Praženice, boty a maličkosti

29. srpna 2010 v 11:36 | ANA |  TOP články
Baštím chleba s praženicí, trošku osolenou a opepřenou, s rajčátkem jako bonusem - a říkám si, kdo asi první objevil houbu? Kdo první zjistil, že houba se dá jíst? A kolik muselo zemřít lidí, aby se zjistilo, které houby jsou jedné a které jedovaté?
Vždycky jsou nějaká proč - a většinou to jsou otázky možná zajímavé, ale bezpředmětné. Na některé otázky totiž není možné odpovědět.


A vážně, vážně by mě zajímalo pár detailů. Kdo první objevil funkci jehly na šití? Kdo první dokázal upříst nitě a jak ho to vůbec napadlo? Kdo první vyrobil tkalcovský stav? Jakým způsobem se naučili lidé vyfukovat překrásné skleněné výrobky? Skleničky, figurky, baňky...

Zkusil někdy někdo sepsat seznam všech vynálezů a věcí, které se používají v běžném i neběžném životě? Jak dlouhý by byl ten seznam? Několik kilometrů?

Vezměme si jenom botu. Kolik druhů botků a botek, střevíců, lodiček, sandálků a pantoflíků známe?
Máme botky pánské, dámské, dětské.
Ale taky máme sezónní obuv - jarní, letní, podzimní a zimní kolekce.
Boty do sucha i do vodičky, jak se traduje v jedné morbidní baladě.
Botičky jsou pracovní, domácí, vycházkové, sportovní, společenské.

Na botičky jsou nejrůznější ochranné pomůcky - impregnace, čisticí pěny,čisticí gumy na semišovou a nubukovou useň, čisticí kostky na semišovou useň, krepové kartáče, lešticí hadříky, lešticí spraye, spraye pro snížení zabarvení uvnitř obuvi (kdyby je výrobci vyráběli pořádně, boty by nemusely barvit - moje poznámka).

Víte že se vyrábí pěna na roztažení tlačící obuvi? Že existuje ochranný tonic na kožené podrážky? Že se dají pořídit cestovní mobilní lešticí houbičky napuštěné silikonem?
K botečkům se dá pořídit krém, krycí emulze, speciální krém na proplétanou nebo perforovanou obuv, který nezanechává zbytky krému v perforaci.
Existují ošetřující přípravky na lakovky, ošetřující přípravky na kožené botky i na semišové...

Ale současní výrobci myslí na všechno - protože uzavřená bota má své nevýhody, prodávají se i osvěžující deodoranty do botiček.
A aby se nám pěkně šlapalo, dají se pořídit i stélky různých druhů (stélky jsou vlastně vložky do bot). Některé s podporou pro příčnou klenbu, některé jen pro zvýšení paty tzv. patěnky. Proti otlačení paty se dají koupit i jakési gelové pásky, které zabraňují i vyzouvání botiček.

Aby nám botky držely tvar a nekroutily se dovnitř, dají se pořídit i docela pohodlné napínáky. A pro usnadnění obouváním máme šikovné nazouvací lžíce... )
Desítky malých drobných pomůcek, které už ani pomalu nevnímáme a bereme je jako naprostou samozřejmost.

Mimochodem, víte, že se dají pořídit i protiskluzové řetízky na obuv? Nebo že existuje roztahovač obuvi? Co víc, nejen nazouvací lžíce, ale i zouvák?

Někdy se stane, že si koupíme botičky, které tlačí. A tlačí a tlačí. A nemáme zrovna po ruce nějaký spray nebo výrobek na roztahování mučících botek. Co poradit v nouzi nejvyšší?

Mokré (vlhké) ponožky na nohy a do bot. Chvíli chodit.
Vyvoskovat! Klasickou svíčkou se snažit vytřít vnitřek boty.
Dá se také vytřít hadříkem, namočeným v octě. A ještě lépe, hadříkem namočeným v lihu! Účinnější!

Jak jsem přišla od houbové praženice k botičkovým variacím, nevím. To jsou asi ty myšlenkové pochody, kdy začnete u růží a skončíte u záchodu. Nebo od vzpomínek na první lásku po současný rozvod, hádky a tahanice. Myšlenkové pochody jsou vůbec zajímavé a možná jim věnuji jeden z budoucích článků...


Zdroje informací o ochranných a dalších výrobcích:

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Labanda Labanda | Web | 29. srpna 2010 v 13:36

dekuju moc za uznani bo od tebe to ma trochemn vetsi vahu ;-) mame uz po prestavce tak letim vecer pa ;-)

2 Ponořená Ponořená | Web | 29. srpna 2010 v 13:49

A mne ty tvoje myšlenkové pochody tuze baví. Vychytávek je bezpočet, bezpočet jich ještě vznikne. Mimochodem.. chvíli jsem přemýšlela nad slovem "praženice", slyší  jej poprvé. U nás to byla vždy jenom smaženice, nikdy jsem se nesetkala s jiným názvem.

3 Mniška Mniška | Web | 29. srpna 2010 v 16:15

I já jsem váhala nad tímto, pro mě doposud neznámým slovem "praženice", nicméně, přesně tahle otázka ohledně hub už mě také párkrát napadla a podobně se tak ptám i na jiné věci. Nicméně je to tak strašně zajímavé, stejně jako ten tvůj článek. Dává mi to takový radostný pocit, když na tomto trochu zkaženém světě, kdy lidé zabíjí sami sebe navzájem, psy, děti, a dokonce už i delfíny, se vlastně najdou i jednoduché a všední věci, ze kterých člověk může mít radost a je jimi fascinován a také když se najde člověk, který tohle všechno oceňuje. Že v tomhle zlém světě vidí všude kolem sebe, kam se podívá pozitivní věci a za to ti chci poděkovat, protože tou radostí dokážeš nakazit.

4 Awali Awali | Web | 29. srpna 2010 v 17:36

tiez casto uvazujem nad tym koho prveho napadlo robit veci tak ako ich robime teraz .. v skolach sa ucime o basnikoch velkych vedcoch ale podla mna su respektive boli velky ludia hlavne ty co prelomili ten bod a zacali prvy robit veci tak ako sa robia dnes .. ako vravis napr jest huby tkat latku alebo pouzivat obuvaky a pod.. podla mna sa kedysi na nich ludia smiali ze to tak robia a hla ;-)

5 Vendy Vendy | Web | 29. srpna 2010 v 17:46

[2]: Praženice je vlastně smaženice, my tento výraz používáme strašně dlouho, takže mi to nepřipadá nijak zajímavé... babička třeba říkala bramborám jablóška a meruňkám marhule (to už je trochu stažené ze slovenštiny, tuším). Názvy a pojmenování jsou kategorie sama o sobě, bylo by to na další článek. :-D

6 Janah Janah | Web | 29. srpna 2010 v 18:49

Mokré ponožky na nohy a do bot? A chodit? Ne, to ne, to nesnáším, dokonce si s sebou nosím náhradní ponožky. ;-)  :-)

7 beatricia beatricia | Web | 29. srpna 2010 v 18:56

Dříve muselo umřít hodně lidí na otravu houbami, než definitivně přišli na to, že jsou jedovaté. Dnes ale nechápu tolik úmrtí otravou, např. muchomůrkou zelenou. To je hamižnost sběračů, že musí hamtat všechno, co vidí.

8 Vendy Vendy | Web | 29. srpna 2010 v 19:11

[6]: Jo, to pomáhá. Samozřejně, nemusí z nich kapat voda, stačí když jsou trochu vlhké. Nepříjemné, ale účinné. A nemusíš v nich chodit půl dne, stačí třeba čtvrt hoďky... a když to nepovolí, zkusit druhý den. ;-)  :-)

9 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 29. srpna 2010 v 19:15

Spousta postupů a pomůcek a vynálezů už upadlo v zapomenutí nebo už jich není potřeba ... Někde mám o tom knížku. Musím si ji zase přečíst. Vím, že tam byl báječný bicykl s foťjákem ...

10 Vendy Vendy | Web | 29. srpna 2010 v 19:51

Bicykl s foťjákem? Zajímavý a originelní vynález, je vidět, že naši předchůdci byli praktičtí lidičkové. Výlet na kole vyžadoval fotografické zvěčnění...

11 pavel pavel | Web | 29. srpna 2010 v 21:03

začneš houbami a skončíš u bot, to je myslím normální... a víš už kdo přišel na to, že se dají jíst houby? hlad přece. :-D

12 PMilLča.>3 PMilLča.>3 | Web | 29. srpna 2010 v 21:43

ahoj, hlásneš mi plsky na http://blogsuperkamosek.blog.cz ?jsem tam jako PMilLča.>3 ..budu mooc ráda =) a srry za reklamku

13 Janinka Janinka | Web | 30. srpna 2010 v 7:55

Zvláštní, taky se někdy divím, jak jsem došla ve svých myšlenkách k bramborovému salátu, když jsem začala u Agathy Christie... 8-O
[7]: Zrovna dnes ráno jsem četla, že za tuto houbovou sezónu zemřelo už 18 italských houbařů. Ale ani jeden proto, že se otrávil, nýbrž proto, že na houby chodí po setmění, aby nidko neviděl jejich místečka a pak se v té tmě zřítí ze srázů. No stálo jim to za to?

14 Vendy Vendy | Web | 30. srpna 2010 v 8:43

[13]: Tak tomu říkám riskovat pro nic. A taky že lidská lakota je bezmezná. No, trochu bych ty jejich ochranné taktiky chápala - když objeví dobré místo, nechtějí se dělit - ale dojít do takové krajnosti? :-?  :-?  :-?

15 Anika Anika | Web | 30. srpna 2010 v 11:59

[5]:: my říkáme u nás doma bramborám jablóška taky :D a eště kadlátky, černice, srstky a ták :)

16 Natty Natty | Web | 30. srpna 2010 v 12:48

Vendy, jak jsi přišla od smaženice k houbám ??? no to je přece jasný, než jsi našla první houbu, tak jsi obula boty a tady je souvislost - viděla jsi houbaře bez bot v lese - já teda nééé :-D  :D a to jsem v lese denně - tak pěkný den a sbírej jen ty jedlé a kupuj boty dostatečně velké ;-)  :-D

17 Tomáš Tomáš | Web | 30. srpna 2010 v 13:27

Ty bláho, to jsem nevěděl, že se toho dá  napsat tolik kolem bot. Já znám jen kecky, kopačky a žabky. Kecky a kopačky si občas umeju. Toť vše z mých vědomostí o botách. :D  :D  :D  :D
U nás se taky říká smaženice.
Taky takhle občas přemýšlím co a jak vzniklo. Trápí mne třeba kdo vymyslel, že sprostá slova jsou sprostá. Vždyť kdyby někdo neoznačil některá slova za sprostá, byla by to slova slušná a nám by odpadlo hrozně moc starostí, protože by nikdo nemohl mluvit sprostě. Jak třeba přišel někdo na to, že "hovno" je neslušné slovo a hovínko je slovo slušné. To je pak možnost, že okno je sprosté slovo a okýnko je slušné slovo.
No a takhle občas přemýšlím o spoustě věcí.
Když ti v zimě jde pára od pusy. Jak se to řekne správně. Paří se mi od pusy, nebo páří se mi od pusy a nebo je možné říct jen jde mi pára od pusy.
Nebo kdo vymyslel pojmenování věcí. Kdo přišel na to, že stůl je stůl, vždyť kdyby někdo řekl, že stůl je postel tak by se neříkalo stůl, ale postel. To je maglasj, stíháš sledovat?
Pak by mne zajímalo jak slyší cizinci jejich řečí různá slova. Jestli když řekneš třeba window, jak to slyší Angličan? Slyší okno nebo něco jiného? Já vím, že slyší window, ale jak si to zpracuje mozek. Je to u nich taky okno nebo je to úplně něco jiného, ale oni tak říkají oknu. Raději končím, nebo by sis myslela, že jsem se zbláznil :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D

18 Eumenidas Eumenidas | Web | 30. srpna 2010 v 14:52

[17]: Dobré úvahy, Tome. To o sprostých slovech mě pobavilo, a máš pravdu, kdyby se neoznačila jako sprostá slova, sprostá by nebyla. Ale protože je to vztaženo k určité činnosti nebo věci, tak by to bylo sprosté, i kdyby to bylo pojmenované jinak.
Zvukomalebnost slov pro cizince? Taky zajímavý postřeh. Jakpak zní cizincům třeba slovo bumbrlíček? Nebo kráčmerka, nebo vyvrhel. (Například.)
Stejně tak nám možná zní zajímavě, malebně a exoticky některá anglická jména a slova - a po přeložení ztrácí své kouzlo. 8-)
Jo, a taky můžeš říct, že se ti páruje od pusy... ;-)  :-)

19 Vendy Vendy | Web | 2. září 2010 v 20:25

[15]: Ale co je to černice, taky nevím! :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama