Kaleidoskop zdraví - 1.díl

5. ledna 2010 v 21:45 | Zdroj: zdraví.doktorka.cz |  Malé nauky o zdraví

Kaleidoskop zdraví - 1.díl

24.11.2009 00:00

Ženy do sebe dostávají z kosmetiky až 515 chemikálií denně

Server Novinky .cz zveřejnil výsledky studie společnosti Bionsen. Ženy prý denně používají zhruba 13 zkrášlovadel včetně parfémů a deodorantů. Naprostá většina z nich v sobě ukrývá prý více než 20 chemikálií, některé dokonce i několik stovek. Některé přídavné složky bývají navíc prý spojované s rakovinou, hormonálními problémy, alergiemi či ekzémy.

Antioxidanty pomáhají v boji proti vypuknuté chřipce.
Server Novinky.cz uvádí, že proti prasečí chřipce v některých případech nezabrala antivirotika jako je tamiflu. Výzkumníci z Alabamy si však myslí, že našli Achillovu patu chřipky. Virus chřipky poškozuje plíce prostřednictvím bílkoviny M2, která poškozuje buňky na povrchu plic. Přesněji tento protein narušuje schopnost buněk plicního epitelu vstřebávat kapaliny uvnitř plic, což vede k rozvoji nemoci včetně zápalu plic. Pokud vědci při pokusech na žabích vajíčkách či lidských plicních buňkách přidali antioxidanty, došlo k zablokování bílkoviny M2.

Okysličování krve v mimotělním oběhu by mohlo pomoci v boji proti viru prasečí chřipky.
Internetový server Ihned.cz uvedl, že Česká republika má k dispozici léčebnou metodu, která by mohla pomoct některým pacientům nakaženým virem takzvané prasečí chřipky. Potvrdil to přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk. Podle něj by se metoda mohla využít zejména u mladých lidí, které napadl virus H1N1 a způsobil jim závažné plicní onemocnění. Podle Pirka by se metoda mohla v budoucnu využít například u mladých žen nakažených virem prasečí chřipky, které prodělaly porod, nebo u těhotných. Metoda by naopak asi neměla smysl u starých a chronicky nemocných pacientů. Je to metoda mimotělního oběhu, kdy se okysličuje krev a tím se zvyšuje aktivita v boji proti viru.

Dietní light nápoje poškozují ledviny
Britský deník The Daily Meil uvedl studii, ve které bylo prokázáno, že pití dvou a více sklenic dietních light nápojů slazených umělými sladidly může zvýšit riziko selhání ledvin.

Vznik perinatální ambulance pro ženy s poškozenou hrází po porodu
Pro ženy, které mají po porodu poškozenou či špatně zhojenou hráz a s tím související problémy nejen kosmetické, ale i funkční (bolesti při pohlavním styku či poruchy při vyprazdňování), existuje poměrně nově vzniklé pracoviště v pražské podolské porodnici - takzvaná perineální ambulance. Zprávu publikoval informační server Idnes.cz

Americké zdravotní úřady mění doporučení pro mamografii
Mnoho falešných poplachů a málo zachráněných žen dovedlo americké zdravotní úřady k rozhodnutí zvýšit věk žen, jimž je doporučováno vyšetření mamografií na 50 let. Při pravidelných prohlídkách mamografií u žen pod 50 let převažují zápory nad přínosem tohoto preventivního vyšetření. Ve skupině 50-74 let by měly chodit ženy na preventivní vyšetření 1x za dva roky. Zdroj: Spiegel

Nové antikoncepční pilulky zvyšují riziko trombózy
Antikoncepční pilulky obsahující látku drospirenon jsou podezřelé ze zvyšování rizika žilní trombózy. Drospirenon je součástí kombinované perorální kontracepce Yadine a hormonální substituční terapie Angeliq .
Hluboká žilní trombóza je stav, kdy se z nějaké příčiny vytvoří uvnitř žíly krevní sraženina - trombus, která žilní řečiště buď úplně či částečně ucpe. Nejčastěji vzniká v oblasti hlubokých žil dolních končetin, ale může postihnout i žíly na paži nebo velké žíly v hrudní a břišní dutině. Následkem uzávěru žilního řečiště nemůže krev proudit postiženým úsekem, a tak se hromadí před překážkou a snaží si hledat cesty jiným, zejména povrchním řečištěm. V důsledku toho dochází k rozvoji hlavních příznaků, jakými jsou především otok končetiny, zarudnutí a bolestivost. Zákeřnost a nebezpečnost žilní trombózy však tkví v další věci, a tou je možnost oddrolení kousku sražené krve - embolu v postiženém žilním úseku, který je pak krevním řečištěm odnesen do malého oběhu, kde může ucpat některou z plicních cév, a tak dochází k rozvoji plicní embolie, která může mít velmi akutní průběh, spojený s náhle vzniklou dušností a bolestí na hrudi s častou následnou smrtí, nebo průběh pozvolnější, který se projeví zejména větší či menší dušností.
V Německu zemřelo podle Spolkového úřadu pro léky a medicínské produkty 7 žen, které tyto piluky užívaly a je registrováno do minulého července okolo 250 zpráv o vedlejších účincích na žilní systém.. Zdroj: Welt.de
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva* Eva* | Web | 6. ledna 2010 v 9:14

Páni, to je zajímavý článek, to o nápojích light jsem netušila a když jsme někdy vyjímečně koupili Coca Colu, byla light.
Bože a na mamograf jsem chodila každého půl roku.  ???

Chtěla jsem ještě poděkovat za ten včerejčí krásný a milý komentář.  :-)

2 Vendy Vendy | Web | 6. ledna 2010 v 20:22

Na mamo každého půl roku? Byl nějaký problém? Mně to připadá nezdravě často, o chození na mamo jednou za dva roky jsem četla ve více článcích, po půl roce mi to připadá fakt brzo.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama