13 profesí, které mají budoucnost

1. února 2010 v 17:56 |  O nesmrtelnosti chrousta

Nečtu zprávy, nečtu, ale toto mě praštilo do očí i proti mé vůli. Tento název článku ve mně vzbudil zvědavost - uznejte sami!
Výrazný titulek - Vybíráte si práci? 13 profesí, které mají budoucnost.


Takže jsem klikla a v očekávání záhady hlavolamu jsem začala číst - a nestačila zírat.
Věřili byste, o jaké profese jde? Ne mlékař, pekař, řidič, programátor, doktor, švadlena, obuvník, stolař, prodavač...
ale:

Vyšší vládní úředník
Rozhodně se prý neztratíte, pokud budete mít jako státní zaměstnanec na starosti oblast bezpečnosti, energetiky či zdravotnictví.
Co se týče konkrétních pozic, doporučuje server Yahoo! Finance nechat se státem zaměstnat jako programový analytik, programový manažer nebo vedoucí oddělení. Nutno dodat, že zde má autor namysli především americké prostředí velkých federálních úřadů, a tak je v případě, že budete hledat místo na českém ministerstvu, brát v tomto bodě doporučení s jistou rezervou.

Manažer vysoké školy
Jistotou v době krize je dobrý post na soukromé vysoké škole.
Lidé, kteří mají obavy o své zaměstnání, chtějí nalézt práci nebo chtějí mít výhodu oproti konkurenci, si často chtějí prohloubit vzdělání a jsou ochotni za to dobře zaplatit. Analýzy pochopitelně výslovně nezmiňuje jedno české specifikum: že pozici soukromých škol je v americkými nesrovnatelná, hlavně finančně. A také že se tituly v USA tolik nekupují.

Pracovník analytické společnosti
O všemožné analýzy a prognózy je ve světě stále větší zájem. Tím větší, čím firmy poznávají, že krizi mohou zvládnout jen s dokonalou znalostí trhu, konkurence a především svých zákazníků. Kdo bude umět zjišťovat nálady kupujících, vyhraje.

Manažer - specialista na expanzi
Při hledání práce na této pozici může být výraznou výhodou znalost mandarínštiny, hindštiny, bengálštiny, ruštiny, portugalštiny či arabštiny. Ano, to jsou jazyky, jimiž se mluví v zemích donedávna označovaných jako rozvojové trhy. Časy se ale mění, z takzvaných rozvojových států přicházejí do vyspělé Evropy i USA noví investoři a ti potřebuji dobrou orientaci a znalce domácího prostředí. Platí to i naopak - firmy plánující expanzi na trhy, které se rychleji otřepou z krize, budou potřebovat manažery se znalostí tamních jazyků.

Psychoterapeut
Už není pravda, že každý Američan potřebuje svého psychoanalytika. Podobný životní styl, hlavně stres, si "pořídili" už také Evropané. Spojíte-li tuto kategorii se znalostí, jak pečovat o starší a o seniory, máte v budoucnu o práci postaráno.
Péče psychoterapeuta je čím dál tím vyhledávanější a tento trend se už objevuje i u nás.

Imigrační pracovník
S tím, jak se zvyšuje počet přistěhovalců a jak se s globalizací čím dál více na jednom místě mísí lidé z odlišných kulturních prostředí, roste také potřeba nějak řešit integraci nových přistěhovalců do společnosti. Je tedy pravděpodobné, že bude zájem o pracovníky, kteří v tomto ohledu schopni pomoci.

Výzkumný pracovník
Expertní znalost jednoho či dvou z následujících oborů Vám prakticky zaručí, že v budoucnu nebudete bez práce. Je dobré se učit fyziku, matematiku, nebo molekulární biologii. A pohybovat se v prostředí vývoje softwaru či hardwaru.

Zdravotně informační pracovník
Předpokládá se, že během krátké doby budou všechny údaje o našem zdravotním stavu uchovávány v elektronické podobě. Na základě jejich vyhodnocení (opět elektronického) se bude stanovovat diagnóza a postup léčby, doporučovat dieta apod.

Optik
Zrak je nejdůležitějším smyslem a podle toho je péče o něj placena. Optik má většinou velké procento spokojených zákazníků, dobrý a stálý příjem a nemusí se na svou profesi tak dlouho připravovat.

Genetický poradce
S tím jak se nám daří postupně rozklíčovávat genetický kód, roste i zájem o jeho analýzy. Ti kdo umí v DNA číst, nám totiž mohou poradit, jak se máme chovat, abychom předešli nejrůznějším zdravotním komplikacím, ke kterým máme v DNA predispozice.

Veterinář
Veterinář má relativně vysoký plat, nepotřebuje praktikovat tak dlouhou dobu, jako lékaři a zároveň má při léčení méně starostí s papírováním. Nevýhodou naopak je, že mu pacienti nesdělí, co je trápí.

Zdroj:

****************************************************************************** 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | Web | 1. února 2010 v 18:49

no tak jsem se zase spletl v zaměstnání, ale jsem na druhé straně pro, mít práci která těší... i bez peněz  :-)

2 veva veva | Web | 1. února 2010 v 19:00

sakra.. tak to asi nebudu mít moc dorbou budoucnot :) desidnér tu nikde není :(

3 veva veva | Web | 1. února 2010 v 19:01

*designer

4 Cherees Cherees | Web | 1. února 2010 v 21:26

Teda asi ani jedno nebudu:D ;-)

5 Žirafka Žirafka | Web | 2. února 2010 v 19:27

To ano. Ale štěstí je potřeba ke všemu. Jinak ono to s tou kozou je pravda. Prostě slevy jsou, ale na co, to už neříkají :D

6 Žirafka Žirafka | Web | 2. února 2010 v 19:28

[5]: a z kolika na kolik :D jen 70% to moc neřekne :-D

7 Ponořená Ponořená | Web | 2. února 2010 v 20:19

Na něco podobného jako psychoterapeut budu koneckonců studovat (pokud nebudu profesor, to bych neměla k tomu manažérovi konekonců daleko;)). Že bych měla o budoucnost postaráno? Znepokojující je fakt, že pokud budou lidé prahnout po do budoucna výdělečných činnostech, nebudu si mít jako psychoterapeutka kde koupit mlíko. Méně znepokojující je fakt, že na podobné pozice musí mít člověk patřičné vzdělání.. no a kolik procent Čechů má VŠ? No a ještě méně znepokojující je fakt, že tento článek lidi nepovzbudí k lepší budoucnosti, ale pobaví je při čtení na blozích. :-D

8 Vendy Vendy | Web | 2. února 2010 v 21:30

[6]:Odbočka ke slevám - taky je možný, že napíšou slevu až 70%, ale zboží je za původní cenu a zákazník to nepozná, protože nemá možnost porovnat.
[7]:- to je dobrá profese, rozhodně lepší než vládní úředník, aspoň pro lidi myslím. Na tom serveru jsem nechala komentář, něco ve smyslu, že pokud budou všichni manažeri, nikdo nebude péct chleba nebo šít šaty. A manažeři pojdou hlady.
Strašně mi vadí fakt, že skutečná práce je tolik podceňovaná. Ale to je realita, se kterou nic neudělám. Zemědělci budou odíraní, prodavačky dělají za minimum, kopáči nevím jak jsou hodnoceni ale nadřou se. A ředitel Čezu posbírá 600 milionu odměny za rok. Nebo to bylo 6 milionů? Ať tak nebo jinak, ty peníze jsou nehorázné. Ale to už jsem odbočila... :-?

9 Ponořená Ponořená | 3. února 2010 v 15:59

[8]: A já budu těm hajzlům léčit ego.

10 Vendy Vendy | Web | 3. února 2010 v 19:31

[9]: Dobře řečeno. Jen ať platí! Mají na to. :-D

11 Růženka Růženka | Web | 4. února 2010 v 17:06

Hm, asi jsem si vybrala špatné povolání... :-D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama