Scarlett

11. října 2009 v 22:59 | Alexandra Ripleyová |  Knihovnička
Scarlett je pokus o pokračování románu Odváto větrem (Jih proti Severu).

Scarlett se podruhé ve svém životě dostává na samotné dno - finančně zabezpečená, ale všemi opuštěná, bez manžela a bez přátel. Pokouší se začít znovu - splnit slib Melanii a zabezpečit jejich dítě, ochránit Ashleyho a především - získat znovu Rhetta.
Odjíždí do Rhettova rodného města, Charlestonu, snaží se postupně získat přízeň Rhettovy matky a sestry. Buttlerova rodina ji s nadšením přivítá, okouzlena jejím šarmem i krásou, ale Rhettova matka brzy pozná, jak nenapravitelná chyba se stala. Je rozhodnuta pomáhat Scarlett, aby se jejich manželství znovu dalo dohromady.
Rhett se vrací z cest a je přítomností Scarlett nemile překvapen. Pochopí její snahy o znovusblížení, ale trvá na svém - nechce se k ní vrátit.
Nečekaně a nakrátko je sblíží chvíle, kdy oba málem přijdou o život - mořská bouře, která je přepadne při jejich výletu na lodi. Síla přežití je svede k okamžiku milování - vzápětí však Scarlett poznává, že Rhettovo vzplanutí bylo přechodné.
Scarlett se rozhodne jednat a odjede do Savannah, kde žijí příbuzní její matky, tam se chce uchýlit a počkat na Rhetta, který ji podle jejích plánů bude hledat.
Dočká se však dvou překvapení - mimo rodinu své matky nachází i rodinu svého otce, irské přistěhovalce - a Rhett stále nepřichází.
Scarlett zjistí, že znovu otěhotněla a rozhodne se před Rhettem prchnout. Je si totiž jista, že Rhett by jí dítě vzal. Odjíždí se svými irskými příbuznými přes moře - do rodné země svého otce.

V Irsku začíná pro Scarlett nový život, poznává své další příbuzné, cítí se mezi nimi šťastna a milována. Pozvolna se mění i její osobní přístup a její povaha. Bohatá jižanská dáma se přizpůsobuje životu chudých Irčanů, ale přitom se snaží jejich bídu zmírnit, zajistit jim domov a práci. Začne budovat Taru, nový domov, pojmenovaný po místě králů. Do nového domova se jí narodí dcera - při nečekaně těžkém porodu jí pomáhá místní vědma. Scarlett však postupně zjistí, že ani v Taře není vítaná, její společenské styky s Angličany jsou brány jako zrádné a její dcera je stíhaná a odháněná od svých vrstevníků jako prokletá. Tou dobou se znovu setkává s Rhettem - který přijel do Irska kvůli dostihovým koním. Rhett po letech odloučení objevuje novou, neznámou Scarlett - dospělou a vzrušující ženu. Nová Scarlett v něm začíná probouzet novou lásku...
Román se četl výborně, přesto - Jih proti Severu to není.
Kdyby se děj netýkal zrovna osudu Scarlett a Rhetta, dala bych 90%.
V porovnání s Margaret Mitchellovou však hodnocení klesá na 70%.

Ale pořád je to skvěle napsaný příběh, doporučuji všem, kdo milují romantiku a dobré konce.

Vydalo Naše vojsko, v r.1992, přeložil Zdeněk Hron, ilustroval Adolf Born
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ~B©rilliant~ ~B©rilliant~ | Web | 11. října 2009 v 23:05 | Reagovat

Pěkný

2 Kittanya Kittanya | E-mail | Web | 10. května 2010 v 23:26 | Reagovat

Pěkný příběh... Na oplátku bych mohla doporučit Stříbrné kladivo od Very Henriksen. Knížka vtáhne do děje každou ženskou.. Dokonce se jí podařilo do děje vtáhnout i mou drahou polovičku. Nebudu psát o čem je, kdo nepřečte, neuvěří, nepochopí a nebude okouzlen a zmámen. Snad jen...
Na chladném severu, v době mnohobožství, sekerou i ženskou sílou, která se nedá zlomit tak snadno, jak si mnozí muži (a některé ženy) myslí...

3 underpressure underpressure | Web | 12. srpna 2012 v 15:36 | Reagovat

Čítala som, u mňa má táto kniha tak 50% z celkového dojmu! Nie, nebola najlepšia. 50% je, pravdupovediac, len za štýl, za úpravu a to všetko, dej ma moc nebavil, i keď o tom je čítanie kníh.
Totiž, asi nie som moc romantická duša na niečo takéto, ani Titanic som nevidela do konca... :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama