A o čem že to vlastně diskutujeme?

2. září 2010 v 19:35 | ANA |  TOP články
V posledním článku jsem tak trochu psala o počasí. O počasí jako námětu na rozhovor. Proč že se to vlastně bavíme o počasí? Určitě by bylo daleko zajímavější propírat intimní rodinné záležitosti a problémy, ale, po pravdě řečeno, intimní rodinné záležitosti se většinou probírají jen v rodinách, kterých se to týká, případně s nejlepšími přáteli a kamarády. Jen nejbližší mezi sebou řeší, jaké jsou to problémy, kdo s kým zahýbá, kdo se rozvádí, které z dětí je problémové, kdo se dostal do špatné party, a která z dospívajích dcer (neteří, sestřenek, vnuček, kamarádek a známých) nechtěně otěhotněla.


A o čem se to vlastně bavíme?
Témat by se našlo dost...
Kdybych sestavila takový malý žebříček, vyšlo by mi , že se opravdu nejvíc bavíme o počasí. (Teď vezmu v potaz takové ty obecné řeči, opravdu soukromé problémy nechám v soukromí těch, kterých se týkají). Žebříček je sestaven obecně, není směřován na žádnou věkovou skupinu.

1.počasí (moc horko, moc zima, moc prší, je bláto, zaplevelené zahrady, vysušená půda, opršená okna, zmoklé prádlo. Chybí tu pejsek a kočička.)

2. nemoci (vděčné téma. Koho nic nebolí? Kdo nezná v rodině nebo v sousedství někoho, kdo má zdravotní problémy? Koho nebolí záda, nohy, klouby, žaludek, hlava, oči? Doktoři a operaci. Noční můra.)

3.děti (další super téma. Děti zlobí, nezlobí, jsou hyperaktivní, jsou to mouchysněztesimě, mají problémy s učením, mají problémy doma, jsou nemocné, chytly se špatné party, co to stojí peněz, rostou jako z vody, problémy s výběrem další školy, a to nemluvím o drogách.)

4. ekonomika (nemyslím teď žádné finančí rozvahy a složenky o státním dluhu spravedlivě rozděleným na každého z nás, ať to zavinil nebo nezavinil), myslím takové ty běžné starosti. Jak vyjít s penězi, za co se utratí, na co se našetří a co sežere nenadálá pohroma v domácnosti - rozbitá pračka, lednička, střecha, auto, a hlavně základ všeho, jídlo. Zdražování současné, zdražování hrozící, snižování platů nebo propouštění z práce.)

5.politika (stále aktuální a vděčné téma pro všechny možné a nemožné debaty. Excesy politiků, jejich průšvihy, které odnášíme všichni, jejich nestydatost, volby a nevolby - zajímavé je, že je to vždycky "my a oni".)

6. dovolená (spadá spíš do sezónních témat, ale je taky časté. Vlastně to je téma tak na půl roku, prakticky se o dovolené bavíme, když ji plánujeme, vybíráme termín a vybíráme místo, kam na dovolenou. Následuje těšení se na dovolenou (pro někoho možná netěšení), chystání, kupování, balení a dovolená samotná. Následuje dalších několik dnů nebo týdnů, kdy se o dovolené mluví, básní, ukazují se filmy nebo fotky a těší se na další dovču. V horším případě, kdy zkrachuje cestovka a dovolená se nechtěně prodlouží, je z toho téma na několik dalších měsíců nebo let.)
Pro děti je podobné téma - prázdniny. Jarní, zimní, letní.

7. sport (uvádím to spíš na okraj, protože sport padá do kategorie "chlapských záležitostí". Opravdu neznám moc holek, které zasvěceně debatují o fotbalu, hokeji, volejbalu nebo plavání. Olympijské hry jsou výjimka, těch se účastní většina národa. Tedy, aspoň na obrazovce).

Dál bych dala kategorie přibližné, bez nějakého číslování:

Film, divadlo, koncert ( v pořadí oblíbenosti jdoucí po sobě, na koncerty taky dnes chodí málo lidí, pokud to nejsou koncerty rockové nebo popové, případně folkové festivaly)

Hudba (hraná nebo živá, folk, rock, pop, metal, jazz, lidovky)

Knížky (málo, málo, nečteme)

Počítačové hry

Móda (všechno od hadříků přes botky, doplňky po účesy a šminky. Týká se spíš dámské části...)

Speciální témata - hobby (zahradničení, rybaření, filatelie, sběratelství jako takové, šachy, fotografování, křížovky a sudoku, vymýšlení kanadských vtípků.)
Možná (určitě) jsem zapomněla dost věcí, témat k rozhovoru je určitě daleko víc.
Máte nějaký nápad? Napište prosím do komentáře, přidám je k článku, díky!

(Obrázek není vlastní, staženo z netu. Pokud se najde případný autor, na jeho žádost fotku odstraním.)

Podle dalších návrhů přidávám nová témata rozhovorů...

Diskutujeme sami se sebou (naše druhé já - návrh Pavel)

Škola a profesoři (učení, úlohy, postihy, písemky a tak... )
Taky jídlo - zejméne chuťovky ze školních kuchyní - návrh Berry

Vytahování vlasů z huňatých svetrů - úletový návrh od Awali

Doprava! Velmi vhodné téma, hlavně v čase různých oklik a výluk a zpožděných vlaků... - návrh TlusŤjoch

Co dělat o víkendu - praktičtější obdoba dovolených, neb se dá použít celoročně. Návrh Šárka
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 beatricia beatricia | Web | 2. září 2010 v 20:59

To je článek vysoké úrovně, který by dělal čest renomovaným médiím. :-)

2 bumblebee bumblebee | Web | 2. září 2010 v 21:23

Počasí - klasické zahájení konverzace (zejména v případě rozpaků) :-D  ;-)

3 pavel pavel | Web | 2. září 2010 v 23:42

ale nikoho dohromady nenapadne diskutovat se svým já... byla by to pro každého z nás přínosnější :-D

4 Berry Berry | Web | 3. září 2010 v 14:02

No, když to tak vezmu ze školy :-D. Tak drbeme profesory, uplynulou hodinu, nastávající hodinu, že je nám zase (překvapivě) zima. Písemky, novinky ze světa, drbové novinky ze školy a to je asi vše :-D. V češtině ty knížky (na to nemám čas, protože pod lavicí nějakou čtu :-D), v občance něco politického a jinak kde se co najde ;-). Ale myslím, žes ten žebříček sestavila fajně. V češtině se ještě bavíme o kultůře - kdy je jaký koncert, film, divadlo a zmíněné knihy. Jo a nevím, jestli jsem ho tam viděla nebo ne, hodně často je diskutované jídlo :-D. "Co to z té jídelny zase smrdí?" "Vždyť před chvílí to vonělo." "Co bude za jídlo?" "Já mám hlad..." A je toho plno ;-). A taky jak přibíráme, že máme na něco chuť, prostě jídlo :-D.
re: Jeřabiny jsem blýskla taky, ale byly rozmazané :-(. Je to arboretum v Brně :-). No fotila, z kopečka :-D ;-). Díky za kompliment, jáí se prostě musí, vyjádřit ke všemu, i těm fotkám. Čaj jsem pila jen jednou a moc mi chutnal, jinak piju spíše z divizny, maliní -babiččina firma :-D (zkrátka netuším, co vše za bylinky tam dává, ale její bylinkový jsem už dlouho neměla - a jsme zase u toho jídla :-D).

5 Tomáš Tomáš | Web | 3. září 2010 v 18:17

Politika trošku,prázky určitě vděčné téma, sport nejvíc zajímavé, o knížkách se nemám s kým bavit, hry taky docela zajímavé hovory. Móda zajímá i kluky, ale nebavíme se o ní.

6 Vendy Vendy | Web | 3. září 2010 v 21:59

[4]: Berry, superkomentář! Tvé návrhy co nejdřív přidám! Plus své druhé já od Pavla. :-D

7 Awali Awali | Web | 3. září 2010 v 23:48

podme sa na chvilu bavit o tom ako sa tazko oberaju vlasi z hunateho svetra :D ..
bolo by to velmi neobvykle :D ci? 8-)

8 Vendy Vendy | 4. září 2010 v 8:03

[7]:To je fakt trochu neobvyklé... :-D Ale i to se stává. Taky nachytané bodláky ve vlasech nebo na oblečení, to je chuťovka vybírat, případně bodláky nachytané na chlupech našeho milovaného pejska. V tu chvíli se milovaný pejsek zove zmetek, který lezl tam kam neměl. :-D

9 ALÍK ALÍK | Web | 4. září 2010 v 17:40

Ne,že bych s tebou nesouhlasila,jen bych kategorie dovolená a počítačové hry dala do podkategorie,dle ročního období.A proč,protože hlavní žhavé téma přes celé prázdniny u nás v práci bylo dovolená a u nás doma tekken :-)

10 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 5. září 2010 v 19:28

Doprava ...

11 Vendy Vendy | Web | 5. září 2010 v 20:54

[10]: To je pravda, aktuální téma zejména v období různých výluk a objížděk!

12 Berry Berry | Web | 6. září 2010 v 9:45

[6]: Díky za kompliment ;-). Zkrátka, mi to pozdě došlo, že se o tom bavíme pořád :-D.
[8]: Kudlibabky ve vlasech - pošušnáníčko, jen co je pravda (pokud máte navíc dva zlobivé bratry :-D).
[10]: To je taky pravda - hlavně na omluvy, proč jdu pozdě - ale taky počasí - zamrzlo auto, byl sníh :-D. A zase jsme u počasí :-D.

13 š š | Web | 8. září 2010 v 12:11

k té dovolené je ještě nesezonní téma - co plánuješ na víkend, univerzální otázka, z které se pak mužou odrazit ty ostatní témata. Ale je pravda, že počasí je fakt časté - je to takové záchranné téma, když už opravdu není o čem. A to pak člověk probírá počasí třeba třicet minut :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama