Vánoce... a taky Velikonoce

2. dubna 2010 v 20:31 | ANA |  Téma týdne
Proč o vánocích mám psát v dubnu, netuším... (leckdo namítne, že vlastně ani psát nemusím, je to přece dobrovolné - a nikde není raženo, že když Blog.cz vyplkne na svět téma, všichni musí psát články...)
Ale pak jsem změnila názor...
Vánoce a Velikonoce spolu totiž souvisí.

Ano, jedny svátky jsou v zimě, a druhé svátky v jarních měsících.
Mají odlišné zvyklosti, odlišné zázemí a odlišnou symboliku.
Ale jedno mají společné... jednu osobu, biblickou či mýtickou, pro někoho skutečnou postavu, pro někoho mýtus, pro někoho pohádku.
Postavu Ježíše Krista. Toho, kdož měl přijít, odžít svůj krátký život a smrtí vykoupit lidstvo z jeho hříchů - toho, který přinesl naději.

A jeho zrození se spojuje právě s vánoci. Nebo vánoce s jeho zrozením?
Vždyť co je krásnější symbol vánoc než narození nevinného dítěte?
Daleký Betlém, neznámá dívka, čekající dítě a její ochránce...
Nezájem, chlad, lhostejnost.
Jediné útočiště - chlév, sláma, a zvířata... A na tom nejobyčejnějším místě, daleko od lidí, se narodil. Symbol vykoupení, nevinné dítě. Ježíšek,nesoucí naději...

Tak to bylo dřív, než mrcha Komerce, lačná, nenasytná a stále při chuti, viděla veliké světlo v dáli, a zajásala: Heuréka!
Než si mrcha Komerce uvědomila, co všechno se dá z tohoto symbolu vytěžit a co všechno se dá ve jménu Vánočních svátků z lidí vyrazit.
A tak si mrcha Komerce plivla do dlaní a začala uskutečňovat svůj mazaný plán.

Začnu s koledama, pomyslela si, co je slyšet, to utkví v paměti. A vytáhla všechny existující vánoční koledy a začala je všelijak mixovat a upravovat... Koledy jsou málo, řekla si, mhouříc své Komerční oči - a přitlačila ke zdi slavné pěvecké hvězdy. Chci vánoční hity! poručila Komerce a pěvecké hvězdy se toho chopily s vehemencí sobě vlastní... vždyť jde o oslavu zrození Ježíška! A nazpívali desítky a stovky písní s vánoční tematikou.
Hm... základ mám, ale něco tomu chybí, pomyslela si nespokojená Komerce a pokračovala ve svém plánu. K vlezlé hudbě vánočních písní chybělo něco pro oslnění - přidala tedy barevná a blikající světýlka. Vybrala vánoční barvy, purpurovou, zlatou a zelenou. Kdo se dá nejvíc oblbnout? přemýšlela Komerce... A kdo koho nejvíc ovlivní?

Nejsilnější jsou děti, zaradovala se cynická Komerce, kdo by těm odolal?
A tak mrcha Komerce povolala do zbraně všechny výrobce hraček. Oslnivě blonďaté panenky Barbie, navlečené do růžových šatiček, malé domácí kuchyňky, Barbinin domeček s Kenem... Skládací Transformers, pojízdná auta na dálkové ovládání, autodráhy, figurky, malé pistolky a samopaly. Koloběžky, kola, brusle, mobily, hodinky, počítače...

A zpitomělí konzumenti, za doprovodu vlezlých koled, v bláznivém mumraji marketů s narvanými policemi, kupují jak diví. Vždyť pro děti to nejlepší! A beze smyslu a rozmyslu berou všechno co se třpytí, blýská, jezdí na dálkové ovládání...Berou věci a naivně věří tomu, že věcmi přebijí samotu.

A kouzelných Vánoc, zimních svátků, zázračného Štědrého dne, ubývá...
A stejně jako na Velikonoce, tak i na Vánoce mizí zvyky... hlavně zvyk být hodný na své blízké. S blížícím se Štědrým dnem se zvyšuje předvánoční nervozita... jako by se předvánoční šílenství stávalo dalším nežádoucím zvykem.

A zatímco si vypráskaná Komerce mne ruce a nadouvá se samou pýchou a úspěchem, Tichá noc je přehlušena Sněním o vánocích bílých a Rolničky už přestaly zvonit a cinkat radostí z rychlé jízdy zasněženou krajinou... Protože zasněžená krajina už se také jaksi nekoná a je nahrazena jakousi břečkou.

Koneckonců, není to nevánoční počasí odrazem nevánočních zvyků a nové nevánoční tradice shonu a obžerství?
A zůstává ještě naděje?

Vánoce jsou symbolem zrození. Velikonoce jsou symbolem znovuzrození...
Jedno mají společné.
Naději, lásku a víru... Kdo je najde?

v19
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ponořená Ponořená | Web | 2. dubna 2010 v 21:15

Já si někdy říkám, kde se v tvé hlavě bere to výborné pojetí témat! Plně souhlasím. Křesťanství by bylo sice další sporné téma, ale rozhodně méně, než komerce. Té se dá vytknout jenom jediné a to komerce sama. Už se těším, až mé dítě dostane pod stromeček dřevěného koníka a zapálí nám dům.

2 Labanda © SBé Labanda © SBé | E-mail | Web | 2. dubna 2010 v 22:08

jé ježiši děkuju moc jsi zlato ;-) :-)

3 Vendy Vendy | 2. dubna 2010 v 22:38

[1]: Ten konec mě dostal! :-D

4 zescA zescA | Web | 2. dubna 2010 v 22:46

Na jednu stranu mě ta komerce tak strašně štve a nenávidím ji, na tu druhou..Vánoce, kdy nedostaneš dárky a nikoho neobdaruješ by pro mě asi nebyly Vánoce a možná i proto, že nejsem tak křesťansky založená a vánoční chození do kostela považuji za strašnou otravu. Vím, možná je to škaredé. Možná je špatné, že Ježíšek je pro mě jenom panáček ležící v jesličkách, který se vytáhne jednou ročně z krabice a pak 14dní leží pod stromkem. Možná je to ale taky právě vlivem té komerce, protože já dřívější doby neznám. Do té komerce jsem se už narodila, možná kdybych byla starší nebo rozumější, beru to jinak. Možná to přijde věkem. A vánoce jako smysl pro rodinné sešlosti mně jako 15ti leté puberťačce moc k duhu taky nepřijdou, ale možná.. Možná to chce opravdu jenom ten čas.
Máš to krásně sepsané.:)

5 Vendy Vendy | 2. dubna 2010 v 22:55

[4]:Já netvrdím, že by si lidi na vánoce neměli dávat dárky. Dárek přece znamená - myslím na tebe, něco pro mě znamenáš a chci ti udělat radost. Dárky se na Štědrý den dávaly i dřív, stačí se podívat na nějaké zvyky... Ale to byly dárky od srdce, někdo opravdu vybírá, co by se druhému mohlo líbit, dává si práci se zabalením, s nazdobením - a nemusí to být nějaká předražená věc. A někdo zas nakupuje bezhlavě, jen aby bylo dárků co nejvíc a byly patřičně drahé... aby se mohl předvést a ukázat. Nakupuje se jen proto, aby se nakupovalo. A to už jsou jen věci, ne dárky... rozumíš, jak to myslím?
K těm vánočním sešlostem - vím že jsou i dnes rodiny, kde se opravdu na Štědrý den baví spolu a je jim dobře. Jenže je jich míň. Většinou znám právě lidi vynervované, co nestíhají ten slavný předvánoční úklid, a mají pocit že se jim všechno sype na hlavu. A neboj, já taky patřím spíš do té druhé skupiny, vánoce nesnáším právě z tohoto důvodu - i když bych si přála jednou zažít vánoce takové, jak by měly být...

6 beatricia beatricia | Web | 3. dubna 2010 v 12:58

Výborný, přímo profesionální článek. Jen se divím že je to téma týdne. Nemělo to být Velikonoce? A zase děkuji za návod na Youtube. ♥ :-)

7 Labanda © SBé Labanda © SBé | Web | 3. dubna 2010 v 13:06

zlatíčko obrázek je její básen je má měla do závorky napsat pod básen můj nick a já jí neznám bylo to na nástěnku obrázky tak jsem napsala email tomu co to publikoval lesnímu muži jestli zná autorku aby jí požádal aby dodala bod tu báseň můj nick v závorce, protože pro někoho byla a nerada bych aby si myslel že jsem jí opsala ale taky to šelmičku trochem pohoršilo, že nejde o slova ale o to že to jsou mé pocity ;-)  :-)

8 Růženka Růženka | Web | 3. dubna 2010 v 16:14

Naprosto s Tebou souhlasím. Každý rok jsem čím dál tím víc otrávená tím, jak každý rok dřív a dřív vyzdobují obcoďáky, dřív a dříb vyhrávají koledy, dřív a dřív nás straší předvánočním úklidem a nákupy. A je mi z toho smutno.

9 Lucerna Lucerna | Web | 4. dubna 2010 v 20:13

svata pravda, pekne napisane

10 vandrtorna vandrtorna | 5. dubna 2010 v 1:21

Vendy, napsalas to velmi pěkně.
Mě také hned napadlo,proč  psát o Vánocích na jaře?  
Pak my to nějak začalo dávat smysl. Jen si myslím, že téma mělo být až o týden později, to je až Na pondělí Velikonoční. O Vánocích slavíme narození Krista a o Pondělí Velikonoční, vlastně také.
To se mělo udát jeho Vzkříšení, tak že se vlastně, znovu narodil.

11 Angie Angie | Web | 5. dubna 2010 v 1:56

Ano, Komerce vládne světem. V dnešní době snad už málokde na planetě lidé oslavují podle PŮVODNÍCH ZVYKŮ A TRADIC.
Důležité ale je, abysme i přes Komerci viděli podstatu oslavování, podstatu víry, naděje a lásky :)
Hezké svátky!

12 Danica Danica | Web | 5. dubna 2010 v 14:17

Krásně napsané - velice výstižné. My jsme po dlouhých letech slavili Velikonoce tak, že jsme byli co nejčastěji v kostele a věci materiální jsme nechali pro jiné. Ano - upekla jsem mazance, beránka a velikonoční nádivku. Dneska jsem dostala ráno výprask :-D, ale to patří k tradici.
Měj krásné dny, plné pohody a lásky.

13 Berry Berry | Web | 7. dubna 2010 v 11:39

Jakobych četla svůj názor na Vánoce, Velikonoce a tyto svátky. Tvé pojetí je bombastické. Naprosto s tebou souhlasím - mrzí mě, že jsou tyto svátky opravdu hlavně o komerci. Na půlnoční se zajde ze zvyku a co se tam řeší? To nevíme, ale byli jsme tam - další čárka do seznamu povinných dobrých skutků. Proč se nemůžeme sejít jako rodina, posedět, cpát se dobrotama, zajít ven, odpočívat, užívat si vzájemné blízkosti.
Naděje, láska a víra. Ano - tyto tři by měly být symboly.

14 eliade eliade | Web | 8. dubna 2010 v 20:43

Napsala jsi opravdu článek jako profesionální. Navíc má myšlenku, není to jen nesmylné plkání o ničem... Nemám k tomu co dodat. Prostě jsi to vystihla =D

15 Vendy Vendy | Web | 8. dubna 2010 v 22:44

[13]: Moje řeč!
Všem děkuji za komentáře a za to, že vám článek něco řekl, že vás to napadlo taky, a že jste si uvědomili to co už dávno víte... vánoce ani velikonoce by neměly být jen o nablýskaných oknech ani drtivých úklidech (i když úklid má svůj význam, ale nemá spadnout do hospodyňského běsu) a desítkách dárků, které se mnohdy obdarovanému nelíbí...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama