Rozbřesk

31. října 2009 v 21:59 | Stephenie Mayerová |  Knihovnička
Bella definitivně unikla nebezpečí od mstivé Victorie, odmaturovala a čeká ji poslední událost - svatba.
Svatba Belly a Edwarda strhne celou rodinu do akčních příprav... zapojuje se nejen Alice, ale i Esme, Bellina matka Renee a Rosalie.
Jako zástupce indiánské strany přichází Seth, svatba samotná je dokonalá i přítomností všech, kteří mají Bellu a Edwarda rádi. Všech, tedy i Jacoba, který přichází na poslední chvíli, usmířit se a rozloučit s Bellou...

Po ideální svatbě následují ještě ideálnější líbánky - až se člověk ptá, jestli tato neuvěřitelná romantika bude pokračovat i nadále. Věřte, nebude. Po několika úžasných dnech, kdy novomanželé překonali počáteční ostych a obavy, náhle Bella zjistí, že otěhotněla. A že toto těhotenství probíhá poněkud jinak než u jejích vrstevnic. A že toto těhotenství hodlá Edward společně s Carlislem ukončit.

Jenže Bella, ve které se náhle probudí mateřské instinkty, se obrací o pomoc k nejméně oblíbenému členu Cullenovic rodiny - k Rosalii. Rosalie zasáhne a soudržnost rodiny se rozpadá na dva tábory... Bella se vrací do vily Cullenových a Carlisle jakožto doktor pro ni vybavuje pokoj s nejmodernějším lékařským zařízením. Bella totiž začíná projevovat příznaky vyčerpání a vyžaduje zvláštní péči.

Quielští vlci začínají mít podezření - náhlý návrat Belly a záhadné okolnosti jejího onemocnění je přivádí k domněnce, že Bella prochází přeměnou v upíra - a rodina Cullenových porušila dohodu. Sam svolává společenstvo a plánuje okamžitou odvetu - Jacobovi i Sethovi, kteří se vzpírají rozhodnutí a chtějí řešení smírnou cestou, dává jako alfa příkaz k boji . Jacob je nucen poslechnout - ale po chvíli vnitřního boje se náhle vzepře a odmítne poslušnost. Prohlásí se za skutečného alfu - titul mu totiž po rodové linii náleží - a opouští smečku. Cílem jeho cesty je zjistit, co se vlastně u Cullenů děje...

Proti svému očekávání nenajde Bellu - netvora, ale Bellu, dosud člověka - a velmi nemocnou. Fáma nelhala. Bella chřadne, dítě vysává všechnu její sílu a energii, je příliš silné. Jacob vidí Edwarda - zoufalého a v jeho beznaději poznává, jak je situace vážná. Edward je schopný všeho, je ochotný podstoupit všechno, jen aby Bella přežila a žila. Jediný, kdo klade odpor jeho snahám o nápravu, je samotná Bella, s pomocí Rosalie.

Jacob zjistí, že je k Belle přitahován záhadnou silou, přestože je znechucen jejím těhotenstvím a hlavně jejím postojem, nedokáže ji opustit. Při jednom z rozhovorů s Carlislem ho mimoděk napadne spásná myšlenka, díky které Bella může přežít.

Mezitím se k Jacobovi nečekaně připojují dva členové smečky - Seth, který má Cullenovy prostě rád a jeho sestra Leah, pro kterou je odchod od Sama vnitřní vysvobození. Jacob je zprvu odmítá, nechce se stát vůdcem smečky, ale potom jejich pomoc přijímá...

Cullenovi využívají chvíle klidu, aby se vydali na lov a doplnili zásoby... v domě zůstává Edward, Rosalie, Alice a Jacob, když náhle dojde k nehodě a Bella se musí během několika vteřin rozhodovat mezi životem a narozením dítěte... volí to druhé. Během drastického porodu Bella umírá a Edward zasahuje se svým upířím jedem... nastává doba proměny. Dítě žije a z Belly se stane upír.

Příběh však nekončí - Jacob chce novorozenou Renesmé zabít, při setkání tváří v tvář se však naplňuje jeho vlčí osud - Jacob se "otiskne". Jeho novou láskou se stává Renesmé....

Tato skutečnost změní vztahy mezi vlčí smečkou a upíry. Mizí odvěké nepřátelství a quieltští vlci přijímají spolu s Renesmé i Cullenovy. Přichází však jiná starost - Renesmé roste neuvěřitelným tempem, během několika týdnů vypadá jako po několika měsících... s tempem růstu si Bella i Edward lehce spočítají, kolik let Renesmé zbývá. Jediná šance, které se chytají, je postupné zpomalování růstu...

Během té doby má náhle Alice nové vidění - vidí své známé v Denali a vidí člena denalské rodiny, Irinu, která přichází na návštěvu. A Irina skutečně přijde - nečekaně a v době, kdy je Bella s dcerou a Jacobem na lovu. Irina vidí malé dítě, neskutečně krásné a neobvykle nadané. V prvním popudu se obrací a míří na jih, k rodině Volturiů. Jaký dopad její návštěva Volturiů bude mít, znovu uvidí Alice - v její vizi se objevují Volturiovi v odvetné misi, v likvidaci tzv.nesmrtelného dítěte. Neboť Irina netušila, že Renesmee je poloviční člověk, nikoliv přeměněné dítě.

Podle Alicina odhadu má Bella s Edwardem asi měsíc času - jediná šance, jak zpomalit Volturiovy, je najít svědky, kteří by potvrdili, že Renesme není přeměněný upír, ale lidské dítě. Cullenovi okamžitě vyrazí, aby našli co nejvíce svědků. Největší rána však Bellu zasáhne, když zjistí, že Alice s Jasperem utekli. Jediný odkaz od Alice je neznámá adresa neznámého člověka... když Bella vypátrá, o koho jde, opustí ji poslední naděje - je to padělatel dokladů, z toho Bella usoudí, že vše skončí špatně a jediná šance je zachránit Renesme - s novým rodným listem a dokladem pro ni a pro Jacoba...

Příchozí svědkové jsou nejprve šokovaní přítomnosti dítěte - když poznají, že jde skutečně o lidské dítě, jsou okouzlení. Bella zjistí, že je obdařena neobvyklou silou - to, co ji chránilo před čtením myšlenek od Edwarda a útoky od Jane, byl štít. Snaží se použít štít tak, aby ochránila nejen sebe, ale i celou rodinu.

Volturiovi konečně přicházejí, v plné síle, se svými rodinami a se svědky. Najdou však nejen rodinu Cullenových, ale i spoustu dalších upírských členů a nečekaně i připravenou vlčí smečku. To zarazí jejich postup - ne však jejich úmysly. Zpráva o nesmrtelném dítěti byla totiž jen záminka - jak zničit konkurenci a získat pro sebe nejnadanější členy, Edwarda, Alici a Bellu.

Boj, který následuje, je trochu odlišný - než se rozpoutá vražedná a konečná bitka, svede rodina Volturiových s Cullenovými psychický souboj - v tomto souboji však vyhrává Bella, která se naučila používat svůj štít. Volturiovi jsou odraženi - od konečného boje je však odradí návrat Alice, která sebou přivede i živé svědectví - další dítě, podobné Renesmé - dítě upíra a člověka.

Aro Volturi nesdílí vražedné choutky svého bratra Caia - jeho uznání a obdiv k neuvěřitelnému nadání zvítězí nad touhou zlikvidovat konkurenční rodinu. Spor je ukončen nerozhodně a Volturiovi se vrací....

Před Edwardem a Bellou se otevírá věčnost...

Rozbřesk je trochu odlišný od předchozích knihy- zejména v tom, že Bella konečně dospěla. Vyzrála fyzicky i psychicky.

Na počátku vše vypadalo příliš idylicky - ukázkově nádherná svatba, božské líbánky na mořském ostrůvku ... které se mění v noční můru... Autorka si tentokrát pořádně vyhrála a Bella ve svém těhotenství dostává zabrat - dítě je totiž silnější než matka a Bella svou lidskou křehkost pocítí ještě mnohokrát. Stejně tak i bolest, naposledy při přeměně v upíra -od té chvíle však jako by vešla do ráje - je Edwardovi rovnocenna, dokáže neuvěřitelné věci, je krásná tak, jak nikdy ani nedoufala... Ale i v ráji se najdou stíny - a Bella pocítí znovu strach, když její dcera roste příliš rychle - a když přichází rodina Volturiů, aby je všechny zničila.

Celý závěr naznačuje jasně, co chtěla autorka říct - vše, co na světě máme, je láska. Láska k matce způsobila Bellin příchod do Forks, láska Bellu přivedla k Edwardovi, láska dala Edwardovi nový život a směr, láska k otci Bellu přiměla překonat se v prvních dnech své přeměny, láska ke svým blízkým Bellu naučila, jak používat svou psychickou zbraň, láska ji přiměla i ke kroku rozloučení s nejdražším, co měla - se svou dcerou...
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 RoxY RoxY | Web | 31. října 2009 v 22:08 | Reagovat

Ahoj předem ti chci pochválit tak nádherný blog ˇˇ..

PROSÍM NEIGNORUJ TENHLE KOMENTÁŘ A
PŘEČTI SI HO PROSÍÍÍÍM CELÝ DĚKUJU..
STrašně bych tě chtěla poprosit aby jsi
šla na tuhle stranku http://dobra-mama.cz/
a tam tak 10 sekund počkala,a tam ti
najede z levého boku takový obdelník
žlutý a tam dáš "Galerie Sloganů" a
dáš tam strašně moc prosím HLAS pro
STANISLAVA HUDEČKOVÁ..je to výhra o
notebook a ja bych aspoň někdy něco
chtěla vyhrát,prosím dopřej mi to a
neignoruj tenhle komentář,předem ti
strašně děkuju,a byla bych ti vděčná
kdyby jsi si to dala na a promiiň buď
jsem slepá že jsem nenašla reklamy nebo
šíleně hloupá..:(..tak ahoooj a
prosíím..:(

PS:jestli jsem ti thle už posllala tak to ignoruj ale fakt gd blogis.. :PP

2 RoxY RoxY | Web | 1. listopadu 2009 v 10:20 | Reagovat

jeej tak to dekju si vazne mila!! :):**

3 eliade eliade | Web | 1. listopadu 2009 v 11:14 | Reagovat

Ono je to vážně návykový, už jsem to taky zjistila... Dlouho jsem se tomu bránila, ale nakonce jsem si Stmívání přečetla... a už není cesty zpět  :-)

4 Růženka Růženka | Web | 5. prosince 2009 v 20:19 | Reagovat

Perfektní zakončení ságy. S. Meyer dokonale rozuzlila milostný trojúhelník, a poslední věta u mě aspiruje na nejlepší konce knížek. Moje oblíbená postava? Možná překvapivě Leah - hodně jsem s ní soucítila (dokonce jsem o ní napsala FF povídku :) u mě na blogu v sekci FF jednorázovky, jmenuje se Hořkost ;) )

5 enderia enderia | Web | 18. července 2012 v 13:33 | Reagovat

Ahojky,krásný článek i blog!Předem ti děkuji že jsi mi napsala  komentář na můj blog,je totiž málo lidí kdo ho navštívili.Mnohokrát děkuji a mnoho ůspěchů na tvém blogu! ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama