Je jak rozkvetlá zahrada

22. října 2010 v 15:06 | ANA |  Téma týdne
Neznámo, světy za vesmírem, hvězdy nad hlavou, neprozkoumané končiny naší mysli.
Někdo ji miluje, někdo nenávidí. Někdo ji nezná a někomu je fuk.


To krásné slovo fantasy v sobě ukrývá fantazii. Nikdo neví, proč vlastně vznikla? Kdo byl první, kdo přišel s příběhem, který se odehrává v Zemi Nezemi? A co všechno se dá započítat do Fantasy?

Fantasy je tak obsáhlý žánr, že nemá skutečně hranic. Stejně, jako se tvrdí v jednom nezapomenutejném filmu - Nekonečný příběh.

Za několik desítek let ušla dlouhou cestu. Od prvních příběhů s hrdinským Cimmeřanem Conanem přes naivní příběhy o jednorožcích, po zmínky o čarodějích, čarodějkách a černé a bílé magii. Světem fantasy se prochází jednorožci, strigy, harpyje i draci. V tom světě existují studny s otrávenou vodou a zdroje vody živé. Gobelíny, v nichž jsou utkány všechny příběhy.

Proč lidi tolik vábí magie a kouzla? Co nutí lidi sednout a psát a tvořit příběhy - a co nutí čtenáře kupovat a sednout a číst třeba do rána?

Žijeme v přetechnizovaném světě. Cestujeme tak rychle a pohodlně, že zdejším putovním karavanám se o tom ani nesnilo. Používáme mobily tak samozřejmě, jako když dýcháme. Televize, video, počítače, internetový svět. Fotografické aparáty, kamery, web kamery. Auta, lodě, letadla, ponorky. Vysavače, pračky, ledničky, roboty, mixery, varné konvice, žehličky. Dálkové ovládání, protože jsme líní vstát a udělat několik kroků. Diskotéky, kavárny, bary, blyštivá světýlka. Adrenalinový sport.

A draci, jednorožci a klející princezny.

Od pohádek k fantasy je jen krůček. Přesto se liší. Ve fantasy nejsou dobré konce, ne vždy. Ve fantasy teče krev a vrah zůstává nepotrestán. Ve fantasy tě okradou a nedovoláš se spravedlnosti.
Ale i ve fantasy se může najít Zaklínač, který bojuje proti příšerám. Tajemný pocestný, který tasí meč a i když ti okradené věci nevrátí, zabije zloděje. A ve fantasy může ten nejmenší obyčejný hobit překonat sám sebe, podstoupit nepohodlí a svůj strach a změnit chod světa.

Co láká lidi v přetechnizovaném světě hledat jednorožce a draky? Proč putují po Středozemi nebo jiných zemích ve společnosti Zaklínačů, hledačů pokladu, trpaslíků a upírů? Šijí si kostýmy a vyrábí zbraně a pořádají setkání podobných nadšenců... vymýšlí karetní hry a souboje a ohňové tance. Zhlíží se v dávných hrdinských legendách, elfských pohádkách, a doufají v návrat Fénixů.

Fantasy je jak rozkvetlá zahrada. Rostou tu sedmikrásky, pampelišky, jasmínové keře, růže i exotické orchideje. Stejně jako příběhy jednoduché, naivní, nebo promyšlené, atraktivní, dech beroucí.
A bez ohledu na všechny draky, štíry, fénixy a jednorožce, nejlepší fantasy je to, ve kterém se píše o lidech.
A nakonec, jednou až pomine přetechnizovaný svět, draci, fénixové a jednorožci zůstanou.

o311
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anika Anika | Web | 22. října 2010 v 15:10

Ohh, mockrát ti děkuji za tvou pochvalu....zatím jsem se zúčastnila ve dvou soutěžích-ortenova kutná hora(to neúspěšně, byla jsem nejmladší a teprve se mi rýsoval styl) a potom brněnské kolo a tam jsem dostala cenu (jednu ze tří, zbytek byla četná uznání), takže tam docela úspěch. :) a letos plánuju toho Filipa Venclíka a ještě znova Brněnské kolo...ale jinak ani moc nevím, kde se takový soutěže konaj...budu asi muset prohledat internet :) moc mě těší, že si moje básně čteš a ještě mi píšeš takové povzbudivé komentáře, dělá mi to obrovskou radost :)))

2 natty99 natty99 | Web | 22. října 2010 v 16:21

Ahojky Vendy, souhlasím, po nás zůstane jen to, co vytvoří naše fantazie, ať jsou to sny, verše, pohádky, příběhy a vlastně kus vlastního já ... obrázek je moc hezký a já vidím pronceznu Pávici ;-)  :-D

3 beatricia beatricia | Web | 22. října 2010 v 16:25

Úchvatný článek a obrázek. Slova tobě sama plynou z duše a skládají se do nádherných celků - vět...a ty věty pak tvoří pozoruhodné dílo s rukopisem Vendy.
••♫♫<(*_*)>♫♫••

4 Mniška Mniška | Web | 23. října 2010 v 9:28

Jistě, tenhle přetechnizovaný svět nutí fantazáky vracet se do přírody, která tu bojuje o holé přežití. Ačkoli fantasy se může odehrávat i v našem přetechnizovaném světě. Myslím, že je to něco jako sen, člověk hledá zázraky, něco neobvyklého, co tu není, ale co by dalo jiskru životu. Mě fantasy láká asi proto, že mám ráda přírodu a když píši o elfí říši a jednorožcích, jsou to postavy s přírodou spjaté. A mají magickou moc, ta je mnohdy přitažlivější, než suchá věda, co umí všechno vysvětlit. Navíc takové to ryzí fantasy se také většinou odehrává jako by v čase, řeknu neohrabaně "středověku", tedy meče, hrady, zámky, nemoderní oblečení, což je zase tak trochu o minulosti, která má podle mě i svou "zastaralostí" romantiku. Jinak ten obrázek je zase opravdu krásný, trochu to vypadá jako bys také měla co dočinění s aquarelovými pastelkami

5 Vendy Vendy | Web | 23. října 2010 v 11:57

[4]: Ta romantika je opravdu lákavá. Zaujalo mě právě to, že přes veškeré technické vymoženosti spousta lidí tíhne k tomuto žánru, a to nejen tím, že si přečte román nebo zajde na film, ale konají se i LARPy, různé středověké bitvy, šijí se kostýmy, holky se převlíkají za princezny, víly, elfky, kluci zase za šermíře, potulné bardy, vyrábí si zbroje a zbraně. A to nemluvím o hudbě.
Ten obrázek jsem dělala temperkama, jestli si dobře pamatuji. Ale tento obrázek je už upravený v PF, původní mám uložený v galerii... :-)

6 Berry Berry | Web | 24. října 2010 v 11:39

Ze začátku mě napadla věta - miluju pohádky, fantasy nemusím. Ale jaký je mezi tím vlastně rozdl? Není fantasy pohádka pro velké? Sama jsi to o pár vět později napsala... Asi chci být pořád dítě, fantasy už tolik nerozumím. Nemám touhu přečíst si Společenstvo prstenu od Tolkiena (mylsím), i když jednoho dne bych měla. Jenže já zatím žiju ve světě princezen, princů na bílém koni a dokonalém světě. Jak těžké bude přistání...

7 Lenka Lenka | Web | 24. října 2010 v 19:16

Vendy, obrázek je nádherný! Moc se Ti povedl!
Co se fantasy týká, tak jsem se právě zamyslela, proč mi fantasy literatura a film nic neříká. Vzhledem k tomu, že jsi mi vysvětlila, proč ostatní fantasy tak táhne a proč je to teď tak oblíbený žánr, jsem došla k tomu, že nic takového nepotřebuju. Ne že bych žila v jiném světě, vůbec ne... ale mám svých vlastních snů dostatek... :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama