Klepněte slídily přes prsty!

27. srpna 2010 v 23:01 | doktorka.cz |  Přišlo mi e-mailem - posílám dál...

Klepněte slídily přes prsty - aneb Ceny velkého bratra 2010.


Tento článek vyšel 26.4.2010 00:00 - a dostala jsem ho e-poštou od Doktorky.cz, která mě zásobuje různými zprávami, zprávičkami, články a článečky a novinkami. Výhoda vyžádané pošty je ta, že mohu být v obraze, nevýhoda je ta, že jsem někdy zahlcena. Ale když už je toho dost, udělám výběr, něco smáznu, něco nechám.

Máte pocit, že někdo příliš nakukuje do vašeho soukromí? Klepněte ho přes prsty a ukažte ostatním, kdo je tady největší slídil. Otevírají se nominace na Ceny velkého bratra 2010. Anticeny pro nejvlezlejší firmy, úřady či technologie.


Počínaje 20. dubnem startují nominace na 6. ročník soutěže Big Brother Awards o anticeny pro největší slídily v našem soukromí. Slídily může nominovat kdokoliv, stačí vložit nominaci do formuláře na stránkách www.slidilove.cz . Vítěze vybere z došlých nominací odborná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků, obránců lidských práv a novinářů. Adeptů na ocenění je celá řada.

 Stále se rozvíjející technologie prodlužují prsty slídilů, kteří s chutí zasahují do našeho soukromí - sledují nás kamerami, shromažďují naše data v databázích, apod.
I na první pohled neškodné věci, které nám zdánlivě zjednodušují život a zajišťují naši bezpečnost mohou být možným nebezpečím pro naše soukromí.

"Za velmi problematickou v tomto ohledu považujeme např. novelu zákona o léčivech, která má zavést centrální úložiště receptů. Velký problém pro naše soukromí je i sbírání údajů o naší elektronické komunikaci a jejich zpřístupnění policii," uvádí některé ze současných hrozeb pro naše soukromí Filip Pospíšil z IuRe. Tomu, jak s daty o naší komunikaci nakládají poskytovatelé internetových a telekomunikačních služeb (ISP) v ČR se věnuje v ojedinělá studie IuRe, kterou představilo při příležitosti otevření nominací.

"Podle informací IuRe Policie ČR v roce 2009 oslovila poskytovatele služeb elektronických komunikací s požadavkem na sdělení provozních a lokalizačních údajů celkem ve více než 145 tisících případech," upozorňuje Filip Pospíšil. Slídění jí povoluje zákon o elektronických komunikacích z roku 2005, který předjímal tzv. Data Retention směrnici (2006/24/ES) Evropské unie. V České republice jsou už od roku 2005 preventivně "pro všechny případy" po dobu šesti měsíců uchovávány záznamy o e-mailech, navštívených internetových stránkách, telefonních hovorech i SMS. K záznamům má Policie přístup na základě povolení soudu i bez něj. "Podle všeho Policie ČR této možnosti hojně využívá a jak napovídá množství dotazů, nebude to zřejmě jen pro účely odhalován! í teroristů," uzavírá Filip Pospíšil.

Soutěž Big Brother Awards se koná ve více než desítce evropských zemích a má za cíl upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice byla soutěž poprvé uspořádána v roce 2005. Z návrhů zaslaných veřejností bude odborná porota letos opět udělovat ceny v sedmi kategoriích -- Dlouhodobé porušování lidského soukromí (pro soukromé firmy nebo státní instituce), Největší firemní slídil (pro komerční firmy), Největší úřední slídil (pro státní instituce), Nebezpečná nová technologie, Právní norma Velkého bratra, Slídil mezi národy a Výrok Velkého bratra a pozitivní cenu za počin na ochranu soukromí.

V minulém ročníku mezi největší narušitele soukromí porota zařadila mj. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR za sbírání informací o žácích a studentech, společnost Nokia za snahu legalizovat slídění v e-mailech svých zaměstnanců, komunitní síť Facebook za nedůsledný přístup k ochraně soukromí svých uživatelů, Ministerstvo zdravotnictví, SÚKL a Národní zdravotní registry, nebo francouzskou právní normu přezdívanou HADOPI (elektronická gilotina).

V kategorii výrok roku zvítězil generální ředitel Sazky, který navrhuje, aby hrací automaty byly doplněny čtečkami občanských průkazů. Pozitivní cenu porota udělila občanům Íránu za bojkotování telefonů Nokia Siemens, protože firma prodala íránskému režimu systém pro dohled nad komunikacemi.


Iuridicum Remedium, o.s. - http://www.iure.org

************************************************************************************

Tak trochu mi to připomíná 1984. Samozřejmě, ne v té podobě, ale jako bychom k tomu spěli. Ostatně, naše soukromí je opravdu jen na papíře. Jsme registrovaní všude. Naše data jsou k mání každému pirátu a když ne - tak některé instituce vyhodí naše papíry s osobními daty prostě na smeťák. Jsme registrovaní, očíslovaní, už začínají brát i vzorky DNA. Za chvíli přibudou otisky prstů, povinně u každého, nebo rovnou zabudovaný čip.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lowiska Lowiska | Web | 27. srpna 2010 v 23:22

To mi taky nedávno přišlo. Slídilové a stolkeři by se měli zavírat, a ne se jen sledovat. Co je komu do toho, co snídám a kam chodím se večer bavit? :D:D
A je super, že jsi změnila barvu, ta tyrkysová je příjemnější :-)

2 Mniška Mniška | E-mail | Web | 28. srpna 2010 v 11:43

Já myslím, že tahle akce je vtipně dobrá a trochu zase nabudí lidi k tomu, aby přemýšleli, stejně tak jako ty piráty :) ti, kteří by si z toho měli vzít ponaučení si ho stejně nevezmou, takže ani nevím zda-li má cenu jim to veřejné mínění ukazovat (i když možné je cokoli, třeba nás někdo vyslyší), velcí vládci nějaká povstání nebo protesty většinou nebrali moc vpotaz pokud je tedy vůbec zaregistrovali (např. Selské povstání - 1524-1526 za Luthera ve Svaté říši římské národa německého), ale myslím, že je to srandovní.
Mimochodem, tak si tak říkám, neděláš nebo nechtěla bys dělat novinářku? Myslím, že tvůj styl psaní by se na to velmi hodil

3 Vendy Vendy | Web | 28. srpna 2010 v 14:08

Psát mě baví. Ale nevím, jestli bych se jako novinářka uplatnila. Možná v nějakých časopisech? Tam už jsou... a já nejsem konkurenceschopná mrcha. Ale je to dobrý tip a já děkuju za uznání! 8-)  8-)  8-)
Jenže tenhle článek jsem nepsala já, pokud jsi měla na mysli tohle. Ten jsem dostala mezi zprávami od serveru Doktorka.cz... vlastně jsem to psala v úvodu. ;-)

4 Tomáš Tomáš | Web | 28. srpna 2010 v 18:22

Krásné, to je moje. Už to trošíčku zavání konspirační teorií.
Ano, jsem sledováni, jsme sledováni stále a všude. Těma případama které popisuješ, ale ještě mnohem více než si vůbec dovedete představit. Čipy už se zkušbně implantovaly někde v Mexiku policistům. Bylo to vysvětleno jejich ochranou, to je přesně co NWO potřebuje. Několika policajtům ten čip třeba zachrání život a bude se oslavovat a implantovat. Kdo se nepodřídí půjde do elektronického koncebtráku, popř. bude zastřelen. Ne, že se blížíme 1984. My už jsme v některých případech dalece Orwella překonali.
Ve výzbroji policie (asi ještě ne naší) existují pušky které čip vystřelí a ještě tě vyfotí, bolí to asi tak jako když píchne komár. Budou se používat při různých demonstracích a nikdo čipování neuteče.
Mejly a SMS jsou kontrolovány neustále. FBI má programy které filtrují veškerou elektronickou poštu. Tyhle programy hledají určitá slova (třeba bomba) a kydž to slovo zachytí tak se mejl oddělí a někdo z fízlů ho čte. Těch slov jsou samozřejmě desítky možná stovky.
Taťka říkal, že nás lituje, protože prý rosteme do hrozné doby. Stanou se z nás jen lehce ovladatelní otroci.

5 Mniška Mniška | Web | 28. srpna 2010 v 22:20

[3]:No, myslela jsem to všeobecně, ne jen v souvislosti s tímto článkem, třebaže je fakt, že mě k tomu tato záležitost trochu ponoukla. Ale ne, měla jsem na mysli jako celkově tvůj styl, ne tento článek :)

6 Vendy Vendy | Web | 28. srpna 2010 v 23:24

[5]: Aj, už chápu. Já to vztáhla na ten článek... možná jsi mě inspirovala, že bych mohla zkusit někam přispívat. To už mě jednou napadlo... třeba k tomu dozraju.
V každém případě, dík za tip, je to povzbuzující!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama