Další obrazové čarování

19. října 2010 v 22:20 | ANA |  O nesmrtelnosti chrousta
... aneb - programy pro neumětely.


Někde jsem slyšela zmínku, že programy na úpravu fotografií jsou programy pro neumětely, kteří neumí správně fotografovat a fotografie vyvolávat a nevím ještě, co se s nimi dá všechno podnikat.
Samozřejmě, pokud někdo fotografuje a umí fotografie klasicky vyvolávat, případně s nimi pracovat dál, má můj nejvyšší obdiv. Určitě to působí jako kouzlo, když obyčejný bílý papír projde vývojkou a náhle se na něm začne rýsovat obraz.  Není to zmáčknutí tlačítka. Je to hotová magie.

Pro příklad zde předkládám návod, který jsem našla na Hununpa.cz, což je jakýsi informační server.

Návod se týká vyvolávání fotografií už z hotového negativu.

Vyvolání pozitivů
Pozitiv je samotná fotka (má pozitivní barvy). Vyvolání fotek je v podstatě velmi jednoduché. Budete potřebovat místnost, ve které je tma, červenou nebo zelenou žárovku, zvětšovák a opět vývojku s ustalovačem a vodu.
Negativ vložíte (při rozsvícení pouze červeného světla) do zvětšováku (pokud zvětšovák máte jistě víte kam) a pod čočku zvětšováku položíte fotopapír. Zvětšovák nastavíte tak vysoko, aby světlo ze zvetšováku osvítilo celý papír. Pokud toto máte, zapnete zvětšovák, ten se rozsvítí a prosvítí negativ na fotopapír. S dobou nasvícení budete muset trošku experimentovat. Čas osvitu se pohybuje okolo 5 vteřin a více. Bohužel musíte vyzkoušet. Potom co fotopapír nasvítíte jej položíte do vývojky. Necháte ve vývojce dokud fotka nebude dostatečně prokreslená a jasná. Po vyndání z vývojky opláchnete fotku vodou a položíte do ustalovače (maximálně na 5-15 minut). Nakonec fotku opět hodíte do vody, ve které ji spolu s ostatními fotkami necháte. Tento postup opakujete dokud nevyvoláte celý film. Nakonec vezměte všechny fotky a pověste je na šňůru za kolíčky, aby uschly. No a máte hotovo.

Osamělý list, přiblížení
Jenže... jakožto správný neumětel se spoléhám na vyvolání fotografií od odborníků. Kteří si tímto zase vydělávají na chléb náš vezdejší a poplatky komukoliv v tomto státě.
A od chvíle, co jsem vyměnila obyčejný foťáček za digitální foťáček, přestala jsem fotky nechávat vyvolat a ukládám si je do počítače a zálohuji na cédéčka.
Mám naplánovaný výběr fotek, které bych si chtěla i z digitálu převést na papír, ale je to zase otázka financí a momentálně si to nemůžu dovolit.

Jako totální neumětel jsem fotky jen fotila a vkládala do počítače. Povedlo se mi i přijít na způsob, jak je vložit na blog a zveřejnit v článku, no sama nad sebou kroutím hlavou úžasem.
Časem se mi v komentářích pod fotkami objevila rada, abych si fotky upravila v nějakém programu (myslím, že vycházela od Ponořené, za což jí teď dodatečně posílám dík).

Po nějakém hledání a zkoušení jsem objevila dva prográmky, které se mi zdály být velmi dobré. Picasa a PhotoFiltre. Určitě jsou ještě lepší, ale i s těmito se dá hodně udělat. Od oříznutí fotografie přes různé ladění barev, zvyšování sytosti až po úpravy formou stylu malby nebo různé deformace.

Picasa se dá stáhnout zdarma - zde: Picasa 3.8

PhotoFiltre naleznete zde - a v češtině: PhofoFiltre

Na ukázku jsem dala jednu nedávnou fotočku. Jak se dá změnit z původního obrázku do něčeho jiného...

Původní fotka

Stopa

Základ, vyladění do béžové

1152 - zpět základ, vyladění do béžové

Základ, mírně sytost, ladění do modré

1136 - teplota barev do modré

Všechno zpět, hodně zvýrazněné světlo a stín, laděno do teplejší žluté

1144 - zpět, hodně zvýrazněné světlo a stín, ladění do teplého odstínu

Zvýrazněná sytost plus dělené tónování v barvě žluté

1145 - sytost plus dělené tónování odstín žlutá

Základní vyladění - světlo a stín - ohnisková černobílá - deformace vlnky

1146 - zpět sytost a dělené tónování, deformace vlnky

Návrat deformace. Negativ a záměna RGB kanálu

1148 - zpět nasprejovat. Negativ a změna RGB kanálu
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 neti neti | Web | 20. října 2010 v 7:41

ďakujem :)

2 Janinka Janinka | Web | 20. října 2010 v 8:07

Díky za info, já si teď stáhla na zkoušku prográmek na 30 dní, jsem s ním moc spokojená,tak uvidíme, jestli za něj dám pak plnou částku, zkusím i ty tvoje odkazy :-).

3 Awali Awali | Web | 20. října 2010 v 11:08

Ked s nimi pracujes ty ma to nadherne vysledky ale myslim ze ja by som to nezvladla .. nepodarilo sa mi stiahnut ani ten prvy program .. preco? neviem kde mi to ulozilo :D .. ale dakujem za tip :)

4 beatricia beatricia | Web | 20. října 2010 v 11:12

To je pro mne neznámá oblast. Já jen obdivuji tvé výborné výsledky, a to čarování s nimi. :-)  :-)

5 Lowiska Lowiska | Web | 20. října 2010 v 12:01

Skoro dva roky pracuji s PhotoFiltre Studio, upravuju v něm fotky, obrázky, tvořím základy layoutů. A jsem s ním nadmíru spokojená. Pravda, jsou i lepší programy na úpravu obrázků a fotek, jako Zoner Photo Studio, Photoshop CS3, Picasa a jiné, ale neovládají se zdaleka tak lehko, jako právě PFS. Sice mám všechny zmíněné programy, ale nejlépe se mi pracuje s Photofiltrem.
A právě proto ho doporučuji všem začátečníkům v tomto směru, než přejdou k jiným programům, o úroveň výš.
Nádherně zvolené úpravy, moc krásné fotky :-)

6 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 20. října 2010 v 13:08

Joj! kouzla softvérová ...
Dobrý je i GIMP na ty hrátky.

7 Labanda © Labanda © | Web | 20. října 2010 v 13:12

no nadhera zlaticko prekrasne

8 lady-gaga-of lady-gaga-of | Web | 20. října 2010 v 13:14

sonc o nejlepší celebritu

9 Michalind@ Michalind@ | Web | 20. října 2010 v 15:20

ta první uprava ty fotky je vazne skvělá :-) fakt se mi líbí.
jj já taky pouzivam photofiltr....je nejjednodusi a nejrychlejsi a pak nekdy i gimp, ale v tom jeste nejsem tak zdatna

10 Lenka Lenka | Web | 20. října 2010 v 19:50

Tahle kouzla s fotkami se mi moc líbí! Z jedné fotky jich uděláš několik a každá může mít úplně jinou atmosféru! ;-)
Tohle bych zase chtěla umět já! Nějaké grafické programy v PC také mám, ale tu úpravu fotek jsem zatím nějak nepobrala - maximálně změnit velikost a přidat rámeček... :-)
Jakékoliv změny v kontrastru, jasu, barvách dopadá v mém případě vždy tragicky. S trochou štěstí se mi z barevné občas povede udělat černobílou... :-D

11 Berry Berry | Web | 20. října 2010 v 20:04

Teda, já smekám. Fotku jsem s kamarády zkoušela vyvolávat jednou z ručního papírového foťáku a to se nepovedlo, protože voda z potoka asi byla moc tvrdá. Ale je to pěkná věda. Udělat úplnou tmu a ty vodičky. Jednou jsme to zkoušeli ještě předtím a to se už trošku povedlo, ale byla to fakt zábava v temné chajdě :-D. Navíc polorozpadlé :-). Tadynádherně ukazuješ, co se dá vykouzlit přes programy. Já když potřebuju snížit velikost, abych mohla vložit na blog, převádím pomocí toho 2. programu, cos uvedla a upravuju jen když musím třeba na pozvánku, ale jinak nemám čas :-(. Moc tě obdivuju.

12 Vendy Vendy | Web | 20. října 2010 v 21:44

[11]: Berry, právě klasické vyvolávání vůbec neumím, proto jsem tam dala návod odněkud, aby bylo vidět, jak je to nesnadné. Proto klobouk dolů před fotoamatéry, kteří si s tímto poradí a dělají si fotky sami... Já se trochu snažím pracovat s těmi programy a jsem ráda, že je mám! :-D

13 Vendy Vendy | Web | 20. října 2010 v 21:48

[11]: Převádění fotek dělám jinak, je to trochu složité, ale program k tomu nepoužívám. Prostě si stáhnu fotky z digitálu do otevřeného souboru Power point. Z Power Pointu si jednotlivé fotografie uložím do Obrázků. Tím uložením se automaticky převede velikost z několika MB na kB. Pak si je přenáším do blogu, případně zálohuju na cd nebo Power Point. Je to trochu pracné... :-?  8-)

14 Jane Jane | Web | 21. října 2010 v 17:13

Krásný. Fakt krásný. Já používám PhotoFiltre Studio, ale takhle krásný to asi neni... :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama