Proč kočky přešlapují na jednom místě?

23. ledna 2010 v 14:44 | neznámý |  Přišlo mi e-mailem - posílám dál...
Už vám kočka na klíně předla, až skoro i zachrochtala blahem? A také při tom přešlapovala a ducala hlavičkou do paže či podpaží a měla přiotevřenou tlamičku?
Je to projev lásky a náklonnosti?


****************************************************************************

Přes mnoho projevů, které mají zvířata s člověkem shodné či podobné, je vhodné připomenout, že je ošidné přisuzovat zvířatům lidské vlastnosti. Zvíře je přes všechny zavádějící projevy přece jen zvíře. To ale neznamená, že mu v přítomnosti jeho člověka nemůže být dobře.
Ve zmíněném případě "přešlapování" jde zřejmě o to, že u dospělých přešlapujících koček přetrvává zkušenost z mládí, jde o tzv. mléčný krok, kdy koťata, ale i štěňata, masírují předními tlapkami mléčnou žlázu matky, což stimuluje sekreci hormonu oxytocinu a tím spouštění mléka. Nelze vyloučit ani to, že si pachovými žlázkami v meziprstí "označují" místo, kde je jim dobře a tím si ho "přivlastňují".
Když se kočky otírají tvářemi a mají při tom otevřenou tlamičku, tak vylučují tvářové feromony a tím si označují partnera a zároveň "vdechují" jeho feromony, které nevnímají čichem, ale přijímají je Jacobsonovým orgánem na patře, odkud jdou přímo do mozku. Lze říci, že jde tedy o pocit projevované libosti a pohody.
Tvářové feromony koček zkoumali francouzští vědci, některé izolovali, a prý je lze využít do přípravků, které by se daly použít ke zklidnění koček, například při jejich stěhování do nového bytu, či při příchodu nové kočky do domácnosti. Feromony a pachy vylučované z okolí análního otvoru jsou naopak spojené s agresí, a to už je jiný příběh... 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Růženka Růženka | Web | 23. ledna 2010 v 15:21

No, na kočky jsem alergická, takže... :) Táta ale jednoho toulavého kocoura prakticky adpotoval.Došlo to tak daleko, že jsem mu musela včera trochu vyhrožovat, že pokud mi kocour vleze do pokoje a sežere Agátku, tak napřed přetrhnu kocoura a pak tátu :)

2 Romi Romi | Web | 23. ledna 2010 v 15:42

To jsou zajímavosti. Brala bych to černé kotě:)

3 Vendy Vendy | 23. ledna 2010 v 23:05

[1]: Agátka je morče nebo myška? A co kocour toulavý, má na ni ještě chutě nebo si zvykl? ;-)

4 pavel pavel | Web | 25. ledna 2010 v 21:35

že se náš kocour rád mazlil, to asi všechny kočky, ale že by přešlapoval, toho jsem si ani nevšiml, byl to pruďas, siam... bohužel zemřel už na stáří... kočky a psi by se měli dožívat vyššího věku, co myslíš?

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama