Nová pravidla etikety

6. května 2010 v 20:14 |  Přišlo mi e-mailem - posílám dál...
Moderní etiketa ... 1.část

Pravidla chování zůstávala daná po desítky let. Jenže to všechno platilo předtím, než se z mobilu stal nejlepší přítel člověka, z ženy váš šéf a z vašeho dobrého kamaráda ženatý chlap. Je třeba stanovit pravidla nová...


V posilovně

Jak velký kámoš byste měl být s muži, které potkáváte čtyřikrát týdně v posilovně? Nijak zvlášť. Jste tam od toho, abyste si zacvičil, ne abyste si tam našel kamarády. Na místě je strohé, věcné chování: "Podej mi, prosím tě, tu činku." "Chceš se vystřídat?"

Jak se vyrovnávat s exhibicionismem v šatně? Nahotě se nevyhnete, nikdy by se z toho ale nemělo dělat divadlo. Ručník kolem pasu působí i dnes poměrně civilizovaně. Měl by váš trenér být automaticky vaším kamarádem? Váš trenér je jako váš učitel a podle toho byste se k němu měl chovat - dokud se nezačne chovat jako hladový milenec v Sing Singu. Tyto vztahy jsou velmi choulostivé a měly by se udržovat na profesionální úrovni. Soudcem je tu přitom ten, kdo platí, tedy vy. Neváhejte vymezit radikální "odsud posud".

Svolení k tomu, abyste sbalili bývalou partnerku svého nejlepšího kamaráda, není nezbytné. Ale možná by se o tom měl alespoň dozvědět.

Mobily a kapesní počítače

Kde se nemusím rozpakovat zavolat nebo přijmout hovor? Pojďme začít tím, kde to v pořádku není.
K zakázaným zónám patří: výtah, místa, kde se lidi modlí, pohřby, čtení poezie, vlak, muzeum, divadlo, kino, posilovna a koncerty (vyjma rockových). Obecně se dá říct, že je nevhodné telefonovat kdekoliv, kde by to mohlo otravovat nebo rušit jiné. A nemyslete si, že to neplatí pro vibrační vyzvánění. Během Hamletova monologu se projeví určitě hlasitěji než spadnutí špendlíku. Proč telefonování z mobilu na veřejnosti jde tak příšerně na nervy? Problém s mobilem není ani tak, kde je přípustné jej používat, ale jak. Rozhovor dvou lidí stojících hned vedle nás nám tak nevadí, skutečný opruz představuje hulákání do mobilu. A díky tomu, že do neživého mobilu je možné vyblít cokoliv, jsme často svědky konverzace, kterou bychom raději neslyšeli: o bradavicích na genitáliích nebo o tom, proč vás opustila (předpokládejme, že ty dvě věci spolu nesouvisí).

E-mail

Je v pořádku, když se v e-mailech vykašlete na velká písmena, správný pravopis a interpunkci? Neexistuje žádný důvod, proč byste měl v e-mailech psát jako neandrtálec, ledaže to jinak neumíte. Pak by asi bylo lepší nepsat vůbec.
Přeposílání e-mailů je riskantní záležitost. Jsou nějaké případy, kdy je to naprosto nevhodné? Jak moc si můžete dovolit přeposílanou zprávu upravovat? A jestli vůbec?
Přeposílání zpráv je v pořádku, pokud máte jistotu, že tím původního odesilatele neurazíte. Přeposílání neuctivých poznámek třetích stran může mít značně destruktivní účinek. Je také vysoce neetické - a dokonce i protizákonné - upravovat, měnit či zkreslovat původní zprávy a pak je posílat dál.
Zkracování je v pořádku, obzvlášť když prostě vymažete informaci, kterou nový adresát nepotřebuje vědět.
Když se chystáte oznámit nějakou špatnou zprávu, svádí vás to k použití e-mailu. Je to víc než lákavé a pro některé lidi je to dnes dokonce jediná cesta, jak špatnou novinu předat. Jsou to proto pasivní zbabělci? Používání e-mailu k tomu, abyste se vyhnul situacím, jež vyžadují odvahu nebo takt, je ohavnost. Nikdy se nerozcházejte, nežádejte o zvýšení platu nebo nedávejte výpověď e-mailem. Zlomové životní momenty byste měl především prožívat, ne ťukat do klávesnice.
Je nutné používat v e-mailu pozdrav, oslovení a rozloučení? Nebo je to jen přežitek z minulosti?
Pozdrav a oslovení je v e-mailu téměř vždy vhodné. Dodává psaní slušný tón a povyšuje úroveň vašeho projevu. Pokud člověka, kterému píšete, neznáte osobně, nic nezkazíte s "Dobrý den, pane Mařátko". V neformální komunikaci postačí "Ahoj". Pokud jste na pochybách, začněte s "Dobrý den" a pokračujte v tom, dokud vám dotyčný neodpoví "Zdar Láďo!". Totéž platí pro pozdrav na rozloučenou.

Řekněme, že pořádáte nějakou oslavu, měníte místo nebo se rozvádíte a chtěl byste to oznámit více přátelům a známým najednou. Jaká jsou pravidla pro hromadnou korespondenci?
Za prvé mějte na paměti, že hromadné e-maily by se měly užívat jen v rozumné míře. Nikdo nestojí o promiskuitní e-přátele. Když už ale musíte, nedávejte všechny adresy do pole "Komu" nebo "Kopie". Vhodnější je "Skrytá kopie". Není potřeba, aby všichni viděli kontakty těch ostatních. Osobní e-mailová adresa je něco jako číslo telefonu domů: Zacházejte s ní opatrně.
Za druhé:: Sjíždět ve společnosti váš Palm je stejně nevhodné jako telefonovat. A to i když vám přijdou čerstvé výsledky zápasů poháru UEFA. Moment, tady by to snad bylo ještě omluvitelné.

Letadla, vlaky a automobily

Jsou lidi, kteří se uchýlí k čemukoliv kromě vraždy, aby dostali svá příruční zavazadla do přihrádky nad hlavou. Jsou to šílenci, nebo se to děje jenom v ekonomické třídě? Celá ekonomická třída je postavena na přežití, ne na nějakých zdvořilostech. To ale není omluva pro to, abyste se přestal chovat jako člověk a začal aplikovat právo silnějšího.

Je košer přinést si na palubu letadla vlastní jídlo? Cestujete-li ekonomickou třídou, byl byste blázen, kdybyste si s sebou jídlo nepřibalil. Jen, prosím, zapomeňte na cibuli, česnek a ani nepomýšlejte na tvarůžky nebo podobné zrající dobroty.

Jaká jsou pravidla pro sdílení opěrky na ruce? Obvykle platí, že osoba, která váží přes 150 kilo, si společnou opěrku zabere bez ptaní. Mezi sobě rovnými je to skoro na to, abyste si hodili korunou. Opěrka by se měla sdílet po neformální dohodě. Čtenáři na ni mají větší právo než ti, kdo sledují film.

Jak se chovat k chlapíkovi, který v cestě letadlem spatřuje příležitost k získání nového kamaráda? Konverzace se sousedem se dá omezit na "S dovolením, prosím", "Děkuji," a "Omlouvám se".
I když se náhodou posadíte vedle atraktivního, příjemného a inteligentního spolucestujícího (nebo spíš spolucestující), tak by se měla konverzace rozjíždět postupně a opatrně. Uvědomte si, že nemůžete vztekle vstát a jít si sednout jinam, jakmile zjistíte, že máte zásadně odlišné názory na Paroubka, Bushe nebo Angelinu Jolie. Jestli váš soused nepochopí jemné náznaky a nadále nepřestává něco drmolit, jen se na něj usmějte a nic neříkejte. Nebo předstírejte spánek.

Měl by gentleman ve vlaku nebo v autobuse nabídnout své místo?
Muž by se měl vždy svého místa vzdát ve prospěch lidí, kteří by mohli spadnout nebo utrpět něco nepříjemného. Lidem o berlích, starým lidem, maminkám s malými dětmi nebo roztomile opilým. Ale tím to končí. Ženy jsou nám dnes rovny, dokáží se o sebe postarat samy. Nabídnout místo zdravé ženě jen proto, že je žena, je divné. Přinejlepším si bude myslet, že jste asi z nějaké cizí země, přinejhorším, že vám připadá příliš stará nebo tlustá tak, že ji považujete za těhotnou.

Ženy:

Když v restauraci sedíte u večeře a ke stolu přijde žena, měl byste se postavit?
Pokud kvůli ní vstanete, vypadá to dobře - stejně jako když vstanete kvůli komukoliv, koho si vážíte. Pokud se dáma umí chovat, naznačí vám, abyste se posadil, ať už výslovně, nebo pokynem. Pokud neřekne nic, můžete se posadit za chvíli. Jakmile váš stůl opouští, nemusíte vstávat znovu, leda by se chystala domů. Pak znova vstaňte a rozlučte se s ní.

Mám ženě otevírat dveře? Rozhodně ano. Proč? Prostě proto, že je to od vás hezké, vy nevychovaný lidoope.

Musí muž trvat na tom, že zaplatí za večeři? Na první schůzce platí muž. Na dalších, chcete-li dát oba od začátku najevo, že tady půjde o rovný vztah, byste ji měl nechat občas platit. Pokud někdo z vás vydělává víc, existuje jednoduché pravidlo: každý platí při přiměřené příležitosti. Ten chudší zatáhne účet, když se jde do pizzerie na rohu, ten zazobanější, když zajdete na kaviár a značkové šampaňské.

Jaká jsou pravidla flirtování v práci?
Trávíme v kanceláři daleko víc hodin než naši rodiče a pro některé z nás je pracoviště téměř jediným místem, kde můžeme někoho sbalit. Mělo by se tak ale dít opatrně a s rozmyslem. Flirtování se šéfkou znamená pro vaši kariéru sebevraždu. Jakýkoliv náznak vztahu s ženou, která má podobnou výplatní pásku, jako je vaše, by měl zůstat diskrétní. Flirtovat byste měl jen tehdy, když není přítomný nikdo další, a to jemně, abyste ji neodradil. Nejlépe se flirtuje při víně po pracovní době.

A co flirtování s kolegyní přes e-mail? Flirtování přes e-mail je nepřijatelné. Dokonce může být označeno za sexuální harašení. A pevné disky se každý den po skončení pracovní doby kopírují pro šéfa.

A vážně bych jí měl dát zásnubní prsten? Není to nezbytné. A pokud jí ho dáte, připravte se na to, že vám ho může vrátit, a to nejen proto, že vás odmítne. Neberte si to osobně, hlavně že vás má ráda. Možná by si radši sama vybrala, co bude nosit na ruce, a vy nemáte právo proti tomu něco namítat.

Ve městě

Co dělat, když vám kamarád nabídne, že vás sveze taxíkem. Měl byste se s ním začít hádat a trvat na tom, že zaplatíte půlku? Existuje jediný způsob, jak reagovat: "Tak jo, ale prosím tě, jedeme napůl… Tak jo, díky. Příště je to na mě."
Vzhledem k tomu, že dnes nikdo večer nevyráží oblečen jako elegantní gentleman, je možné obléct se na večírek hezky a přitom nebýt za parádivého blba? Dřív se lidé uměli na večeři nebo do divadla vystrojit líp, to ano. Ale i když se dnes už žádné večerní oblečení neočekává, kromě výjimečných příležitostí, okolí to vždycky udělá radost. Dnes si muži v restauraci vystačí s džínami a bez saka, ale to jen proto, že nechodí na večeři do hotelu Four Seasons.

Můžu v místnosti nosit čepici nebo klobouk?
Jistě, pokud jste ortodoxní žid. Jinak ne.

Existují nějaké příležitosti, kdy se bez kravaty neobejdete, nebo jsou dnes čistě dobrovolnou záležitostí?
Při několika málo situacích jsou vázanky povinné: Když jdete na pracovní pohovor, dokonce i když práce, o kterou se ucházíte, kravatu ani motýlka nevyžaduje.
Když jdete na akci, na které se vyžaduje společenský oděv.
Když jste obžalovaný.
Kravaty se ale nemusíte štítit nikdy.

Existují v současné době nějaká místa, kam bych rozhodně neměl nosit džíny?
Džíny jsou přijatelné pouze pro neformální příležitosti. Dovolím si nesouhlasit s módním guru Ralphem Laurenem v tom, že by se měly v podstatě pracovní kalhoty nosit spolu se smokingem.
A jak je to se šortkami? Šortky se do práce nehodí, ledaže pracujete pro UPS nebo v tropech, přesněji mezi 23,5 stupni severní šířky a 23,5 stupni jižní šířky.

Existuje jediné pravidlo, kdy přidržet dámě dveře: když se k vám nechová jako blbá kráva.

Dávání dárků

Nemine ani týden, aby se někomu z kamarádů nenarodilo dítě. Musím jim dávat dárky? A co druhé a třetí dítě, ty dostanou dárky také? Jako že budete kamarády znát jen do chvíle, než se jim narodí potomek? Každé dítě musí dostat dárek. Všichni rovným dílem. Přece nechcete šetřit na dětech. A jestli máte tolik kamarádů, tak se zaměřte jen na drobnosti.
Jaké je pravidlo pro dárky ke svatbě? Dávám jen, když se účastním? Pokud vás pozvali, dárek jim musíte dát. Kromě případu, že žijete v naprosté chudobě, byste jim měl něco dát, i když je to pozvání spíš za trest a stejně je jinak vidíte jednou za uherský rok. Prostě se s tím smiřte. A dárky se vždycky dávají nevěstě.

Když vás přátelé pozvou, abyste u nich strávil noc, měl byste jim přinést dárek?
Určitě, obzvlášť když k nim jdete poprvé nebo když je to nový dům nebo byt. Nemusíte jim hned nosit obrovskou palmu, postačí třeba dobré víno. A nabídněte, že jim s něčím pomůžete. Umyjte nádobí, ustelte si po sobě. Respektujte jejich úroveň uklizenosti bytu, i když několikanásobně přesahuje vaši.

Jak se chovat k homosexuálům (Podle dobrých rad jednoho z nich).

Nepoužívejte eufemismy. Vyhněte se tomu, abyste svého kamaráda - gaye - představoval jako zapřisáhlého starého mládence a o dívce, se kterou spí vaše sestra, mluvil jako o její nejlepší kamarádce. Takové tabuizování jen posílí neznalost mezi lidmi a je navíc trapné. Klidně se ptejte. Když nevím, tak se zeptám. Gayové a lesbičky mají vlastní jazyk a své způsoby a občas je potřeba něco objasnit. Na hony se ale vyhněte intimním detailům. "Který z vás je obvykle nahoře, hoši?" není tak vhodná úvodní otázka, jak jste si možná myslel.
Nesnažte se něco vyrovnávat. Nikdo nepotřebuje slyšet, jak vás zdrtilo, že Marek a Honza spolu už nejsou. Je skvělé, že jste tak vnímavý a přístupný jiným světům - a očividně jste proto na sebe velmi hrdý. Jestli ale očekáváte medaili za to, že budete do práce chodit v růžovém tričku, tak to jste na špatné adrese. Nechtějte, abychom vám vytvářeli image. Ať už je váš nový známý jakkoliv oblečený, učesaný nebo uhlazený, neptejte se ho, jaké byste měl nosit košile, jak byste se měl nechat ostříhat nebo jaké si koupit brýle. Nechceme měnit svět, chceme jen být jeho součástí.

Zdroj: http://riki.ss.sblog.cz/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vendy Vendy | 6. května 2010 v 20:15

Myslím, že oživit si zásady etikety nemůže být na škodu. Navíc, zdá se mi, že je to i zajímavé počteníčko! :-)

2 Lucie Maroszová Lucie Maroszová | Web | 6. května 2010 v 20:15

Mě to taky přišlo emailem=)

3 beatricia beatricia | Web | 6. května 2010 v 20:25

Každopádně je to zajímavé. P.S. Děkuji za krásnou pochvalu...brzy si uděláš vlastní vodičku...už se těším. :-)  :-)

4 pavel pavel | Web | 6. května 2010 v 22:08

no vidíš... já píši malými písmeny... zlozvyk a lenost :-)
o tvých očích jsem si tentýž den ještě přečetl a hned ti i odpověděl, ale asi jsi to přehlédla...
hezký večer a šetři si hlavně v tyhle hodiny oči :-P

5 Vendy Vendy | 6. května 2010 v 23:00

[4]: :-D To jsem možná nepřehlídla, ale hlava je děravá. Nedobrá kombinace! :-D

6 Caddy Caddy | Web | 7. května 2010 v 19:44

Na e-mailu jsem to nedostala, ale některé zásady jsou zajímavé :-)

7 Awali Awali | Web | 7. května 2010 v 20:43

hahaa paraaadaa :-)  niektore veci su tam fakt trefne . ale s tou interpunkciou som dosla 8-O  :-D

8 beatricia beatricia | Web | 8. května 2010 v 12:10

Přeju hezký víkend a brzy oči jako ostříž. :-)  :-D  :-)

9 Lucerna Lucerna | Web | 8. května 2010 v 13:48

ejha zaujmave rady :-D

10 Romi Romi | Web | 8. května 2010 v 19:40

Ráda jsem si připoměla zasady slušného chování. A je to i vtipně podané:)

11 ALÍK ALÍK | Web | 8. května 2010 v 22:37

Já jsem neznahamba a na hen tu etiketu prdím :-D

12 asperia asperia | 9. května 2010 v 18:38

tohle jsou legračně podané, ale dost užitečné rady:-)

13 Vendy Vendy | 11. května 2010 v 22:13

[11]: Myslím že to nebude tak strašné... :-)

14 Berry Berry | Web | 12. května 2010 v 19:47

Spoustu z nich neznám nebo mi to bylo takto upřesněno. Super! :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama