, ale i v malém podniku a bude moci nepřetržitě vyrábět dle potřeby od 3 až do 50 kW elektrické energie 24 hodin denně a zároveň získávat tolik tepelné energie pro vytápění a ohřev vody, kolik jí při běžné spotřebě většina domácností nemůže ani využít.

Tento systém ImPS(TM) bude navíc schopen vyrobit více elektrické energie, než většina domácností může spotřebovat pro vlastní potřebu. Většina majitelů tak bude schopna prodávat přebytečnou kapacitu elektrické energie do energetické sítě. Nejenom že si tento systém na sebe vydělá a poskytne majiteli domu elektřinu, ale zároveň sníží náklady na topení a teplou vodu v podstatě na nulu. Sami si můžete spočítat vaše měsíční či roční náklady na elektřinu, topení a teplou vodu a kolik můžete ušetřit.

S rostoucím tlakem na energeticky úpornou "zelenou" dopravu, např. akumulátorová elektrická vozidla, je technologie vodíkového paliva něčím, o co se světový dopravní průmysl obzvláště zajímá. Pan Pesel říká: "Elektrická vozidla bude možné v nedaleké budoucnosti díky elektřině vyrobené vaší vlastní domácí energetickou stanicí provozovat mnohem levněji než při dnešních cenách za benzin či naftu. V automobilech nebo nákladních vozidlech se zabudovanými generátory vodíkového paliva to bude do konce ještě levnější, protože alternátor vozidla vyrábí elektřinu za jízdy a náklady na tuto elektřinu se blíží nule - už žádné cesty k čerpací stanici. Jeden litr vody postačí vašemu automobilu na zhruba 160 km a z výfuku mu bude místo škodlivin vycházet pouze čistá vodní pára." Nová technologie výroby vodíkového paliva by měla přinést světu celou řadu ekonomických výhod a rovněž nenahraditelné kroky vpřed v ochraně přírody. Představte si svět, který se už nemusí spoléhat na zásoby ropy.

Představte si možnost, že si každá domácnost kdekoliv na světě vyrábí elektřinu pro pokrytí svých potřeb a pro pohon svých vozidel sama. Celosvětová hodnota tohoto konceptu je zajisté obrovská a nedá se jen tak jednoduše spočítat, ale v každém případě vize o nezávislosti v oblasti energetické soběstačnosti, které se doposud těšily pouze země s rozsáhlými ložisky nafty a plynu, bude nyní umožněna všem zemím světa, a především těm které tento luxus dnes nemají k dispozici, což bude mít časem v mnoha ohledech dalekosáhlý dopad na vše, co jako lidstvo děláme.


O společnosti ENERGY TECHNOLOGIES CZ, a.s.
Společnost Energy Technologies CZ, a.s. sídlí v České republice a její technologie bude k dispozici prostřednictvím licencí, společných podniků a IPO po celém světě. Více informací o této novátorské technologii je k dispozici na adrese: http://energytechnologies.web.officelive.com


Foto staženo z netu (wallpapers)
Text: ze serveru Doktorka.cz
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 beatricia beatricia | Web | 3. října 2010 v 11:58

To je úžasná utopie. Zatím realita spočívá v neúměrném zdražení energíí pro domácnosti i podniky. :-(  ;-)  :-(

2 Janinka Janinka | Web | 3. října 2010 v 13:53

Tomu se mi nějak moc nechce věřit... O_O

3 Mniška Mniška | Web | 3. října 2010 v 15:41

Je to hrozně zajímavé a pokud má osud v plánu nám něco podobného opravdu vložit do klína, pak se budu těšit, ale stejně jako ty v úvodu, mám trochu obavy z toho, jak něco tak levného budou řešit lidi, kteří se tímhle zabývají, mám taky obavy vůbec z toho, aby se toto stalo skutečností, skupina ČEZ by na tom jistě zkrachovala a to jistě nejen ona, a přitom se zdá, že u nás má celkem velkou moc. Ale na druhou stranu je tu naděje, že? Takže se jí nebudu vzdávat 8-)

4 Berry Berry | Web | 3. října 2010 v 16:18

Je to zajímavé. Slyšela jsem, že je ale problém s těma benzínkama. Muselo by jich být strašně moc a to vytvoření, aby se dal natankovat stlačený vodík, je strašně drahé a neekologické. Tak aby to nedopadlo jako se solárníma panelama, které nejosu efektivní a už vůbec ne ekologické a navíc jsou přemrštěně drahé, protože se neví, jak se pak po skončení životnosti budou likvidovat, protože je to přespříliš nebezpečný odpad...
Ale vize je to krásná :-D.

5 Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri Malé Chlupaté Stvoření z Alfa Centauri | Web | 3. října 2010 v 17:06

ČEZ je zlo.
Lidé taky.
Na Alfě Centauri nemám ani jedno a jak jsem šťastné a chlupaté? Velmi.

Skvělý článek pojednávajícím o jednom z nejdůležitějších témat.

6 Labanda © Labanda © | Web | 3. října 2010 v 18:04

jo palivo levné, ale co to auto kdo si ho bude moct dovolit? máš pravdu s tím alkoholem znám jich spousty, jo někdy se taky líznu ale tak jednou do roka na narozeniny a do skvělé náladičky, já totiž vůbec alkoholu neholduju nechutná mi ani novoroční přípitek nevypiju jen si symbolicky cucnu ;-) :-D

7 poetiza poetiza | 3. října 2010 v 18:31

Živá voda.

8 beatricia beatricia | Web | 3. října 2010 v 19:22

P.S. Videjko jsem už převelela na místo určení. Pls, skoč se podívat. A znovu dík.
☼☼♥♥☼☼

9 TlusŤjoch TlusŤjoch | 3. října 2010 v 19:31

Zavedou daň na vodík ...

10 asperia asperia | 3. října 2010 v 20:50

já jsem onA, jenom pro upřesnění :-D

11 Vendy Vendy | Web | 3. října 2010 v 21:14

[9]: Taky se obávám. Nedejbože, že by přestali vydělávat. Takže iluze o nějakém levném zdroji energie můžeme pohřbít zase někam do skladiště marných myšlenek...

12 Awali Awali | Web | 4. října 2010 v 16:55

je to zaujmave ze niekto chce dat ludom nieco relativne lacnejsie... viem ze vo francusku bola uz davno elektrarna na vodik ale niakym sposobom sa im to bolo drahsie a preto aj ked je ekologicky nezavadna nebol projekt podporovany dalej.. preto ma tato skutocnost dost prekvapila . ale v podstate som rada .. doba pokrocila :)

13 Vendy Vendy | Web | 4. října 2010 v 20:02

[12]: Myslím, že všechno bylo původně vymyšleno proto, aby lidem usnadnilo práci nebo jim umožnilo lépe žít. Naneštěstí se našli lidé, kteří založili společnosti, aby nám ten spokojený život řádně opepřili a hlavně aby poměrně bezbolestně přišli k velkým penězům. Myslím, že stejně tak skončí i tento skvělý nápad. Přestože výroba této energie vypadá lacině a snad i laciná bude, lidi budou platit dál jak mourovatí. A společnosti o to víc vydělají... tohle je jen můj osobní názor, vyvozený z odpozorování současné i minulé doby.
Ale nevzdávejme se naděje... uvidíme!

14 Jarda Kl. Jarda Kl. | 5. října 2010 v 15:11

Jo, to je dost dobrý:) Já jsem se zase včera divil, kolik je technologií pro stavbu nových domů (http://www.technologie-stavby-domu.cz/) - už nic není jako dřív:) Teda kromě těch staveb ze dřeva, ale stejně...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama