K čemu jsou vůbec dobré obrazy?

8. března 2010 v 22:21 | ANA |  TOP články

K této úvaze mě ponoukla poznámka jedné blogerky, která se potýkala s oceněním svého vytvořeného obrázku vlastní mámou. Máma prakticky pronesla řeč ve smyslu, k čemu je to dobré - a blogerka se této myšlenky zachytla drápkem a s pocitem rozmrzelosti a zklamání si sama kladla otázku: je vůbec dobré malovat nějaké obrázky? Člověk se na ně podívá a zase jde pryč. K čemu vlastně jsou?Představila jsem si svět bez obrazů. Bylo to trochu smutné. Venku nebe, oblaka, slunce, ptáci. Stromy, louky, kytky, včely. Studánky, potoky, řeky, vodopády. Uličky, ulice, náměstí, města, domy. Kavárničky.
A holé stěny.
Náměstí bez soch.
Kašny bez ozdob.
Kostely holé a smutné... Zámky a hrady bez malovaných stěn a stropů, podlahy bez barevného dláždění.
Žádné zdobné brány, lavičky, podloubí na náměstích...
Byla to opravdu smutná představa.

Obrazy v sobě zanechávají stopu osobitosti malíře. Do obrazů se otiskne věrná kopie. Nebo fantastická představa. Smutek a melancholie. Realita a přesnost. Barevný soulad či nesoulad... Harmonie i rebelanství.
Malování může být i prostředkem k relaxaci. K sebevyjádření. Nikde není určeno, že smí malovat jen školení malíři. I malé dítě se chápu tužky nebo pastelky a poprvé se snaží na papír zachytit trávu, slunce, dům...

Zkouším rozvádět představu - když jsou zbytečné obrazy, proč to nevztáhnout i na reálný svět? Tedy to, v čem chodíme, co nosíme, co obouváme, kde žijeme - domy, nábytek, talíře a misky...
I ta móda je pestrá, hadříky z nejrůznějších materiálů, vzorů a barev - hedvábí, šifon, bavlna, úplet, brokát, džínovina, plátno, krajka, vlna, kožešina... boty vysoké i kotníčkové, na jehlových podpadcích i klíncích, s rovnou podrážkou nebo lehce zvýšenou, s kulatou i úzkou špičkou, nazouvací, na suchý zip, šněrovací, na zip. Sandálky, kotníčky, polobotky, tenisky, botasky, holínky, kozačky, lodičky.
Z praktického hlediska by stačil jeden kabát, jeden typ trička, jedny kalhoty a boty. Taky jeden účes, jeden parfém a jeden jelení lůj a jeden ochranný krém. Jedny rukavice, jedna taška. Jeden druh auta.
Všechno pouze účelné. Užitečné, ano. Ale ta nuda a šeď!
To by se teprve malovaly obrazy, aby člověk unikl!

Nemyslím si, že jsou obrazy zbytečné. Stejně zbytečné by totiž bylo snad i všechno ostatní. Tanec, písnička, hudba. Výšivky. Keramika. Sklářské umění. Krajkářství. Pečení perníčků. Dokonce i čtení a psaní...


Jeden z mých...(protože někdy si ráda hraji s barvami.)
o130


A další ukázky, jasně že ne moje... (Neboli inspirace odjinud.)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Janah Janah | Web | 8. března 2010 v 23:05

Zima u nás pořád stejná - přes den to trochu povolí v noci zmrzne... :-? Jinak ten tvůj obraz je dost dobrý... :-)

2 pavel pavel | Web | 8. března 2010 v 23:17

prodávám všechno kde jsou kameny a dřív jsem je i jezdil hledat  :-)

3 pavel pavel | Web | 8. března 2010 v 23:27

vidím, že se snažíš o tu návštěvnost  :-D
jako kluk jsem maloval v každé volné chvilce a to se mi jednou nevyplatilo... při kvašovém obrazu který jsem dělal několik dní mne máma přerušila ať jdu s odpadky... řekl jsem "moment" a maloval dál, takže máma mi ho roztrhla... musím říct, že v tu chvíli jsem ji tak nenáviděl jak nikoho a dlouho jsem ji to nedovedl zapomenout...
mimochodem měl jsem několikrát i výstavu, ale to je daleká historie... už jsem to i psal, někdo mi v Preaze vykradl sklep, všechno včetně elektroniky tam nechal, jen moje obrazy zmizely    :-D

4 Vendy Vendy | 8. března 2010 v 23:44

[3]: To se ti nedivím, žes jí to nemohl zapomenout, mámy si někdy myslí, že jejich děti jsou věci bez duše (a je fuk jestli jsou děti  malé nebo dospělé). Asi si neuvědomila, že ti ničí věc, na které jsi pracoval... Je vidět, že i dnes na to  nemůžeš zapomenout.
Ale tu krádež v Praze ber pozitivně  :-D, vím že to naštve, ale vlastně to znamená, že tvoje obrazy byly asi dobré!
(Nevím, jestli tě zrovna tohle pozitivum potěší, asi ne... :-?  :D )

5 pavel pavel | Web | 9. března 2010 v 0:09

upřímně řečeno ani mi to moc nevadilo, řekl jsem že se aspoň dostanou mezi lidi a někoho potěší... jen bych docela rád věděl kde jsou... třeba se mu je nepovedlo prodat a skončili někde na smetišti, to je taky možné, to by mne potom docela mrzelo :-(
kameny kupuji ve velkoobchodech, protože na sbírání nemám ani moc času a navíc tady v okolí se nic zvláštního nenajde

6 pavel pavel | Web | 9. března 2010 v 0:10

skončily, dneska mi to moc nemyslí  :-(

7 Angie Angie | Web | 9. března 2010 v 14:36

chudák bloggerka, má tak skeptickou a pesimistickou mámu...
Já obrazy vnímám spíše jako zachycení momentu, který je nezapomenutelný. Navíc člověk (jako celek) rád se cítí stvořitelem, a obraz okolního světa vytvořený na papíře (nebo stěnách, a podobně) mu v tom pomáhá. Z umění se skládá celý okolní svět, a člověk, který řekl, že je to zbytečné, asi vlastní podstatu existence ztratil. :-(

8 Romi Romi | Web | 9. března 2010 v 15:27

Snad pro potěchu oka. Snad důkaz , že něco dokážeš stvořit  a přenést na plátno. Mám ráda obrázky kde poznáš co je na něm. Nejsem pro to, abych vydávala za umění nějaké čáry a patvary. To by byl mistr snad každý. Hezky maluješ:)

9 ALÍK ALÍK | Web | 9. března 2010 v 15:39

Obrázky,stejně,jako hudba a tanec nebo
třeba sochařství jsou vyjadřováním lidských pocitů lidské radosti,bolesti,
zoufalství a bez nich,to by teda byl ten svět pustý. ;-)
No prostě já ráda obrázky,hudbu,literaturu  :-)

10 Edwardův brácha Edwardův brácha | Web | 9. března 2010 v 15:48

Máte opravdu talent! Takhle krásně nakreslit ptáčka! Povedlo se Vám to velice, velice mnoho. A sklářské umění mne velice zajímá - vyrobil jsem okenici a ubrus.

11 eliade eliade | Web | 9. března 2010 v 16:26

Svět bez obrazů, to by bylo jako louka bez květů nebo nebe bez hvězd. Jsem ráda, že lidi malujou, stejně jako když tančí nebo zpívají. Všechno tohle vyjadřuje naše emoce. Lidé by mohli být uzavření a nedávat najevo svoje city, ale kam bychom se potom dostali? Do světa, kde by si každý hlídal svojí mysl, aby neotravoval ostatní a nebo nedělal něco zbytečně. Ale myslím, že i když obraz potěší jenom jednoho člověka, pak nebyl namalovaný zbytečně...

12 Ponořená Ponořená | Web | 9. března 2010 v 17:31

Kdybychom si neuměli zaznamenat zásadní chvíle našeho života, bylo by tu tuze smutno. Jedna čára tuží prozradí celý tvůj život. Kdyby nebyla plátna, malíři, básně, hudba... mimochodem nádherný obraz, já děkuji za pochvalu fotek, jsou doufám vlastní.

13 Vendy Vendy | 9. března 2010 v 19:26

[6]: V pohodě, bylo po půlnoci... a byla by to škoda, kdyby je někde vyhodili na směťák. Třeba to střelili někam do antikvariátu... to se dnes nedozvíš. :-?

14 Růženka Růženka | Web | 9. března 2010 v 20:43

To je přesné. Umění je kořením našeho života. A trochu je mi líto té holky. Chodím na zpěv. Sice nejsem žádná superstar a vím, že z toho na 99% nic nebude, ale máma mě podporuje, nerozmlouvá mi to, ani mi můj zájem nezesměšňuje.

15 pavel pavel | Web | 9. března 2010 v 20:53

snad se nezlobíš, že to píši sem  :-)
jeli jsme pro plynovou bombu, kterou si žena přitápí a byla naštvaná že do šesti to nestihneme, jenže mezi tím jsem ještě musel někam odvézt syna, takže to bylo knap... byla si jistá, že to nezvládnu, ale já si věřil a byl tam přesně minutu před šestou  :-)
nemám rád, když  žena kvůli takové maličkosti hned pění a tím mne vlastně i provokuje... když byla mladší byla rozhodně tolerantnější... ale takový je prostě život, že lidé věkem se i dost mění, no.

16 Natty Natty | Web | 10. března 2010 v 8:46

Ahojky Vendy, na tvojí otázku je pro mně jednoduchá odpověď  :-D pro potěšení dušičky, přes oko vnímám co chtěl malíř říci a mozek zpracuje pocity - libé a nebo naopak a to se netýká jen obrazů - obdivuji každého, kdo umí malovat, má nádherný vlastní svět a je jen na tobě, zda se umíš vcítit do jeho pocitů a nálady a přenést je na sebe - já miluji nejvíce zátiší, evukují mi domov a lásku  ;-)pěkný den.

17 Iva Iva | Web | 10. března 2010 v 16:01

Mám ráda obrázky a docela lituju onu blogerku. Ale i když nemalovala pro nikoho jiného, tak určitě sobě pro radost, pro zlepšení nálady

18 Iva Iva | Web | 10. března 2010 v 16:04

omlouvám se, že jsem nemohla dokončit, naše kočička Bony, zase sedí se mnou a odeslala mi to dřív, než jsem dopsala. ......nebo z jiných důvodů. Já alespoň občas pro své potěšení maluju nebo dělám jiné ruční práce.

19 Berry Berry | Web | 10. března 2010 v 18:14

Hodně zajímavá úvaha, nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. Asi proto, že svým způsobem mám k výtvarnému umění odpor - sama ho vytvářet. Malování mi zprotivili už na základce, ale fotky a obrázky jiných, když je to povedené, to já ráda. Takže asi tak, ale tvůj obrázek je rozkošný.

20 Vendy Vendy | 10. března 2010 v 20:02

[15]: Asi to bude tím, že se jí trochu zkřížila naplánovaná mise... někdy nad tím člověk mávne rukou a někdy vyšiluje kvůli nesmyslu, záleží na vlastním rozpoložení. Já se taky někdy vztekám kvůli blbostem a jindy jsem velkorysá a benevolentní a nelámu si s ničím hlavu... :-D
[10]: Sklářské umění? To není tak časté, dáš nějaký výrobek na web? ;-)
[14]: Máš docela príma mámu, že ti nepodkopává nohy. Pravda, někdy překážky posílí, ale někdy to dokáže srazit sebevědomí a kdo měl třeba talent a šanci, prostě to vzdal.
[18]: Internetová kočka? Chtěla se taky připojit? Máš moderně založenou micku, ctitelku webu a emailů... :-D
[19]: To je škoda, asi ti nesedl učitel výtvarky, nebo proč ti to znechutili?
Všem ostatním děkuj za komentáře, a jsem ráda, že neberete tyto věci jako zbytečnost a neužitečnost... Vážně si myslím, že život není jen práce a potrava. :-) A že vyjádření emocí prostřednictvím hudby, tance, zpěvu nebo malířství a sochařství, potřebujeme jako dýchání.
Neboť, jak jsem někde četla, nejen chlebem živ je člověk. :-)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama