Študáci, kantoři a základ života...

26. března 2010 v 12:11 | ANA |  Téma týdne

Škola - základ života
se skanduje v jedné povedené české filmopamětnické komedii.
Škola základ života - určitě skřípou mezi zuby všichni školou povinní.
A všichni školou povinní dělají školu živou.


K čemu je vlastně škola, to se ptaly generace před námi, ptají se současní žáčci i studenti, a budou se ptát další generace. Generace před námi už to ví. Škola, dril, učení mučení, je totiž základ. A nejen života.
Škola nás provádí téměř třetinou života. Od prvních slabik po slavnost promoce. A tolik nenáviděná a proklínaná škola je po letech viděna jako doba, kdy nebyly větší starosti, než jak oblbnout učitele, vymlouvat se na zapomenuté domácí úkoly nebo opisovat při písemkách. Ano, učení je neskutečně otravné a protivné a kantoři blbí a nudní. Kdo potřebuje v životě znát datum punských válek? K čemu potřebujeme vědět, kdo byl Jan Žižka, nebo jak se počítají logaritmy...
A pak jsme najednou dospělí. Prolezeme školou, ze které máme někdy i noční můry. Pořád nepotřebujeme v životě znát datum punských válek nebo periodickou tabulku prvků.
Ale občas zjistíme, že se o něčem mluví a my víme, o čem... že některé názvy, jména, popisy nám jsou známé a nepřipadáme si jako hlupáci ve společnosti vzdělanců.
Je fakt, že si nebudu propočítávat počet stehů na centimetr čtvereční při šití šatů, ani nebudu počítat ovečky stylem mistra Beana. Ale spousta vědomostí a znalostí se může uplatnit při různých soutěžích... A ti blbí a nudní kantoři jsou najednou lidi, kterým se podařilo natlouct, narvat, vnutit do našich hlav tyto vědomosti. Protože jedno staré a profláknuté přísloví říká: co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. A ti blbí a nudní kantoři přestávají být hrozivými figurami a v našich vzpomínkách se stávaji lidskými...

O školách a dětech ve školách a profesorech a učitelech se píšou knihy a točí filmy.
Škola, základ života. Klasika, o které snad není třeba mluvit...
Cesta do hlubin študákovy duše - nádherný film, kde i kantoři jsou velmi lidští.
Profesoři za školou - další z filmů o školním životě.
My všichni školou povinní - kdo by neznal tento nesmrtelný seriál?

Ale škola se uplatní i v zahraničních filmech.
Pomáda. Sice letní oddechovka, ale odehrává se ve škole (i mimo školu)
Carrie. Děsivý příběh jedné mladé studentky, zakončený školním plesem.
Muzikál ze střední. Oblíbené téma, které se dočkolo i dvou pokračování...

O školních hláškách a perličkách snad netřeba ani mluvit. Perličky ze školních lavic četl snad každý - a dobře se bavil. (Což potvrzuje i páně profesorů smysl pro humor...) Různé poznámky, rýpnutí, bonmoty - to všechno je součástí života. Jsou věci, na které bychom rádi zapomněli, ale jsou i chvíle, na které se nezapomíná...

Na závěr malý bonus... Muška jenom zlatá!

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucerna Lucerna | Web | 26. března 2010 v 12:52

nj skola je proste jedna velka zabava :-D
clovek tam mohol driemat na hodinach, vymyslat na ucitelov rozne nezbedy, z pobavenim sledovat ako sa robia ucitelia dvolezity a nechaju sa oslovovat profesor aj ked maju IQ chrusta, zdrhat z poslednych hodin a potom zo skrytym usmesom pocuvat prednasku od triednej..
ach jo, kde su tie casi? :-( :-D

2 Elisis Elisis | Web | 26. března 2010 v 14:07

Taky mě moc škola nebaví,ale jak už sem psala,má to své výhody i nevýhody ;-) Myslím,že taťka byl tak podobný jako já,taky ji neměl zrovna moc v lásce nebo mamka.A co říkají teď?Že by se tam nejraději vrátili .. Pomáda..Ten film mě strašně baví,ale máme ho jen na kazetě,a teď není možné se na něj podívat,když video je na půdě :-( Většinu těch filmů jsem neviděla *stydí se*,ale ta škola základ života,podle ukázky,vypadá zajímavě ;-)

3 Lily Addams Lily Addams | Web | 26. března 2010 v 15:15

jo škola je na něco dobrá, ale některé věci jsou fakt zbytečné...

4 beatricia beatricia | Web | 26. března 2010 v 20:53

Ahoj, děkuji za milé přivítání, to nebyla krize, jen generální revize PC. To videjko dělala moje SB Labanda, ona je moc šikovná na grafiku. Já to vůbec neumím. Napiš jí na blog, potěší ji to, ona je prima holka. :-)

5 Labanda © Labanda © | Web | 26. března 2010 v 23:31

pátá hodina odbila lampa ještě svítila a když zhasne musíte se rozutéct, aby tě krvaví koleno nechytilo ;-) a beatricijka mě tady mocinko chválí :-) a jestli chceš něco pro mě můžeš udělat už dlouho chci zjistit jestli podle tohohle návodu obrázkovího to někdo zvládne ;-) http://labandasjana.blog.cz/0912/jak-tvorit-videa-na-you-tube-v-programu-windous-movie-maker a není to těžký ten program má každé pc akorád 7 to mají Live před tím názvem win.mov.mak. a jestli to zkusíš jen kousek a půjde ti to pls písni chci to zjistit ;-) pak už jen na you tube účet a dát nahrát video vybrat z pc a uložit a čekat než se neuloží, takže vydržet na tom ukládání a jít v jiném okně např na blog ;-) :-D budu ráda když dáš vědět složité to není mě to jeden klučina naučil přes icq během 10 min ;-)

6 Natty Natty | Web | 27. března 2010 v 7:00

Ahojky Vendy, já do školy chodila ráda - milovala jsem svoje učitelky a ve vyšších třídách i učitele :-) myslím, že to důležité mi tam v té kuličce nahoře zůstalo a to co není třeba vytlačily životní zkušenosti - ale mohu říci - škola je opravdu základ života, vlastního poznání a dobrá příprva do života ... pěkný víkend:-)

7 Veva Veva | Web | 27. března 2010 v 9:57

pls kukni na blog-důležité pro eSBé...

já vím, že to nebereš jako eSBé... ale pls kukni :|

8 Ponořená Ponořená | Web | 27. března 2010 v 11:48

Parádně sepsáno. My, všichni študáci si říkáme, jaké bude krásné, až doděláme vysokou, rozlétneme se do širého světa.. ale až ta škola jednou skončí, bude nám na tom širém světě něco chybět:-) Z celkem bohaté nabídky filmů u mě vítězí stejně první dva filmy. U těch jsem se dokázala vždycky zasmát!

9 Růženka Růženka | Web | 27. března 2010 v 20:23

Souhlasím s každým slovem. Na gymplu jsem vzpomínala na základku, na vysoké na gympl, a teď - ač se mi to zdálo nemožné - vzpomínám na léta na univerzitě jako na skvělá. Když si odmyslím ten stres ze zkoušek... :-)

10 Berry Berry | Web | 28. března 2010 v 10:36

No, já jsem v tom stádiu... K čemu mi to bude... Ale někdy to už vnímám jako pozitiva...:-) Krásný článek Vendy...

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama