Příběh Tarzana, pána opic

1. ledna 2010 v 21:30 | neznámý |  Filmotéka rozličná

Obsah filmu:
Mladý anglický lord a jeho žena se po tragickém ztroskotání lodi zachrání na neobydleném pobřeží Afriky. Postaví si nouzové přístřeší a čekají na příležitost k záchraně. Krátce poté, co se jim narodí syn, však oba zahynou. Osiřelé dítě objeví opice a jedna ze samic, která právě přišla o své mládě, se chlapce ujme a vychová ho jako opici. Zpočátku odstrkované "holé mládě" se však jako dospělé stane vůdcem opičí smečky. A právě v této funkci se jednoho dne setká s člověkem. Belgickým kapitánem D'Arnotem, který je v Africe na vědecké expedici a kterého Tarzan zachrání před nepřátelskými domorodci.


obrazek

Překvapený kapitán ho naučí mluvit a když podle důkazů a dokladů, které najde v opuštěné chatrči pochopí, že jeho tajemný zachránce je ve skutečnosti anglickým aristokratem a dědicem značného rodinného jmění, přesvědčí ho, aby s ním odjel do Anglie. Tarzan je představen anglické smetánce jako John Clayton a na svém panství se setká nejen se svým strýcem, ale také s jeho americkou schovanku Jane, do které se zamiluje. Přestože také ona jeho city opětuje, necítí se muž v prostředí svázaném přísnými pravidly, společenskými zvyky a upjatou morálkou dobře. Zlomem se stane setkání se zajatým opičákem, který byl členem jeho tlupy. John Clayton se opět stává Tarzanem, který touží po jediném _ volnosti a návratu do hlubin africké džungle.

O filmu

obrazek

Jsou filmy, jejichž příběh je natolik známý, že ho není třeba blíže představovat. Patří mezi ně bezpochyby také Tarzan. Životní příběh muže vychovaného opicemi uprostřed džungle patří k nejoblíbenějším a nejslavnějším literárním a filmovým postavám. Na filmovém plátně se poprvé objevil už v roce 1918 a od té doby se objevuje ve stále nových a nových verzích. K nejslavnějším patřil bezesporu Tarzan představovaný ve třicátých letech plavcem a olympijským vítězem Johnny Weissmüllerem (jako herec se proslavil coby Tarzan, coby sportovec zase jako první muž na světě, který zaplaval 100 metrů volným způsobem pod jednu minutu). V roce 1984 se k tématu opičího muže vrátil režisér Hugh Hudson a vytvořil novou britskou verzi s francouzským, tehdy začínajícím hercem Christopherem Lambertem (později se proslavil především jako nesmrtelný horal ve filmu Highlander) v hlavní roli.
Také v roli jeho lásky Jane se objevuje začínající filmová hvězda Andie MacDowell, kterou jste mohli vidět například v úspěšné milostné komedii Zelená karta. Dodejme, že režisér se věrně držel literární předlohy a současně se snažil dát příběhu, který byl během let nesmírně zidealizován, zdání reality.


Ocenění
Film byl nominován na tři Oscary, nakonec se však musel spokojit s cenou Britské Akademie (za masky) a Cenou newyorských filmových kritiků (tu získal Ralph Richardson za nejlepší výkon ve vedlejší roli).


Trailer


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Romi Romi | Web | 2. ledna 2010 v 8:35 | Reagovat

Také jsem na něm byla jako holka poprvé v kině. Ač je to omýlaný příběh, tak film je pěkný. Herec Christopher Lambert se opravdu dobře vžil do chování opiček!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama