Ze středoškolské učebnice Hospodaření v domácnosti z 50.let

1. prosince 2009 v 18:27 | neznámý |  Přišlo mi e-mailem - posílám dál...
Blíží se vánoční doba a s tím spojená mánie předvánočních úklidů. Některé hospodyňky se tomu podřídí dokonale a uklízí a uklízí a uklízí, ještě na Štědrý den, a večer padnou zchvácené k večeři a nemají ani sílu radovat se z dobrého jídla.
Ale mají uklizeno. A nějaký skrytý běsík v jejich duši je uklidněn a připraven k odpočinku ... až přijde čas velikonoční.
Tento trend je dokonale zažitý - a když si přečtete výňatek z učebnice Hospodaření v domácnosti z 50.let, nepodivíte se ničemu...
O tom, jestli je předvánoční úklid prospěšný nebo je to jen nadměrná zátěž pro ženy, které chtějí mít všechno dokonalé a čisté jak z reklamy, si každý udělá názor. Ale teď už jen čtěte, bavte se, nebo v tichosti žasněte.
Věřím tomu, že pánové by si určitě nestěžovali...Rady pro hospodyňky:

1. Mějte připravené jídlo. Vaření si plánujte včas - třeba i den předem. Váš partner tak uvidí, že na něho myslíte a staráte se o něj. Většina mužů se domů vrací s prázdným žaludkem a dobré jídlo je součástí tolik potřebného vroucího přivítání.

2. Připravte se. Abyste byla svěží, až přijde, na čtvrthodinku si odpočiňte. Naličte se trochu, dejte si stuhu do vlasů a snažte se vypadat skvěle, protože on byl celý den jen s lidmi unavenými prací. Jeho nudný den potřebuje jiskru, a proto buďte veselá a zajímavá.

3. Ukliďte nepořádek. Ještě, než se manžel vrátí, projděte naposledy dům a posbírejte učebnice, hračky, papíry atd. Oprašte stoly. Váš manžel se bude cítit jako v ráji pořádku a odpočinku, což jistě udělá dobře i vám.

4. Připravte děti. Pokud máte malé děti, věnujte jim chviličku a umyjte jim ruce a obličej, učešte je a podle potřeby také převlékněte. Jsou to vaše malé poklady a dotvoří příjemnou atmosféru jeho návratu.

5. Minimalizujte hluk. V době jeho návratu vypněte pračku, vysavač. Přimějte k tichosti také děti. Buďte šťastná, že manžela vidíte, a přivítejte ho krásným úsměvem.

6.Co nesmíte: Nevítejte ho stížnostmi a problémy. Nereptejte, když přijde pozdě k jídlu. Uvědomte si, že ve srovnání s těžkostmi jeho pracovního dne jsou to jen maličkosti. Udělejte mu pohodlí - může se natáhnout do pohodlného křesla nebo si lehnout v ložnici. Naklepejte mu polštář a nabídněte mu, že mu sundáte boty. Mějte vždy připravený teplý nebo studený nápoj. Pohlaďte ho tichým a příjemným hlasem. Dovolte mu odpočinout si a uklidnit se.

7. Naslouchejte mu. Jistě mu toho chcete mnoho říci, ale doba jeho návratu na to není nejvhodnější. Mluvit má prvním on. Na to nezapomínejte.

8. Večer přizpůsobte jemu. Nikdy si nestěžujte, když vás nevezme na večeři nebo za jinou příjemnou zábavou. Snažte se pochopit tíhu a strasti jeho světa a jeho potřebu odpočívat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Domácí čajovna Domácí čajovna | Web | 1. prosince 2009 v 21:10

ach a kdo pochopí strasti matky???

Já chci bejt chlap!!!!  :-D

2 pavel pavel | Web | 1. prosince 2009 v 23:03

i přes ty velký nákupy má pořád hezký nohy  :-)
u nás je to v pohodě, necháme se pozvat  :-)

3 pavel pavel | Web | 2. prosince 2009 v 23:05

odpověděl jsem ti na komentář u sebe, jen ještě k tomu něco teď dodám: synovi jsem taky kdysi poradil, když si potřeboval na něco vydělat, aby vzal kytaru a šel na ulici zahrát, ale to by bylo jen jen přes jeho mrtvolu... takové podnikavé děti jako ty holky, ty se v životě neztratí, preferuji a mám rád :-)

4 pavel pavel | Web | 2. prosince 2009 v 23:16

počasí se umoudřilo, tak snad neprodělám  :-)
ty stoly nebyly moje, byla to doprovodná fotka u souseda, prodávám kameny a šperky z kamenů  :-)

5 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 3. prosince 2009 v 8:59

Kdo tu učebnici napsal?

6 Natty Natty | 3. prosince 2009 v 15:22

:-D  :-D hezky jsem se pobavila - naštěstí jsou mezi muži vyjímky a já mám jednu z nich  ;-)

7 ANA ANA | 3. prosince 2009 v 22:19

TlusŤjoch: nevím vážně kdo tu učebnici napsal, popř.příslušný článek k učebnici... první co mě napadlo bylo: to určitě vymyslel nějaký chlap! Ale bohužel, přikláním se k domněnce, že to byla žena. Nějaká ctitelka starých dobrých časů, kdy pánové živili rodinu a manželky se staraly o to, aby se měli kam vracet a neodbíhali ze svých úřadů a podobných institucí rovnou do domů vykřičených i nevykřičených... :-D

8 ANA ANA | Web | 3. prosince 2009 v 22:22

V dnešním světě by to absolutně neobstálo, jasný, každá soudná ženská, která musí chodit do práce a starat se, aby domácnost úplně nezkolabovala, po přečtení tohoto skvostu musí přiložít studený hadřík na čelo a dát si panáka... :-D

9 Růženka Růženka | Web | 5. prosince 2009 v 20:01

Tedy, nejsem žádná feministka, spíš jsem "konzerva", ale při čtení tohoto článku se mi, jak se říká, otevírala kudla v kapse :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama