Irena Sendler

28. února 2010 v 15:39 |  Přišlo mi e-mailem - posílám dál...
Dnes jsem otevřela v mailu jeden pozoruhodný dopis, z řady tzv.řetězových dopisů, které už většinou mažu.
Tento je trochu jiný... možné je, že s tímto mailem se většina z vás setkala, ale pro ty, kteří nečetli, tento text přikládám...


Irena Sendler

Podívejte se na tuto ženu (foto na konci článku) - a zapamatujte si ji navždy! Svět se nestal nemravným, takovým vždy byl... Ocenění nedostane vždy ten, kdo je ho hoden více.

Nedávno, ve věku 98 let umřela žena jménem Irena.
Během druhé světové války Irena získala povolení k práci ve Varšavském ghettu jako instalatérka/svářečka. Měla k tomu svůj důvod. Irena věděla o plánech nacistů se židy. Na dně tašky s nářadím vynášela děti z ghetta, v zadní části svého náklaďáku měla místo pro
starší děti.
Tam také vozila psa, kterého vycvičila štěkat, když auto projíždělo branou. Vojáci to nechtěli řešit a také štěkot mohl zamaskovat zvuky, které děti mohly případně vydávat.
Během své činnosti Irena dokázala takto zachránit až 2500 děti.
Chytili ji, nacisti jí přelámali nohy, ruce a brutálně ji ztloukli.
Irena si vedla poznámky o všech dětech, které se jí podařilo osvobodit.
Uschovala je ve sklenici, zahrabané pod stromem na její zahrádce.
Po válce se pokusila najít rodiče a znovu spojit rodiny. Ale většina skončila v plynových komorách. Děti se dostaly do dětských domovů a byly adoptované.

V roce 2007 byla Irena Sendler nominována na Nobelovu cenu míru. Ale zvolená nebyla. Cenu dostal Al Gore za projekt o globálním oteplování...
Uplynulo více než 60 let od ukončení Druhé světové války. Tento elektronický dopis se rozesílá jako památka na milióny lidí, kteří byli zabiti, znásilněni, upáleni, umoření hladem a poníženi!
Dnes, jako nikdy (když se ozývají hlasy o tom, že Holocaust je Mýtus!,
je nutné udělat vše, aby svět nezapomněl, co se tenkrát stalo.
Protože stále existují i ti, kteří jsou schopni to zopakovat.


(Další text je o tom, abychom článek rozeslali na co nejvíce adres. S tím můžu jen souhlasit...)

DODATEK:
První verze této zpávy je zaznamenána v anglickém jazyce v polovině roku 2008. Je to příběh skutečné ženy Ireny Sendlerové, která během 2. světové války pomohla zachránit v okupovaném Polsku přes 2.000 dětí.

Narodila se ve Varšavě 15.2.1910 v rodině lékaře Stanislawa Krzyzanowkeho. Sendler bylo jméno jejího prvního manžela. Během války se jí podařilo se svými spolupracovníky zachránit velké množství dětí. Později ji chytili nacisti a mučili. Její přátelé podplatily stráže a jí se podařilo uniknout. Po válce se znovu vdala. Pro její kontakty s polskou exilovou vládou ji komunisti pronásledovali a na její činy se pomalu zapomínalo.
V devadesátých letech minulého století se několik dětí v Kansasu s překvapením dozvědělo o tomto příběhu, který málem upadnul v zapomnění. Začali shánět další informace a tak vzknul i The Irena Sendler Project. Mezinárodní federace sociálních pracovníků podpořila její nominaci na Nobelovu cenu za mír, ale tu, bohužel, nezískala.

Zdroj dodatku:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ponořená Ponořená | Web | 28. února 2010 v 16:01

Co je to za svini, nebo idiota, co tvrdí, že Holocaust je fáma? Dělala jsem o Holocaustu dvouletý projekt. Lidé, co přežili, nebo pozůstalí stále pláčou. A ten, kdo by jej chtěl znovu, by měl zčernat. Řetězáky ale mažu, nezajímám se o to, čemu věřit.

2 Vendy Vendy | 28. února 2010 v 17:16

[1]: No, slyšela jsem, že jsou skutečně lidi, kteří popírají holocaust. Za chvíli začnou popírat i druhou světovou a nakonec budeme mít změněné dějiny. Něco mi to trochu připomíná, něco co jsem četla v jedné neradostné knize...

3 Berry Berry | Web | 28. února 2010 v 17:29

Jo, taky jsem slyšela, že někteří naprosto popírají holocaust.
Jen mám dotaz, možná to teď zní hloupě, není to hoax? Trošku mi nesedí, že by je vynášela v tašce s nářadím. Ale jinak je to dost zajímavé. Proč obecně víme o lidech, kteří ve válce něco udělali, až teď...
Re: jaro je fakt tady...:-) Sněženky už vystrkují zabalené kvítky, zítra je zase vyfotím...

4 Cherees Cherees | Web | 28. února 2010 v 18:10

takových lidí by si měl celý svět vážit.  Za cenu vlastního života, který dávala v sázku, se jí podařila zachránit spoustu nevinných životů. Ale co je to, jenom cena? Nějaká cena, přece nic neznamená. Hlavní je, že se o tom, co udělala, ví. Dětem, hlavně těm malým parchantům, co si nevážej svobody, by se tohele mělo vtloukat do hlavy. Kdo ví, kdyby nebylo lidí, jako téhle dámy, jestli by se vůbec tyhle děti narodily.

5 Natty Natty | Web | 28. února 2010 v 18:15

Ahojky Vendy, minulý týden v TV o této ženě hovořili...patří jí uznání a pro nás do budoucna je vzorem, kéž by to nebyla jen slova :-)...pěkný večer.

6 Vendy Vendy | 28. února 2010 v 20:32

[3]:Berry, na hoax jsem se dívala i předtím, není to falešná zpráva. Natty (5) psala, že o ní mluvili v televizi (to jsem neviděla) a navíc byl o ní natočen nějaký film...
K článku jsem ještě přidala dodatek právě z Hoaxu.
A pravdu má i Cherees, o takových lidech by se mělo mluvit. A ne až pětašedesát let po válce.

7 Růženka Růženka | Web | 28. února 2010 v 20:50

O téhle paní slyším poprvé. Myslíš, že bych si tento článek mohla dát k sobě na blog?
Ano, máš pravdu, jsou lidé, kteří jsou schopní holocaust zopakovat. Ale díky Bohu za to, že jsou i tací, kteří proti nim budou i za cenu vlastního života bojovat a pomáhat jejich obětem.

8 pavel pavel | Web | 28. února 2010 v 21:01

hezká babička jako z Boženy...
tu tchánovu u zahradu máme 5 minut pěšky a tak ještě když se o ní staral chodil jsem tam na rybíz a angrešt a hlavně pro šnitlík do polívky... měl tak takovej silnej šťavnatej, kterej se jinak nevidí  :-)

9 Vendy Vendy | 28. února 2010 v 21:54

[7]: Jasně, bez problémů. Aspoň něco pozitivního mezi těma jobovkama, co se kolem nás valí. I když ta pozitiva byla učiněna dříve...

10 Berry Berry | Web | 1. března 2010 v 9:05

[6]: Jo, díky :-). Je to opravdu úžasná žena. Škoda, že nevíme o všech, co něco udělali za války. A když víme, je pozdě. Nemůžeme jim vyjádřit uznání... Svět je neuvěřitelně sobecký...

11 Hanča Kdovíková Hanča Kdovíková | Web | 1. března 2010 v 9:25

Pozoruhodná žena. Vždycky je mi zle, když vidím ty pitomce, co oslavují Hitlera a vyznávají kult hákového kříže, postavila bych je na starnu těch, co trpěli a oni by si to potom možná rozmysleli, kdo byl hrdina a kdo neřád.

12 Lucerna Lucerna | Web | 1. března 2010 v 20:47

ja retazovky necitam ale toto ma zaujalo:-D
holokaust sa neda popret, je to rana minulosti.. a dufajme ze sa uz nic podobne nezopakuje :-|

13 Romi Romi | Web | 2. března 2010 v 11:52

Paní Irena Sendler byla skvělá a na fotce roztomilá paní!Také je mi špatně s těch co hlásají nacismus. Já bych je nechala zažít to co zažili ti ubozí lidé v koncentráku a prosili by!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama