Ekologie - téma týdne

6. března 2010 v 11:15 | ANA |  Téma týdne

Zaklínadlo dnešní doby.
Směr, kterým se ubíráme.
Systém, který ničí svět a který svět udržuje.
Název bez podstaty.
Škatulka, do které se dá naházet lecjaká špína.
Projekty, na kterých se podílí stovky nadšenců.
Projekty, které se dají zneužít.
Slovo.

Ekologie.


Wikipedie tvrdí, že původním významu je ekologie biologická věda, která se zabývá vztahem organismů a jejich prostředí a vztahem organismů navzájem. Jako první tak nazval a definoval tento vědní obor Ernst Haeckel v roce 1866.

Dále wikipedie tvrdí, že se ekologie užívá v širokém smyslu jako ochrana životního prostředí, nebo dokonce místo přírodní prostředí (např. ekologicky šetrný výrobek znamená výrobek šetrný k životnímu prostředí).

A do třetice může být také označení pro určitou ideologii...

Ani bych nevěřila, z čeho ekologie vychází... z biologie, meteorologie, klimatologie, geologie, geografie, fyziky, chemie, antropologie, lékařských věd (hygiena, ekonomiky, práva, historie, psychologie, technických věd.

Konec citace.

Hodně slov, kolem této ekologie. Ekologické myšlení, ekologická budoucnost, ekologické vydírání, ekoteror.
Jako všechno v našem životě, jako každá dobrá věc, se může v rukou šílenců změnit v nebezpečnou zbraň.
Jako všechno, co je potřebné k životu, se ekologie může zvrhnout v dvousečnou zbraň.
Stačí se podívat kolem sebe, stačí se dívat a naslouchat.

Ano, souhlasím s tím, že aby lidstvo přežilo a neutopilo se ve vlastních odpadcích, musí se něco udělat. Souhlasím s tím, že každý by měl začít sám u sebe. Asi těžko zachráním amazonské pralesy, ale můžu udělat několik maličkostí.
Když jdu do obchodu (nebo do marketu), vezmu si vlastní nákupní tašku, a nevybírám zbytečně nové a nové plastové sáčky, které markety nabízí.
Když si pořizuji úklidové prostředky, dívám se, jestli jsou ekologicky odbouratelné. Dnes existuje několik firem, které se na tyto výrobky zaměřují, najít je na netu není problém...
Jako dezinfekci místo sava stačí použít přírodní kvasný ocet...
Skořápky od vajec a kousky chleba suším a nabízím někomu, kdo má domácí zvířectvo.
Topím dřevem nebo dřevěnými briketami, nedávám do kamen plasty.
Dávám přednost sprchování před naloženou vanou plnou koupelové pěny...
Není toho moc, pravda, a dá se určitě přijít na spoustu dalších věcí. Úsporné žárovky, ledničky a pračky s nízkou spotřebou, jezdit do práce autobusem místo autem.

Neexistuje však líc, aby neměl rub. Užila jsem výraz ekoterorismus, a to je, mám pocit, pojem, který začíná být aktuální i v reálném životě. (Ekoterorismus je jen můj soukromý výraz, nic oficiálního. Možná je to termín trochu přehnaný, stejně jako je přehnaná tato doba.)
Ekoterorismus by se také dal nazvat jinak, třeba ekovydírání.
Čeho se ekovydírání konkrétně týká? Třeba základních lidských potřeb a monopolů, které mají nad tímto moc.
V našich končinách, luzích a hájích, se neobejdeme bez potřeby tepla, tedy přitápění. Jsme závislí na plynu a elektrické energii. Mnozí z nás jsou závislí na topení dřevem či uhlím. A připadá mi, že nastává závod mezi institucí a jedincem. Chceš něco? Zaplať! Plať víc! A víc! Máš pocit, že nás obejdeš a získáš teplo jinak? Neboj. Vymyslíme daně. Vymyslíme něco, abys platil za všechno. A dáme tomu nálepku. Zeleně řvavou nálepku. Pojmenujeme to "Ochrana životního prostředí."

Souhlasím, že všechno něco stojí. Souhlasím, že je třeba zaplatit výrobu, dovoz, provoz, a uživit několik monopolních organizací. Ale poslední dobou se mi zdá, že se zdražuje bezúčelně, zbytečně a jen proto, aby si vedení těchto organizací mohlo rozdělit tučné zisky. A to už mi příliš ekologické nepřipadá.

Ekologie je zvučné slovo, za které se dá nahrnout i spousta špíny. Zelený transparent, který nás nemusí přivést zrovna k světlým zítřkům. Je to směr, který nás může udržet při životě, nebo stáhnout do propasti.
Protože za tímto slovem stojí lidé.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ponořená Ponořená | Web | 6. března 2010 v 12:24

Výborně sepsáno. Každý člověk jako jedinec může vždy něco málo pro svou matku Zemi udělat. Mezi institucemi začíná ale převažovat ten ekoteror. Jak jsi řekla, každá strana má svůj rub i líc.

2 Veva Veva | Web | 6. března 2010 v 13:25

díky za koment k obrázkům...... :)

3 pavel pavel | Web | 6. března 2010 v 13:59

taky ses dala na ekologii, příště by mohlo být téma egologie  :-D
ale máš pravdu, každá mince má rub a líc a lze i zneužít. kdyby každý choval zodpovědně šlo by to bez té ekologie, ale to by lidi nebyli lidmi  :-(
to jméno ti neřeknu, znáš mne že nemám obavy něco naplno říct, ale tenhle případ je pro mne háklivej, takže můžeš to tady říct ty, pokud se domníváš o koho jde, ahoj :-)

4 Caddy Caddy | Web | 6. března 2010 v 14:22

Krásný článek, krásná úvaha... Máš pravdu...
Taky jsem při psaní toho líčení měla chuť se tam octnout :-) A díky za pochvalu :-)

5 Clarett Clarett | Web | 6. března 2010 v 14:25

Máš pravdu. Já jsem k ekologii dost skeptická, nerada o tom slyším a dost se mi to hnusí. Mám na mysli samozřejmě ekoteror. Hrozně mě rozčiluje, když lidi tvrdí, že si za přírodní katastrofy (tsunami, hurikány, povodně atp) můžeme sami. Rozčilují mě ekologové a rozčiluje mě taky tzv "globální oteplování". Když jsem slyšela o jakémsi koncertě "Proti globálnímu oteplování", musela jsem se fakt smát. :D
Ehm. :D

6 Kermisee Kermisee | Web | 6. března 2010 v 14:36

Krásný článek..plný pravdy, úvah...plný života a názorů...
Ekologie...je něco naprosto...jak to říci...ekoteror je opravdu...je i není mi proti srsti...
Ale to je na velké polemizování a na to opravdu nemám v poslední době síly... :-( :-)

7 poetiza poetiza | Web | 6. března 2010 v 14:38

O tzv. ekoterorismu se dočteš i v odborných brožurách. Řadí se k ní klasická exploatace půdy, ale i násilnější zásahy do krajiny.

8 Vendy Vendy | 6. března 2010 v 14:57

[7]: K odborným brožurám jsem se nedostala, spíš vycházím z toho, co vidím a slyším... Nevím, co si mám představit pod pojmem exploatace půdy - třeba orbu a setí? Nebo zastavění betonem? S násilnějšími zásahy do krajiny taky nesouhlasím, a strašně mě štve, že se ženeme do takových krajností, že všude budou dálnice a skládky a průmyslové zóny (za několik let opuštěné), a přitom budem mít zlikvidované úrodné pole a louky, a jídlo budeme dovážet. Toť můj laický názor.

9 Růženka Růženka | Web | 6. března 2010 v 16:59

Velice pravdivé.
Mimochodem, to zelené na té mojí fotce je avokádo :-)

10 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 6. března 2010 v 17:30

Eko je trendy.

11 Natty Natty | Web | 6. března 2010 v 17:56

Ahojky Vendy, ekologie je velmi citlivé téma a řekla bych, že v dnešní době, kdy vládne všude chemie těžko můžeme hovořit o tom, co je a nebo není ekologické - myslím, že vše kolem nás je zničené a zničili jsme si to my lidé pro své vlastní pohodlí a proti svému zdraví :-(...pěkný sobotní večer.

12 Berry Berry | Web | 6. března 2010 v 18:48

Myslím, že není co dodat a hlavně je tu tvůj názor :-). Každý můžeme udělat kousek a z kousků poskládáme mozaiku.
Re: Se zimou souhlasím, tady je vždycky ráno -5 stupňů a přesto se sněženky pořád drží... Navíc tady sem tam padá sníh, ale neudrží se. Tak uvidíme, ale znáš tu pranostiku ;-).

13 pavel pavel | Web | 6. března 2010 v 19:42

mimochodem, když ti někdo slíbí, že s tebe sejme karmu, tak se sám prozradí... ale lidi, kteří o karmě slyšeli jen z doslechu, ti jí na to skočí... :-(

14 Jardocka Jardocka | Web | 6. března 2010 v 19:44

Ahoj Vendy,
pod tento článek se rád podepíši.
Mluvíš uplnou pravdu,to že dýcháme poškozuje životní prostředí,ale že se na polích místo pšenice pěstují, skladiště na haraburdí z celého světa a ekologické solární elektrárny,to je asi v pořádku.Každý by měl začít u sebe?
Pamatuji doby,kdy mléko bylo v lahvích,
jogurty také.Dnes je všechno v plastu,ve světě se od těchto technologií ustupuje a NAŠI Ekologové je skupují,protože jsou levné.
Když vidím našeho hlavního hygienika,jak obhajuje to vinstvo,misto jídla,kterým nás krmí,tak je mi smutno.
Bylo by toho mnoho,co by se dalo pro čistotu prostředí udělat,ale nesměl by to být především kšeft nějakého mocipána.Díky za tvůj članek.
Jardočka

15 Lucka Lucka | Web | 8. března 2010 v 14:42

Naprosto mi mluvíš z duče a Jardocka taky. K tomu, co se děje v současnosti nemám vůbec slov.  :-!

16 Klára W. Klára W. | 12. dubna 2015 v 12:36

Ahoj všem,
taky mi přijde, že by každý mohl pro Zemi něco udělat :-) A výmluvy jsou skutečně jen výmluvy. Nejčastější výmluvy josu na čas a cenu. S cenou dám příklad - pokud nakupujete s rozumem, dají se sehnat skvělé eko čistící výrobky i levněji - více např. zde http://www.eurona-cerny.cz/eurona-cerny-katalog-s-vice-nez-300-vyrobky/ - není to prodej, jen ukázka, že to jde :-) . A co se týče času, tak i jenom třídění moc času nezabere - hodím plast do jiného sáčku a hotovo.

17 Van Vendy Van Vendy | Web | 12. dubna 2015 v 12:51

[16]: Klárko, chtěla jsem vám odepsat, ale nebylo možno odeslat komentář, i když jsem do kolonek vypisovala všechno, co to požadovalo.
Eurona je dobrá společnost, znám ji a některé jejich výrobky jsem využívala (teď dlouho ne, ale to není tím, že by byly výrobky nějak špatné, prostě je pro mě jednodušší koupit jednu krabičku Persilu v drogerce, než plánovat objednávku několika věcí, které se sice hodí, ale přijdou mi naráz dráž, protože kvůli jednomu balení pracího prášku nebudu vyhazovat poštovné, takže v systému objednávek je lepší objednávat větší množství. A na to zase, nemám peníze, takže věčný kolotoč. Ale doufám,že se jednou trochu zmůžu a Euronu obnovím, protože má opravdu kvalitní výrobky.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama