Stmívání

4. listopadu 2009 v 15:02 | Stephenie Mayerová |  Knihovnička
Román Stmívání je první část čtyřdílné série od americké autorky Stephenie Mayerové.
Je to především příběh o lásce - o lásce mezi upírem a smrtelnicí.
Isabella Swanová, která si říká zkráceně Bella, se stěhuje ke svému otci do Forks. Tam potkává nové spolužáky a jednu zvláštní rodinku, ze které se jí zalíbí ten nejmladší, Edward.
Edward se však chová podivně - na první hodině s ní nepromluví ani slovo, několik dalších dní se jí vyhýbá.


Události však nečekají a Belle se dostane záchrany před srážkou s autem, které dostalo smyk. Nezachrání ji nikdo jiný než Edward, který se však tváří, jako by se nic nestalo a dál se od ní drží dál...
Bella však na Edwardovo tajemství přijde - nečekaně, při pikniku v La Push, kdy jí mladý indiánský kluk Jacob vypráví historky jejich kmene. V té historce vystupují legendy - vlkodlaci a jejich nepřátelé, upíři.
Jacob spojuje legendu s rodinou Edwarda, ale osobně tomu nevěří. Bella však zjistí, že mnoho věcí odpovídá. Edward je upír.

Prozradí Edwardovi, že zná jeho tajemství - ten je šokovaný hlavně tím, že se ho lidská dívka nebojí. Bella ho nesmírně přitahuje - a teprve na společných schůzkách se Bella dozvídá, jaké nebezpečí jí od něj hrozilo, dozvídá se, že její krev je pro něj přitažlivější než cokoliv jiného.
Edward a Bella začínají sbližovat své světy - ale ani romantickou lásku nemine trápení a nesnáze - Bella se ocitne v zorném poli jiného upířího lovce a nastává honička o život...

Stmívání je nesmírně krásný příběh o jedinečné lásce, která nezná hranic. Bella je obyčejná holka, sama sebe podceňuje a nechápe, čím Edwarda tak okouzlila. V Edwardovi vidí nádhernou polobožskou bytost s nadlidskými schopnostmi - neskonale rychle se pohybuje, úžasně hraje na klavír, miluje rychlost a čte myšlenky.
Edward však sám sebe vidí jako netvora a naopak nechápe, čím mohl Bellu okouzlit. Jeho nelidskost ho samotného děsí a má strach, že stejně tak bude děsit i Bellu. Bella se však chová neočekávaně - nevyhýbá se mu, dotýká se ho beze strachu, usmívá se na něj.
Bella je pro Edwarda zajímavá ještě jednou věcí - mimo to, že její krev mu extrémně voní, je jediná na světě, komu neumí číst myšlenky.

Bella poznává jeho rodinu, historii jejich stvoření a v její hlavě se začíná rýsovat plán - chce udělat vše, aby se Edwardovi skutečně vyrovnala. Chce se nechat změnit v upíra.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Růženka Růženka | Web | 5. prosince 2009 v 20:05 | Reagovat

Tedy, opravdu pěkně popsané, se shrnutím děje této knížky mám dost problémy, ale Ty jsi to napsala stručně, a přesto přesně.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama