Představuji Vám ... TlusŤjochův blog

27. září 2010 v 10:26 | ANA |  Představuji vám

Přestože jsem původně chtěla začít nějakým dívčím (dámským) blogem - (přece jen, dámy mají přednost) - moje podvědomí vybralo jako první blog TlusŤjocha.
TlusŤjochův blog je totiž jeden z nejoriginálnějších blogů, jaké jsem viděla.
Představení prvé.


Čím se liší Sebrané mesydže od ostatních blogů, to pochopí každý, kdo navštívil, četl a případně komentoval... a to byli a jsou i někteří mí návštěvníci.


Takto se zove TlusŤjochův web, ve skutečnosti však obsahuje gejzír nápadů, fotografií, originálních básní, antikvariátních obrázků, otázek a úkolů, nezvyklých výrazů vytažených z encyklopedií a slovníků, které jsme v životě neviděli...

TlusŤjochův web otevřeli první čtenáři 17.června 2009, takže dnes mají už první rok za sebou a tři měsíce druhého roku načaté.

A o čem vlastně je blog poklesslého básníka a kavárenského povaleče? (Těmito termíny se TlusŤjoch sám označuje, takže žádné invektivy ode mne...)

Je o fotografiích, básních a přemýšlení.O nápadech a hraní si se slovy a se slovíčky. O představivosti a originalitě...

Nejdřív bych chtěla představit samotného TlusŤjocha. Je to zajímavý človíček, ale moc toho na sebe neprozradil, takže ...

Jeho oblíbení spisovatelé: Ladislav Klíma, Joseph Heller, Leo Rosten nebo Boris Vian.
Chutnají mu horké maliny, pivní sýr a vše, co si nadrobí...
Nejčastější místo jeho procházek je Praha magická.
Oblíbeným sportem je fotbal, softbal a turistika. (Poslední jmenované spojuje se svými fotografickými úlovky)

K TlusŤjochovým koníčkům patří nejen mariáš, ale i psaní básní, vymýšlení křížovek, sbírání starých pohlednic, slovníků a encyklopedií, též fotografování a sbírání cukru. (?)
Také vaření je jeho oblíbená činnost.

Povaha? Škrábe, kouše a nedá se ošetřit. Dle vlastních slov. Podle mého názoru je TlusŤjoch přemýšlivý, tolerantní a svobodymyslný. Podle všeho vyznává názor Žít a nechat žít.
Sám se představuje jako ludibrionista a kavárenský povaleč. Fotografuje, a fotky upravuje do podoby zcela odlišné od původní. Tvoří básně a hraje si se slovy. Miluje listování ve slovnících, jeho nejoblíbenějším místem mimo kavárnu je antikvariát. Sbírá encyklopedie, slovníky a staré fotografie a pohledy.

(Jedna z TlusŤjochových experimentálních fotografií: Mezinárodní den žebříčků)

A to, co sbírá, zúročuje ve svých článcích. Máme možnost nejen vidět jeho zajímavě upravené fotografie a nezvykle laděné poklesslé básně (jeho termín), ale i některé z jeho pokladů - dobové pohlednice, náhledy do starých učebnic či vytržené staré recepty ze starých kuchařek.

Je tu však i něco navíc - TlusŤjoch je komunikativní. Nespokojí se s tím, že předloží svým čtenářům to co nafotí - napíše - naskenuje. Tlusťjoch je hravý a do hry zapojuje každého, kdo si chce hrát...
Pokládá čtenářskému obecenstvu občas záludné otázky a úkoly, které nutí zvídavé lidičky zalovit ve svých mozkových závitech, případně v encyklopedii, slovnících či línější povahy ve Wikipedii, která je, jak známo, po ruce. Ten, kdo neloví, improvizuje...

A jeho čtenářů přibývá. Od původních prvních dvou vlaštovek dnes počet jeho komentářů dosahuje mnohdy čísla přes čtyřicet. Chci ještě upozornit, že to jsou skutečně komentáře k jeho fotografiím, básním i otázkám - tedy splněný sen mnoha blogerů.

Sebrané mesydže zaujmou každého, kdo hledá originalitu.
Jako bonus zde najde i hravost. A zárukou kvality je i fakt, že TlusŤjoch je členem blogového Autorského klubu.

Zde malá ukázka - jedna z Tlusťjochových fotografických básní.

A na závěr jsem si dovolila položit několik otázek autoru blogu:


01.) Objevila jsem, že máš více stránek své osobnosti, např.


Objevila jsem i doporučení na tvé stránky a rozhovor s tebou:


Máš ještě nějaký další web mimo blog.cz?

- Další blog nemám. Už takhle je to ohromný žrout času.

02.) Na svém webu jsi od června 2009. Co tě přivedlo k založení blogu? Objevil jsi jej sám? Nebo jsi slyšel doporučení? První inspirace...

- Na Photopost mne přivedl kamarád, naučil jsem se tam spoustu věcí, ale bylo to jenom o fotografování. Tak jsem se poohlédl po něčem, kde bych mohl kombinovat fotografii se svými poklesslostmi. A www.blog.cz mi přišel jako nejlepší.

A projekt autorského klubu mne v tom utvrdil.

03.) Určitě neslyšíš poprvé, že tvůj blog je originální a tvůrčí. Přispíváš i oficiálně od nějaké publikace nebo časopisu? Psaním nebo fotografiemi?

- Nepřispívám nikam, jen tu a tam pro podnikové časopisy vytvořím křížovku.

04.) Napadlo tě někdy svoje nápady upravit do knižní podoby?

- Napadlo, ale moje vrozená lenost mi v tom zabraňuje.

05.) Píšeš o sobě docela střídmě - existuje nějaká vlastnost pro tebe typická?

- Lenost.

06.) Viděla jsem na "Cukříkových stránkách", že vlastníš rozsáhlou sbírku sypaných cukrů. Můžu se zeptat, jak si vedeš v současné době? Sbíráš jen obaly nebo vlastníš i jejich sladký obsah?

- Od pěti tisíc jsem začal cukry vysypávat. Nyní jich mám cca 35.000.

(Pozn.: úctyhodné množství, gratuluji!)

07.) V souvislosti s Cukříkovou sbírkou jsem viděla, že jsi v mezinárodním kontaktu. Mohu se zeptat, kolikrát jsi člověkem? (Nebo jinak, kolik jazyků ovládáš?)

- V cukrosvětě se mluví převážně anglicky. Akorát Rusko, Ukrajina a Pobaltí vyžaduje si azbuku.

08.) Máš dost rozsáhlé znalosti - účastníš se i nějakých znalostních soutěží?

- Neúčastňuji - viz body 4 a 5. Raději obcházím antikvariáty a lovím staré slovníky a rukověti.

09.) Viděla jsem tě komentovat na mnoha blozích... dostáváš se na ně přes adresy svých čtenářů nebo je vyhledáváš? Podle jakého klíče?

- Hlavně přes Autorský klub anebo přes komentáře, které P.T. obec čtenářská laskavě zanechává pod mými články...

10.) V jednom rozhovoru ses zmínil, že v případě ukončení blogu bys provedl dylít. Nebyla by to škoda? Je v tom kus tvého já a taky kus komunikace se čtenáři. Navíc by byly nenávratně ztraceny ulítlé básně Fredyho Krugera... Nezměníš svoje rozhodnutí? Vždy existuje možnost nechat stránky viset v éteru jako pamětní desku...

- Ano, Fredy, kukačka blogosvěta, Fredy, noční můra z Blog street
… jeho díla by bylo rozhodně škoda. Toť silný argument pro přehodnocení akce dylít.

(Osobní pozn. - díky za Fredyho.)

11.) A poslední otázka: nosíš rád klobouky?

- Klobouk nosím jen při losování.Děkuji za laskavé odpovědi...

TlusŤjochův web najdete na této adrese:
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Any Any | E-mail | Web | 27. září 2010 v 12:53

Jo, já myslím, že se to srovná :-).. Vůbec neděkuj, není za co! Koukám, že ty kočky opravdu přitahuješ! Nedivím se ti, také bych z toho byla nešťastná a nevěděla bych co si počít...
Tak snad se to dá do pořádku a nebude tě to trápit :-)

2 Berry Berry | Web | 27. září 2010 v 13:00

Na jeho blog jsem se párkrát zatoulala. Je to autor, který je opravdu originální, šikovný, dokáže zapojit... Jen pro mě je to všechno zatím moc složité na pochopení (styl, který každému hned nedocvakne), ale když jsem tam teď mrkla, vidím v sobě posun, tak třeba za pár týdnů tam budu mrkat častěji :-). Ale fotografické hrátky jsou vážně dokonalé :-).

3 Lintu Lintu | Web | 27. září 2010 v 15:00

TlusŤjocha zná snad každej - občas tam zajdu ale tajně, a koukám jenom na výtvor co dává dycky na první místo
to že si umí hrát se slovy se nedá upřít

4 Žirafka Žirafka | Web | 27. září 2010 v 15:01

TlusŤjocha velmi často nechápu. Jeho humor je tak silným kafem, že jde občas mimo mě. Asi si nedokážu tak hrát se slovíčky a zapojit fantazii. Takže většinou nad jeho výtvory kroutím hlavou. Když ale nějaký pochopím, vždy jsem okouzlena vícesmyslností jeho vět. Je originální, volný a pro mě někdy až nepochopitelný. Na jednu stranu ho obdivuju, na druhou někdy nechápu. To je TlusŤjoch...

Zajímavé, konečně jsem se o něm taky něco dozvěděla. TlusŤjoch je tak skrývavé stvoření, že zanechá článek či komentář a je pryč, než bys řekl švec a tak seo něm nikdy nic nedozvím.

5 Iva Iva | Web | 27. září 2010 v 16:10

Na jeho blog jsem několikrát zašla a je to opravdu originální, někdy na mě až příliš a přiznám, že mi občas chvilku trvá, než pochopím, " co chtěl básník říci."

6 Tomáš Tomáš | Web | 27. září 2010 v 17:44

Znám ho jen z komentářů. Jeho blog je pro mne dost složitý. Snad se jednou dopracuji k tomu, že ho budu navštěvovat pravidelně a budu mu rozumět. :D  :D

7 Mniška Mniška | Web | 27. září 2010 v 17:53

Moc se mi líbí styl tvého představování a navíc myslím, že je to opravdu výborný nápad, skoro jako už by ten Tlusťjoch byl legendou - tak to na mě působí, je fajn, že mluvíš o jeho blogu i o autorovi samotném a ještě rozhovoruješ, to se mi vážně moc líbí. Hned jsem se na ty stránky podívala a musím říct, že je opravdu nesmírně zajímavý. Když jsem četla tady ty komentáře a někteří psali, že leckteré výtvory nechápou, velmi jsem si zafandila a říkala si, že čeština mi vždycky dobře šla a že jistě budu chápat. No, hezky jsem se pčecenila...

8 Hráblík=) Hráblík=) | Web | 27. září 2010 v 19:35

TlusŤjochův blog jsem hodněkrát navštívila a některé jeho básně obdivuji, fotografie se mi líbí více.
Nevím, asi nejsem ještě tak poticky vyspělá, občas jeho texty nechápu, budu tam asi chodit častěji abych pochopila :D
Ale je to určitě jeden z mála dobrých blogů

9 Lucerna Lucerna | Web | 27. září 2010 v 20:22

jj jeho blog znam, je to super zabavny a blaznivy cloviecik :-D
paradne si to zhrnula, velmo zaujmavy rozhovor 8-)

10 Awali Awali | Web | 27. září 2010 v 20:36

obcas tam chodim ale odradzuje ma ze sa tam nikdy niako nevyznam :D .. neviem preco to na mna tak posobi ze sa musim sustredit aby som pochopila co k comu patri a tak . taktiez ceske vyrazy neovladam tak mi je tam tak opusteno .. inak na bystre chvilky naozaj dobry ;-)

11 Mniška Mniška | Web | 27. září 2010 v 20:54

[10]: No, vidíš, že ani Češi na tom nejsou o moc lépe :-D

12 Tomáš Tomáš | Web | 27. září 2010 v 22:36

Tak jsem úplně v ... Petra si zase bere PC do Prahy. Jenže teď půjde o víc než týden. Mamka říkala, že nejdéle do 14 dnů dostanu nový počítač. Vždycky se dostanu na PC ve škole, nebo zajdu do knihovny, ale to bude jen na chvilku. Udělám nějaký článek, ale komenty si přečtu až třeba druhý den. Budu to muset vydržet. Tady je adresa kde se dozvíš jak jsme hráli. Je to tam vždy v pondělí ráno. http://nv.fotbal.cz/domaci-souteze/kao/jihocesky/souteze.asp?soutez=310E2B
Já samozřejmě nějaké info taky napíšu. Třeba kolik jsem dal gólů. Tak si tady hezky žijte a já se určitě sem tam ozvu.

13 Fredy Kruger Fredy Kruger | 28. září 2010 v 1:10

Hovoří Lubomír Pyczeryi :
... " já pěstuji  v ložnici  bojlery !
bez vody je škubat ?  se nedaří !

mám brojler ! nechť voda je opaří !

..." Toť výborné " !  dí muž  škubaje v kleče....
teče mi horká voda.... i studená mi teče" !

14 Labanda © Labanda © | Web | 28. září 2010 v 2:28

zajímaví rozhovor ;-) a vidíš to to mě nenapadlo ta anketka ;-) tak v příštím vydání :-D né vezmu z těch co jsem vyhotovila ty nejlepší a udělám anketku asík zítra bo spíš dneska večer po práci a kuju za tip ;-) :-)

15 Tomáš Tomáš | Web | 28. září 2010 v 5:31

[12]: Tak ještě večer jsem se dozvěděl, že Petra přijede na víkend zase domu. Tak musím vydržet do pátku. To se dá přežít.

S tím komentem to máš pravdu. Musí být něco co je chránilo.

Jedeme hrát fotbal, dneska očekávám velkou výhru. :D  :D  :D

16 Janah Janah | Web | 28. září 2010 v 9:45

Znám a pravidelně nadšeně navštěvuji.

17 Ponořená Ponořená | Web | 28. září 2010 v 18:19

Tlustjochovo "okénko" navštěvuji pravidelně. Blog mne již od začátku, pokud se nezmění význam v kontextu s větou, naprosto okouzlil. K promyšleným článkům (které mi dokáží sem tam vyhnat chmury z hlavy) a pochvale dodávám ještě jedno plus, a to zapojit čtenáře. Jsem z tohoto pohledu spíše pasivní. Děkuji za rozhovor a za vyzdvižení, děláš to parádně, Vendy! :-)))

18 Berry Berry | Web | 28. září 2010 v 19:03

Je to dobrý - jak tak koukám, s pomalým chápáním na tom nejsem sama, to mě upřímně potěšilo :-D.

19 pavel pavel | Web | 28. září 2010 v 23:12

v té lenosti se shodneme :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama